Kertokaas MIKSI Linux-käyttäjillä on niin kamala viha Windowsia kohtaan. Oletteko te muutenkin elämässä "rasistisia" ja vain omaa näkemystänne oikeana pitäviä? (ainakin mä olen huomannut tuntemissani Linux-faneissa tuollaisia piirteitä)
Ihmettelen esimerkiksi, että moni Linux-osaaja/win-vihaaja opiskelee it-alaa ja meinaa kai sijoittua töihinkin joskus. Oletteko ajatelleet, että suurin osa firmoista ja yrityksistä käyttää edelleenkin Windowsia ja tuskin jotain monen sadan koneen firmaa tuosta noin vaan vaihdetaan Linuxiin. Siihen kun yksinkertaisesti sisältyy niin paljon muuta.. Office-paketit, kirjanpito-ohjelmat jne..
Teidän on yksinkertaisesti opeteltava MYÖS Windows ja sopeuduttava siihen. Asiakas on AINA oikeassa, ettekä saa tuoda omaa näkemystänne liian voimakkaasti esille.
Tämä pätee muissakin asioissa. Jos joku tahtoo ostaa jotain niin ei yleensä voi mennä sanomaan asiakkaalle, että se on paska, älä osta, osta tämä vain sen takia kun itse pitää siitä enemmän!
Jos asiakas jostain syystä pitää siitä mitä haluaa niin annettakoon hänen tehdä itse omat valintansa
Mä olen Windows-käyttäjä, mutta en Linux-vihaaja.
Ihmettelen esimerkiksi, että moni Linux-osaaja/win-vihaaja opiskelee it-alaa ja meinaa kai sijoittua töihinkin joskus. Oletteko ajatelleet, että suurin osa firmoista ja yrityksistä käyttää edelleenkin Windowsia ja tuskin jotain monen sadan koneen firmaa tuosta noin vaan vaihdetaan Linuxiin. Siihen kun yksinkertaisesti sisältyy niin paljon muuta.. Office-paketit, kirjanpito-ohjelmat jne..
Teidän on yksinkertaisesti opeteltava MYÖS Windows ja sopeuduttava siihen. Asiakas on AINA oikeassa, ettekä saa tuoda omaa näkemystänne liian voimakkaasti esille.
Tämä pätee muissakin asioissa. Jos joku tahtoo ostaa jotain niin ei yleensä voi mennä sanomaan asiakkaalle, että se on paska, älä osta, osta tämä vain sen takia kun itse pitää siitä enemmän!
Jos asiakas jostain syystä pitää siitä mitä haluaa niin annettakoon hänen tehdä itse omat valintansa
Mä olen Windows-käyttäjä, mutta en Linux-vihaaja.
Vastaukset 45
Vanhimmat
"Kertokaas MIKSI Linux-käyttäjillä on niin kamala viha Windowsia kohtaan."
No, on sulla väite - täyttä potaskaa. Tämä palsta on tarkoitettu keskusteluun Linuxista - voimme unohtaa Windowsin. Painu muualle trollaamaan.
Ensin: Ei ole tarkoitus mollata, ihmettelen vaan, että miksi...
Mihin muualle mä painun mollaamaan. Täältä saan vastauksen siihen mihin haluan, Linux-käyttäjien parista.
Minulla on esim. tuttuja, jotka osaavat sekä Linuxin, että ennen "hurahtamisaikaa" myös Windowsin. Jos tulee ongelmia ja kysyn neuvoa vastaus on heti: kone sileäksi ja Linux tilalle. Ei koskaan vastausta ongelmaan..
Yleensä nämä Win-vastustajat ovat nuorehkoja nörtti-poikia..??
Tottakai poikkeuksia on, ei kaikki ole sellaisia, mutta haen kysymykselläni kohderyhmää, jotka ovat sellaisia.
Se koira ärähtää mihin kalikka kalahtaa ;)
> Minulla on esim. tuttuja, jotka osaavat sekä
> Linuxin, että ennen "hurahtamisaikaa" myös
> Windowsin.
Töissä käytän Windowsia ja mielestäni osaan sen varsin hyvin. Työhön kuuluu pääasiassa koodin vääntöä (VC , TestStand) ja testausta (TestStand). Kotona käytän Amigaa ja Linux-boksia. Jälkimmäisessä oli alun perin kaupasta ostettaessa WinXP, mutta erään raskaan matohyökkäyksen jälkeen se alkoi sekoilla niin, ettei sitä voinut käyttää. Niinpä heitin tilalle Linuxin, enkä ole vaihtoa katunut. Ainoa asia missä WXP oli parempi oli 3D-kiihdytyksen toimivuus. Jostain syystä en ole saanut sitä toimimaan kunnolla, mikä ilmeisesti kuitenkin johtuu omasta kokemattomuudestani Linuxin kanssa.
> Yleensä nämä Win-vastustajat ovat nuorehkoja
> nörtti-poikia..??
Toukokuussa tulee 35 vuotta täyteen. Nörtti voin olla, enkä sitä häpeä.
Oma Windows-vastaisuuteni on perusteltua - olen käyttänyt montaa Windows-versiota enkä ole pitänyt liiemmin yhdestäkään. Jumiutumisia, kaatumisia ja muuten vain sekoiluja on tullut vastaan aivan riittävästi. Lisäksi esmes XP:hen on lisätty mielestäni aivan turhaa sälää, joka ei lainkaan hyödytä käyttäjää vain pelkästään ärsyttää, esmes hirveät värivalinnat oletuskäyttöliittymässä (silver-teema menettelee, joskin siinäkin kirkkaan punainen sulkunappi pistää ikävästi silmään kuin ruma paise keskellä huippumallin kasvoja) ja se ärsyttävä pikkupiski hakutoiminnossa.
J.
Hyvä, tulee kunnon perusteluja ja molempien käyttisten hallitsijoita. Tästä mä pidän :) Ei kaikki taida ollakkaan niin "pahoja" kuin ajattelin ;)
Kotonahan saa olla mikä käyttis vaan, mutta firmoissa/kouluissa on aika paljon palvelimia, jotka ovat windoosa-pohjaisia ja työkoneet todellakin on Windowsilla.
..tuntui ärähtävän. Ensimmäinen vastaaja taisi olla prikulleen sellainen kaveri, ketä näillä kysymyksilläsi etsit. Luultavasti vielä pahempi koska ei suostunut edes kommentoimaan. Oli heti ajamassa muualle, eikä hyväksynyt toisen mielipidettä.
Muille vastaajille pisteet kotiin.
"Oli heti ajamassa muualle, eikä hyväksynyt toisen mielipidettä."
Hra Totuuden Torvi, Tyttö tanssii tai mitä kulloinkin...
Palsta on Linux-keskusteluun? Miksi pitäisi alkaa vertailemaan Linuxia yhtään mihinkään.
Käytän Linuxia eikä kiinnosta keskustella Linux vs. Windows-väittelyitä. Roskajutut tai täysin perättömät väitteet sitten erikseen.
Trolli olet, mutta samapa tuo. Täysin tyhjänpäiväistä trollausta. Keskustelua saat aikaiseksi, mutta sillä nyt suuresti maailmaa parannella puoleen eikä toiseen.
Yleensä nämä Lin-vastustajat ovat nuorehkoja nörtti-poikia..??
"Teidän on yksinkertaisesti opeteltava MYÖS Windows ja sopeuduttava siihen."
Kah, kun syy on siinä, että Linuxin käyttäjät OSAAVAT käyttää Windowsia ja tietävät, että se yksinkertaisesti on paska Linuxiin verrattuna. Siinä syy.
Mistä tuo mielikuva ? Täältä keskusteluista joissa Windows "fanaatikkojen" kirjoituksiin vastataan samalla mitalla? Tuntuu Windows käyttäjistäkin löytyvän aikapaljon niitä jotka vihaavat kaikkea muuta kuin sitä rakasta Winshittiään.
Itse käytän kotona nykyisin vain Linux/FreeBSD systeemeitä, Solarista olisi tarkoitus vähän testata kunhan ehdin. Töissä ylläpidän Windowsia ja opettelen myös sen käytön/ylläpidon kunnolla.
Vaikka en Windowsia vihaakkaan niin WinFanaatikkojen trolleihin tulee helposti täyslaidallinen takaisin, varsinkin jos trollissa ei ole mitään perustelua tai edes perusteluun viittaavaa vaan pelkkiä epämääräisiä väitteitä.
Asiallinen keskustelu on sitten asia erikseen jos vastapuoli siihen kykenee, Windows käyttäjissäkin tuntuu täällä olevan aikapaljon sellaisia jotka siihen eivät kykene (samoin kylläkin Linux käyttäjissä).
Silmiini on sattunut yksinkertaisesti sellaista tekstiä, jossa arvostellaan Windowsia ja kehutaan Linux maasta taivaaseen. Windoosassa kun on niin paljon tietoturva-aukkoja ym.. Jatkuvasti saa lukea jostakin.
Ja kuten edellä kerroin ärsyttää pirusti kun neuvoa kysyttäessä ohitetaan varsinainen vastaus ja käsketään kuittaamaan virheet vaihtamalla käyttis Linuxiin. Erittäin epä-ammattimaista sanoisin.
Totta, en ymmärrä Windows-fanaatikkojakaan. Pitää osata olla joustava ja monipuolinen joka suhteessa.
ps. Asiallista keskustelua tässä haetaan, eri mielipiteitä asiasta... Ja nostan hattua sinulle että hallitset ja käytät sekä/että, joillain ihmisillä kun on sellainen asenne, että en sormen nokallakaan koske Windoosaan :)
"Ja kuten edellä kerroin ärsyttää pirusti kun neuvoa kysyttäessä ohitetaan varsinainen vastaus ja käsketään kuittaamaan virheet vaihtamalla käyttis Linuxiin. Erittäin epä-ammattimaista sanoisin"
Ihan tuota en ole tehnyt, monelle olen kyllä suositellut Linuxin kokeilemista vaihtoehtona ja aikamonelle asentanutkin Windowsin rinnalle. Suositus toki riippuu käytöstä, kaikille Linux ei sovi (pelaajat yhtenä esimerkkinä, pelitarjonta kuitenkin vähäisempää). Tietoturvan paremmuus on yksi syistä jonka takia olen Linuxia suositellut monelle, tosin painottaen oikean konfiguroinnin tärkeyttä käyttöjärjestelmästä riippumatta ja neuvoen myös kuinka Windowsin puolella saa turvallisuuden kuntoon.
Samoin vakaus on monasti syynä, joissain laitekokoonpanoissa Windows kaatuilee herkästi ja joissain niissä Linux toimii todella vakaasti. Tuo selviää vain kokeilemalla, tosin jonkunlaista osviittaa saa netistä jos jaksaa kaivaa, eli mikä emon piirisarja / näytönohjain / äänikorttiyhdistelmä kaatuilee helposti yms. (ajurien "yhteensopimattomuus" syynä ??)
Toistaiseksi ilmeisesti suositukset Linuxin kokeiluun ovat osuneet oikeille henkilöille koska kommentit ovat olleet positiivisia :)
PS. Senverran Linux/FreeBSD yms. fanaatikko olen että seinällä on "MicrosoftFree Zone" taulu, tosin vain A4 kokoisena :) ei tälläinen 39V enää kehtaa isoa banderollia *wirn*
kyllä muakin ärsyttää kun lukee windows palstaa niin "kaikki" haukkuu linuxia ja "Menkää kääntään sitä kerneliä" juttuja ja linux palstalla taas mätetään wintoosaa. itse käytän linuxia ja tykkään siitä, toki välillä meinaa mennä hermo kun ei joku toimi mut tähän asti 80%:sti vika on kyllä ollu näytön ja penkin välissä. kummassakin on hyvät ja huonot puolet mut linukassa enemmän hyviä ;) kaikki taaplaa tavallaan!!!
omalta puolelta ainakin, että
1) en jaksa maksaa ylettömästi mistään, jos järkevä vaihtoehto on olemassa. omasta mielestäni XP stands for XPencive.. linux ei maksa mitään, se on turvallinen käyttää, sen mukana tulee melkein kaikki tarpeellinen ja netistä löytyy valtavasti lisää, jos jotain jäi puuttumaan.
2) suurin osa firmoista käyttää työpöytinä windowseja, mutta tositarkoitukseen tarkoitetut sovellukset pyörii ihan toisilla alustoilla, kuin windows. sen takia, että niiden on tarkoitus toimia.
3) linux osaaminen ei ole työnsaannin este. päinvastoin.
4) windowsia ei tulla syjäyttämään ainakaan ihan vähään aikaan työpöytinä, IMHO. Ja ainakaan kirjanpito- ohjelmat eivät ole syy siihen, paremminkin office, internet ja ohjelmien kehitysympäristöt. ja käyttötuki.
5) Windowsissa ei ole juurikaan opeteltavaa. Tai itse en ainakaan ole liiemmin sen opettelusta innostunut, riittää, että saan tehtyä sillä tarveittavat temput, sovellusohjelmien osalta olen opiskellut vähän enemmän, ohjelmoinnin ja kehitysympäristöjen osalta vähän enemmän.
6) Jos asiakkaani haluaa ostaa paskaa, niin teen sen kyllä hänen tiettäväksi, koska se asia paljastuu ennemmin tai myöhemmin. en tiedä mihin tuolla "paskalla" tuossa alkuperäisessä viitattiin, mutta kuitenkin, en halua kuulla jälkeenpäin varsinkaan asiakkaani suusta, että "se jätkä tiesi, että ostettiin paskaa, mutta se ei sanonut mitään!". helvetti, pois se minusta!
7) olen linux käyttäjä, en windows vihaaja. vaikka joskus micro$oft kriittinen olenkin, mutta m$ ei ole window$ :)
8) en ole rasisti, en käyttöjärjestelmien tai muutenkaan muiden asioiden suhteen. olen asioista vahvasti omaa mieltä ja valmis keskustelemaan asioista ja muuttamaan mielipidettäni, jos joku onnistuu perustelemaan asiat tarpeeksi hyvin ja selkeästi.
Miksi me vaivautuisimme vihaamaan Windowsia? Muut ovat siis rasisteja sen takia että kehtaavat olla kanssasi erimieltä?
Jos it-alaa opiskellaan kunnolla, niin se opiskelija törmää ennemmin tai myöhemmiin niihin aisoihin miksi Windows on huono.
Miksi muuten jonkun ison firman tulisi kerralla siirtyä Linuxiin? Ainakin meillä töissä Linuxia käytetään siellä missä se on järkevä vaihtoehto.
Jaa WIndowsin opettelua? Miksi Windowsia opetetaan verovaroilla kouluissa? Miksei siellä opeteta mitään muuta? kuulostaa tarpeettomalta subventiolta yritykselle jolla on miljardeittain ylimääräistä kassassa.
Asiakas viimekädessä tekee päätöksen. Asiakkaalle voi tosin mainita että tarjolla olisi myös tällainen vaihtoehto joka tuo tällaisia etuja mukanaan.
"Miksi Windowsia opetetaan verovaroilla kouluissa? Miksei siellä opeteta mitään muuta? kuulostaa tarpeettomalta subventiolta yritykselle jolla on miljardeittain ylimääräistä kassassa. "
Ei siinä kaikki. Kursseista menee viekä 100$ per nuppi M$:lle!
>> Kertokaas MIKSI Linux-käyttäjillä on niin
>> kamala viha Windowsia kohtaan.
Koska ainakin yliopistolla on Windows eliteillä
semmoinen idea, että Linuxia pääasiassa
käyttävät ihmiset eivät halua menestyä.
Ja siitä huomautellaan.
"Huomaahan sen jo tuosta ksym:istäkin. Kattokaa!
Äijä kolomevuotta opiskellu, eikä mitää
oo saanu aikaan! Säälittävää amistelua!"
>> Oletteko te muutenkin elämässä "rasistisia" ja
>> vain omaa näkemystänne oikeana pitäviä?
No voi aamen ja perse.
Tajua, että kaikki ihmiset ovat tuommoisia!
Jokaisella on se oma juttu, mitä ajetaan
eteenpäin, ja jonka avulla pyritään toisten
ihmisten perseistä repimään se oma menestys.
Olkoon sitten kristinusko, islam, linux, windows
...
Meillä Linuxin suosijoilla vaan se menestys
on hieman vaakalaudalla. Ei Linuxilla löydy
duuniaa, eikä fyffee. Siksi kyllä
mielellään trollaamme Windows pellet vittuun
OMALTA PALSTALTAMME, jos tulevat vähättelemään
ja aukomaan päätään.
>> Ihmettelen esimerkiksi, että moni Linux-osaaja/
>> win-vihaaja opiskelee it-alaa ja meinaa kai
>> sijoittua töihinkin joskus. Oletteko
>> ajatelleet, että suurin osa firmoista ja
>> yrityksistä käyttää edelleenkin Windowsia ja
>> tuskin jotain monen sadan koneen firmaa tuosta
>> noin vaan vaihdetaan Linuxiin
HAHA PALJASTIT ITSESI!
Olet selvästi näitä "Windows linuxin tilalle!"
aivonpesijöitä. Tod. näk. ihan omaa egoasi
kohottaaksesi tulet tänne aukomaan ...
ellei Microsoft rahoita?
Täällä kun et turhilla Winpeelox taidoillasi
voi edes päteä, sinä kädetön Bill Gates
klik'n'play sukupolven kasvatti! :E
>> Teidän on yksinkertaisesti opeteltava MYÖS
>> indows ja sopeuduttava siihen. Asiakas on AINA
>> oikeassa, ettekä saa tuoda omaa näkemystänne
>> liian voimakkaasti esille.
Mitä vittua? LUULETKO ETTEN OSAA WINDOWSIA?
TUO OLI JO LOUKKAUS!!! AARGH!
Osaan koodata Win32:Sta suoraan. Osaan
skriptata Windowsiin kaikkea semi-hyödyllistä
paskaa perlilläå/php:llä. Serverien säätö
sujuu ....
Ei Windowsissa oikeasti ole mitään opeteltavaa.
Windows on paskaa, valmiita puoliksi toimivia
ratkaisuja, joista MAKSETAAN VITUSTI!
JA OSAAN WINTOOSAA!
>> Mä olen Windows-käyttäjä, mutta en Linux-
>> vihaaja.
Joojoo, ja minä olen Michael Jacksonin penis.
Selvästi olet Windows fanittaja, varmaan
joku yliopistolla opiskeleva
BMW-pappa-betalar-tyyppi? Tai et vaan myönnä.
Tuommoisia ne Windows eliitit on,
muka-päteviä apinointa. Menkää muualle
trollaamaan!
>HAHA PALJASTIT ITSESI!
>Olet selvästi näitä "Windows linuxin tilalle!"
>aivonpesijöitä. Tod. näk. ihan omaa egoasi
>kohottaaksesi tulet tänne aukomaan ...
>ellei Microsoft rahoita?
En todellakaan :))
>Mitä vittua? LUULETKO ETTEN OSAA WINDOWSIA?
>TUO OLI JO LOUKKAUS!!! AARGH!
Ai, mä olinkin sinulle henkilökohtaisesti kirjoittanut.. heeh.. otahan rauhallisesti. Enhän edes tunne sinua. Mutta tuo teksti on melkein kuin kopio eräiden tuttujeni ajatusmaailmasta jonka takia tänne kirjoitin, ihan samanlainen hyökyaalto tulee vastaan =)
>Selvästi olet Windows fanittaja, varmaan
>joku yliopistolla opiskeleva
>BMW-pappa-betalar-tyyppi? Tai et vaan myönnä.
>Tuommoisia ne Windows eliitit on,
>muka-päteviä apinointa
Meni niin pahasti pieleen, että ei voi muuta kuin nauraa :)
Olenkohan minä sitten joku väliinputoaja, kun käytän kumpaakin käyttistä (XP ja MDK 10.0 samalla koneella). Minusta kummassakin on hyviä ja huonoja puolia. Käyttämällä molempia tarpeesta riippuen olen mielestäni saavuttanut mukavan "kauhun tasapainon".
Älkää Windows fanit kirjoittako tänne
- miksi Linux on perseestä
- miksi Linuxin käyttäjät on perseestä
tai whinettäkö jostain Linux lieveilmiöistä.
Minä en Windows palstallenne rupea Windowsia
fleimaamaan, teen sen Sodat -osastossa
jos teen.
Mua ei kiinnosta kuunnella teidän mielipiteitä
Linuxista. Ilmaiskaa mielipiteenne vaikka
Sodat tai Windows palstoilla?
Tai muuten trollaan. Ja kovaa. Ja moottorisahalla.
>>>Windows fanittaja, varmaan
>>>joku yliopistolla opiskeleva
>>>BMW-pappa-betalar-tyyppi
-heee =] aika tarkalleen...
meillä on aina ajettu bemareilla, isilläkin on omansa. Ja on se lepposa auto, semmonen 90-luvun lopu 700-sarjalainen. Mulla oli bemari jo ennen ku sain kortin, nyt on jo toinen bemari menossa.
Ja on muuten tuninki! Löyty myös WINDOWS XP PRO!!!
eipä oo tuo ainakaan mun bemarissa vielä kaatuillu ;)
Tuskimpa kuitenkaan olisin linuksia asentanu vaikka ei olisi ollut rahaakaan ikiniä. Olisn hakenut kaverilta win-cd:n.
Vaikaa isukki mulle sen ekan auton ostikin, myönnettäköön, en silti ole mitenkään ymärtämätön näissä asiossa. Olen saanut koneen toimimaan autossakin, joten myös hardi-puoli onnistuu sujuvasti.
BTW-
Mitä pahaa siinä on jos isi ostaa mulle auton?!!
Harvalla on varaa ostaa autoa vielä tässä iässä, ellei sitten ole joku ....
Jotenkin tuntuu, että te "linuksi miehet" olette kuin hipit joskus ennen ja toivotte, että kaikki eläisivät ilman rahaa ja turhia vaateita. Yksinkertaista elämää, vapaana kapitalistien pahoista kahleista.
Kai teilläkin on mielessä, että olisihan se mukava saada linuksista valtajärjestelmä. Ehkä tulisi sitten sitä fyrkkaakin teille. Voi hyvinkin olla tulevaisuudessa.
Vieläpä, Kun ostan windowsin kaupasta, tuen samalla paikallista yrittäjää, sekä suomalaisia maahantuojia, kustantajia, yymss.. Unohtamatta verotuloja valtiolle. Windowsin kehitystyö lisää kulutusta ja kehitystä tietokoneiden valmistuksessa myös. Se tuo myös lisää työpaikkoja jne. Rehellinen kilpailu on aina hyvä asia -REHELLINEN.
Osta poika Linux kaupasta - siitä on lupa myös maksaa.
"Jotenkin tuntuu, että te "linuksi miehet" olette kuin hipit joskus ennen ja toivotte, että kaikki eläisivät ilman rahaa ja turhia vaateita. Yksinkertaista elämää, vapaana kapitalistien pahoista kahleista.
Kai teilläkin on mielessä, että olisihan se mukava saada linuksista valtajärjestelmä. Ehkä tulisi sitten sitä fyrkkaakin teille. Voi hyvinkin olla tulevaisuudessa."
- Hippikapitalisti?
Jos minulle tuon tarkoitit, huom, En ole kertonut olevani Windows-fani, enkä moittinut Linuxia missään vaiheessa. Kyselin vain miksi Linux-käyttäjät on vihaisia windoosalle ja tuppaa sitä tilalle jos kysyy neuvoa ongelmiin
http://www.pcuf.fi/~cazz/
On asiallista tietoa, vähän vaan vanhentunutta monilta osin, heti etusivulta löytyy lause "Linux ei kuitenkaan ole mikään aloittelijan käyttöjärjestelmä, joten kaikki apu on varmasti tarpeen sen asennuksessa ja käyttöönotossa." joka ei nykydistroissa enää pidä (täysin) paikkaansa kun osa alkaa olla jopa Windowsia helpompia asentaa... varsinkin sellaisen mielestä joka ei ole kumpaakaan ennen asentanut, 20 Windows asennusta ja senjälkeen se ensimmäinen Linux asennus saattaa vähän "vääristää" tulosta jos asentaja ei muista kuinka hankalan tuntuinen se ensimmäinen Windows asennus olikaan.
Eli tiedostot näkyvät olevan pääosin vuodelta -97 ja palvelimelle päivitetty viimeksi -98 (12-Apr-1998 ja 03-Jul-1998 näkyy sielä "oppaat" linkistä joka listaa hakemiston sisällön)
"Kertokaas MIKSI Linux-käyttäjillä on niin kamala viha Windowsia kohtaan."
Yleistät
"Oletteko te muutenkin elämässä "rasistisia" ja vain omaa näkemystänne oikeana pitäviä?"
Saattaa olla jopa päinvastoin. Joskus tuntuu että nämä pahimmat windows-fanaatikot edustavat ääripään konservatiivisa oikeistolaisia arvoja.
"ainakin mä olen huomannut tuntemissani Linux-faneissa tuollaisia piirteitä"
Oho jos sun kaverit on ääliöitä, niin kaikki muutkin on? OK.
"Linux-osaaja/win-vihaaja opiskelee it-alaa ja meinaa kai sijoittua töihinkin joskus."
Sijoittuu varmasti töihin linux osaajaksi, jos se on linux osaaja.
"Teidän on yksinkertaisesti opeteltava MYÖS Windows ja sopeuduttava siihen."
Tiedä vaikka Linux osaajista on jopa pulaa? Näitä windows osaajia kun tulee joka laitoksesta..
"Asiakas on AINA oikeassa, ettekä saa tuoda omaa näkemystänne liian voimakkaasti esille."
Nyt mentiin jo markkinoinnin puolelle.
"Jos joku tahtoo ostaa jotain niin ei yleensä voi mennä sanomaan asiakkaalle, että se on paska, älä osta, osta tämä vain sen takia kun itse pitää siitä enemmän!"
Kyllä minä mielelläni myyjältä kuuntelen mielipiteitä/ehdotuksia kuin sitä juupa joopa nyök nyök soopaa..
"Jos asiakas jostain syystä pitää siitä mitä haluaa niin annettakoon hänen tehdä itse omat valintansa"
Miten tämä nyt liittyy alkuperäiseen aiheeseen?
"Mä olen Windows-käyttäjä, mutta en Linux-vihaaja."
Hienoa. Onko nyt parempi olo kun sait vähän purkautua?
Olet ymmärtänyt aivan väärin, ei ole kysymys vihasta vaan tosiasioista: Windows on oikeasti huonosti tehty käyttöjärjestelmä ja tilannetta pahentaa Microsoftin härski rahastaminen sekä monopoliaseman väärinkäyttö. JOS Windows olisi hyvä käyttis, edes hintansa arvoinen, niin tuskin siitä tarvitsisi pahaa sanaa sanoa.
Windowshan on tehty puhtaasti kaupallisista lähtökohdista, sen tarkoitus on tuottaa mahdollisimman suuri voitto mahdollisimman pienellä panostuksella. Windows onkin kuin liimalla ja purkalla kokoonpantu ja kauniisti päältämaalattu vanha käytetty auto. Windowsin menestys perustuu lähinnä hyvään bisnestajuun ja oikeaan ajoitukseen - laadulla ja "insinööritaidolla" ei sen kanssa ole mitään tekemistä.
Muut varteenotettavat käyttöjärjestelmät, mm. Linux ja Mac, ovat lähtökohdaltaan aivan vastakkaisia Windowsille: ne on alusta alkaen pyritty tekemään mahdollisimman hyviksi ja toimiviksi. Tämä on se suuri käytännön ja filosofian ero, mikä näkyy myös lopputuloksessa. Niinpä Apple pystyy myymään "Porscheaan" "Porschen" hinnalla ja asiakkaat ovat vielä tyytyväisiä. Ja Linuxista puheen ollen, on se aika hassua, että talkoovoimilla tehdään parempaa koodia kuin suuryrityksen miljardivarannoilla.
Enpä usko, että kellään linux-käyttäjällä on mitään sitä vastaan, että Ms kehittäisi tuotteistaan parempia. Rahastaminen huonolla laadulla ei sen sijaan tule saavuttamaan hyväksyntää tulevaisuudessakaan.
Itse käytän sekä Linuxia että Windowsia. Vastailen eri palstoilla kumpiakin koskeviin kysymyksiin, mutta voittopuolisesti kuitenkin Windowsia koskeviin - johtuen laajemmasta osaamisesta siinä. Annan aina windows-kysymykseen windows-vastauksen ja joskus suosittelen lisäksi Linuxia ja/tai Mac'ia tilanteesta riippuen.
Ja teiniajat ovat kaukainen muisto vaan.
Mitähän muuta yritysten toiminta on kuin kaupallista. Niidenkin jotka käyttävät Windowsia yritystoiminnassaan. Eivät ne pelkkää hyväntekeväisyyttään harrasta toimintaansa.
Kyllä kaupalliseen toimintaan kuuluu myös se, että tuotteet tarjotaan sellaiseen hintaan ja sellaisilla ominaisuuksilla joista myös tuotteen loppukäyttäjälle on etua. Eihän kukaan ole niin tyhmä että ostaisi täysin epäkelpoa tavaraa kovaan hintaan.
Miten minäkään esimerkiksi voisin käyttää tärkeintä työkaluani AutoCadia Linux-käyttöjärjestelmällä. Ei taida toimia niin kuin ei vielä toimi moni muukaan teknisen alan sovellus.
Vastoin yleistä luuloa yrityspuolellakin It-asiantuntijat, siellä missä heitä ei vielä ole kokonaan ulkoistettu, pysyttelevät ajan hermolla seuraten kehitystä ja tutkivat ainakin kokeilumielessä Linuxin käyttöä esim. palvelimissa. Työpöydälle heidänkään mielestään Linuxista ei vielä tällä hetkellä ole.
Kovassa markkinataloudessa tuotteen sinänsä hyvät tai jopa erinomaiset ominaisuudet eivät aina riitä menestykseen. Tarvitaan hyödykkeen "tuotteistamista". Siihen kuuluu myös hyvä markkinointi- ja myyntitaito.
Ei kapitalismissa välttämättä fiksuin, paras tai rehellisin voita. Usein se on se röyhkein. Kristillisellä etiikalla ei siinä ole mitään tekoa vaikka markkinamiehet muuta väittäisivätkin. No ainahan voi tietenkin jotain lahjoittaa hyväntekeväisyyteen ja kiilloittaa näin ulkoista kuvaansa.
Näin kävi taannoisella suomalaisten Ksylitolin ja Benecolin Amerikan markkinoden valtausyritysten kohdalla. Taitoa ja ymmärrystä ei riittänyt tarpeeksi. Tietysti on myönnettävä, että "maailman vapain markkinatalous" ei olekaan ihan sitä mitä luullaan. Kyllä Amerikassakin osataan tämä kotimarkkinoiden suojelu; ainakin epäsuorasti lobbaamalla ja erilaisilla viranomaishyväksyttämisillä viivytellen. Näin paikallinen tuottaja ehtii saada oman kilpailevan tuotteensa markkinoille ennen tulokasta. Ja vieläpä kilpailukykyä avittavan massiivisen mainoskampanjan siivittämänä.
Se mikä Linuxilta puuttuu tällä hetkellä on nimenomaan tuotteistus ja tehokas markkinointi. Eivät nämä "Linux-nörtit" ole välttämättä kaikkein parhaita tällä alalla.
Näin se vain on vaikka se joistakin kuulostaisi epäreilulta.
Mikä oli pointtisi? Luennoida kovasta markkinataloudesta? Kertoa maailman olevan epäreilu? -Pidätkö kanssaihmisiäsi aina yhtä yksinkertaisina?
"Ei kapitalismissa välttämättä fiksuin, paras tai rehellisin voita. Usein se on se röyhkein. Kristillisellä etiikalla ei siinä ole mitään tekoa vaikka markkinamiehet muuta väittäisivätkin. No ainahan voi tietenkin jotain lahjoittaa hyväntekeväisyyteen ja kiilloittaa näin ulkoista kuvaansa."
- Juuri näin. Windows huonompana tuotteena on johdossa. Se ei kuitenkaan estä ajattelevia ihmisiä käyttämästä parempia käyttöjärjestelmiä.
Kaupallisuudesta laajemmin puhuttaessa huomautan, että maailmassa on toki sellaisiakin kaupallisia firmoja, jotka pyrkivät saamaan markkinoita kehittämällä mahdollisimman hyviä tuotteita.
Ja sitten vielä asian vierestä: toki ainakin ne, jotka eivät sokeasti palvo kapitalismia ja "vapaata" kauppaa, ovat huomanneet, että USA on kunnostautunut kotiinpäinvedossa. Siellähän ammattilaisten lobbaamat poliitikot ja virkamiehet eivät uskalla olla "epäisänmaallisia". Ja painostavilla tahoilla on takanaan rahaa, valtaa ja joukkoja.
kerrankin asiallinen vastaus
Ja luen jo heti ajatuksiasi kirjoituksestasi,
että olet tutustunut Linuxin filosofiaan
ihan käytännössä. Käyttämällä, kokeilemalla,
pitmällä hauskaa ...
Vittuttaa ihmiset jotka ei tajua, että Linuxissa
on kyse siitä, että halutaan tehä yhdessä
toimiva järjestelmä ilmaiseksi kaikille ...
kunhan vaan trollataan.
Minäpä trollaan takaisin. Pienestäkin vihjeestä.
Moottorisahalla.
Mutta sinä olet cool.
peace
>> Se mikä Linuxilta puuttuu tällä hetkellä on
>> nimenomaan tuotteistus ja tehokas markkinointi.
>> Eivät nämä "Linux-nörtit" ole välttämättä
>> kaikkein parhaita tällä alalla.
Oi kuinka totta!
Itse olen juuri yliopiston jättänyt sosiaalisesti
sytjäytynyt tuleva amis. En jaksa yhteiskuntaa,
enkä kestä ihmisiä.
Mutta Linux on aina toiminu just niinkuin sanon.
Siksi se ei ahdista.
Kukaan ei varmaan ota mua todesta?
Mutta totta tämä on.
Tämä on sosiaalipornoa IT-alalla.
Pidätte tai ette ...
Samoilla linjoilla ollaan, muissakin asioissa...
Trollispedeille vastaan kyllä eri nimimerkeillä, etten tahriinnu.
Tähän:
>Vastoin yleistä luuloa yrityspuolellakin >It-asiantuntijat, siellä missä heitä ei vielä ole
>kokonaan ulkoistettu, pysyttelevät ajan hermolla >seuraten kehitystä ja tutkivat ainakin >kokeilumielessä Linuxin käyttöä esim. >palvelimissa. Työpöydälle heidänkään mielestään >Linuxista ei vielä tällä hetkellä ole.
a) pidätkö pc-spedejä asiantuntujoina?
b) missä bc-palvelimet on windowseja?
c) mihin muualle mielestäsi windows sopii kuin työpöydälle?
palvelimiin... -NOT-
-spede-
koska minulla ei oo oikeen mitään
menetettävää.
Ja en tiedä, ehkä joskus ihmiset oppivat
arvostamaan kick-back-trollausta?
hmm ...
Heti kun löydät/löydän sellaisen linuxin jossa työssäni tarvisemani ohjelmistot kuten Autocad ja teknisen laskennan erilaiset (TEKLA) sovellukset toimivat, olen valmis sitä kokeilemaan.
Linux on ihan hyvä, tehokas ja edullinen. Siinä yhdeksän hyvää ja kymmenen kaunista, mutta leipätyöhöni siitä ei toistaiseksi vielä ole - valitettavasti.
http://www.linuxcad.com/
http://www.bricscad.com/news/BricsCad goes Linux English.htm
http://www.cadforlinux.com/
Asiaan vihkiytymättömänä en voi tietää onko noista kahdesta mihinkään, mutta Autocadia vastaavan ohjelman puute on toki hiertänyt suppeaa joukkoa linux-käyttäjiä pitkään. Käyttääpä joku AutoCadia Winelläkin.
Ps. Myös kaipaamasi kaupallisuus on vahvasti läsnä...
Joko kokeilit?
;)
Winen käyttö emulointiohjelmana Linuxin päällä on kuin kainalosauvoilla liikkumista.
Nuo "linux-Cadit" ovat kuin Autocad n. 7..10 vuotta sitten. Periaatteessa ne tukevat .dwg tiedostomuotoa. AutoCadilla vaan version AutoCad 2005 kuvat eivät aukea enää AutoCad 2002:n versiolla. Valitettavasti. Puhumattakaan AutoCad R14:sta, johon linkeissäsi viitattiin.
Kyllä "computer aided desing" -suunnittelua voi periaatteessa "harrastaa" linux-pohjaisillakin Cadeilla. Tehokäyttöön niistä ei ole.
AutoCad on AutoCad. Se on johtavan standardin asemassa alallaan. Vasta sitten kun se pyörii aidosti Linux-ympäristössä voi asiaan palata. Ei yhtään aikaisemmin. Piste.
BricsCad näyttää lukevan 2005-versiota. Heh, mutta sinä TIEDÄT mitä haluat käyttää, hyvä niin. Varmaan aina tulee löytymään joku "pakollinen" ohjelma, jota ei ole portattu linuxille - olet siis pelastettu.
Ei se että ymmärtää riitä. Myös taso ja tehokkuus täytyy olla sama.
Mersujakin myydään silti vaikka Mersun hinnalla saisi monta Ladaa, joka riittää ihna hyvin lähes samaan kuljetustarpeeseen paikasta A kohteeseen B kuin Mersukin.
Windowsissa toimivia muitakin cadeja on vuosien varrella ollut lukuisa joukko jo ennen kuin Linuxista oli edes kuultu puhuttavankaan mitään. AtoCadin korvaajiksi niistä ei ole ollut.
Totta kai minäkin olisin ottanut yli 15 vuotta sitten jonkun toisen cadin AutoCadin rinnalle kokeiltavaksi tai jopa käyttöön, jos sellaisia riittävän kilpailukykyisiä tuotteita olisi siihen aikaan edes ollut saatavilla.
Asiasta toiseen. AutoCadin juuret juontuvat tietääkseni osittain mm. Generic Cad nimisestä graafisesta suunnitteluohjelmasta. Sitäkin tuli aikanaan kokeiltua. Silloin oli erityisesti käyttäjäryhmien mukaan räätälöityjä suunnitteluohjelmistoja. Esimerkiksi laivasuunnittelussa telakoilla oli ja on edelleen sellaisia. Nimet olen jo tainnut unohtaa. Ne olivat erittäin kalliita ja siihen aikaan hintavia Unix-pohjaisia laiteinvestointeja vaativia, eivätkä ne olleet yhteensopivia minkään muun ohjelmiston kanssa. AutoCad oli tuohon aikaan se "halpisohjelma" joka alkoi vallata markkinoita.
En ole sanonut koskaan, etteikö mitään muuta suunnitteluohjelmaa voisi käyttää. Jopa Linuxissa. Ominaisuudet vain eivät näissä muissa toistaiseksi vielä ole riittäneet - valitettavasti.
Lisäksi suunnitteluohjelmiston tehokkaaseen käyttöön pääseminen on kuin opettelisi uuden kielen. Siihen saattaa mennä vuosikausiakin. Samoin uuden ja erilaisen ohjelmiston oppimiseenkin menee kauan. Miksi laskea työtehoaan pitkiksi ajoiksi vain sen vuoksi, että oppisi jonkun uuden hieman erilaisen tavan tehdä samat asiat. Opetelkoon muut, joilla ei ole vanhan opitun painolastia haittoinaan.
Yleisesti ottaen Linux-fanit vain ihmettelevät miksi käyttiksensä ei ole levinnyt laajemmalle eikä syrjäyttänyt esimerkiksi Windowsia. Sen sijaan he voisivat oikeasti tutkia myös miksi Microsoft vielä on voimissaan. Ei siihen riitä pelkästään Windowsin käyttäjien mollaaminen typeriksi tai idioooteiksi. Nämä "idiootit" kuitenkin pyörittävät vielä pitkään tätä työelämää - valitettavasti.
No kyllähän se tiedettiin, että linux ei sinulle taivu vaikka siinä olisi kymmenen AutoCADia parempaa ohjelmaa, mutta hyvä että vielä itse vahvistit asian.
"Yleisesti ottaen Linux-fanit vain ihmettelevät miksi käyttiksensä ei ole levinnyt laajemmalle eikä syrjäyttänyt esimerkiksi Windowsia. Sen sijaan he voisivat oikeasti tutkia myös miksi Microsoft vielä on voimissaan."
Eiköhän tähän vaikuttavat seikat ole kaikkien tiedossa. Enkä minä suinkaan ihmettele, miksi linux ei ole vielä laajemmalle levinnyt - itse asiassa nythän se vasta alkaa leviämään, kun ensimmäiset distrot alkavat olla kypsiä käyttää ilman mitään kokemusta tietokoneista. Ja windows-käyttäjät alkavat puolestaan olla kypsiä käyttiksensä ei-toivottuihin ominaisuuksiin.
Sitä sen sijaan voisi ihmetellä, miksi ihmiset suostuvat maksamaan ylihintaa niinkin huonosta tuotteesta, kuin windows. Siihenkin on kuitenkin suurimpana syynä tietämättömyys vaihtoehdoista: suurin osa windowsPC-käyttäjistä tulisi toimeen paremmin kuin hyvin linuxilla ja varsinkin Mac'illä.
Se suhteellisesti pikkuinen joukko, joka joutuu käyttämään vain windowsissa toimivia sovelluksia, käyttäköön windowsia edelleen. Mutta se ei ole mikään yleispätevä mittari, jonka avulla voisi vähätellä linuxin käyttökelpoisuutta niissä tehtävissä joihin tietokoneita enimmäkseen käytetään.
Mutta ymmärrän kyllä, että kaikkia aseita pitää käyttää, kun argumentit olisivat muuten aika vähissä.
"Ei siihen riitä pelkästään Windowsin käyttäjien mollaaminen typeriksi tai idioooteiksi"
- Olepa ovela ja katso kuinka tällä lauseella heijastelet omaa asentellisuuttasi.
Hyvää päivänjatkoa wintuskan parissa, älköön se kaatuko tai joutuko virusten valtaamaksi...
”No kyllähän se tiedettiin, että linux ei sinulle taivu vaikka siinä olisi kymmenen AutoCADia parempaa ohjelmaa, mutta hyvä että vielä itse vahvistit asian.”
........
"Sitä sen sijaan voisi ihmetellä, miksi ihmiset suostuvat maksamaan ylihintaa niinkin huonosta tuotteesta, kuin windows. Siihenkin on kuitenkin suurimpana syynä tietämättömyys vaihtoehdoista: suurin osa windowsPC-käyttäjistä tulisi toimeen paremmin kuin hyvin linuxilla ja varsinkin Mac'illä."
Työelämässä toimitaan atk:n alueella samanlaisten yhteisten pelisääntöjen avulla kuin kaiken muunkin toiminnan alueella. Ei siellä voi yksittäinen työntekijä ruveta sooloilemaan esimerkiksi jonkin poikkeavan käyttöjärjestelmän, macin, linuxien tai unixien kanssa. Useimmilla suurilla ja pienilläkin yrityksillä on tarkat, usein pikkutarkatkin strategiansa ja standardinsa joiden mukaan toimitaan. Kyllä siellä otetaan kustannuspuoli jo kilpailusyistäkin tarkasti huomioon.
......
”Se suhteellisesti pikkuinen joukko, joka joutuu käyttämään vain windowsissa toimivia sovelluksia, käyttäköön windowsia edelleen. Mutta se ei ole mikään yleispätevä mittari, jonka avulla voisi vähätellä linuxin käyttökelpoisuutta niissä tehtävissä joihin tietokoneita enimmäkseen käytetään.”
Tuskinpa se joukko kovinkaan pieni vielä on.
Koska en ole sen parempi asiantuntija IT-alalla, olen tähän saakka ja edelleenkin joutunut nojautumaan siihen tietotaitoon, jota työpaikkojeni ATK-asiantuntijat edustavat. On aivan se ja sama, mikä ”moottori” esimerkiksi AutoCadiani tai Teklan ohjelmistoja pyörittää kunhan ohjelmat vain pelaavat. Tähän saakka uudet koneet ja ohjelmat on kiikutettu työpöydälleni kera toivotusten, että siitä vaan ”sorvia” pyörittämään. Ei ole ollut minun vallassani ruveta vaatimaan mitään poikkeavaa kohtelua.
En koskaan ole sortunut väittämään linux-harrastajia ”typeriksi” tai ”idiooteiksi” vaikka päinvastoin sitä samaa olen saanut kuulla itsestäni joidenkin taholta ihmetellessäni asioita. Lienevätkö sitten vain tahallisia trollauksia.
Aikaisemmin ollessani täysin tietämätön Linuxista minullakin oli melko ruusuiset kuvitelmat sen mahdollisuuksista. Kokeilujeni myötä ne ovat arkipäiväistyneet huomattavasti. Linux on käyttöjärjestelmä muiden joukossa. Ei sen kummempi. Sillä on omat hyvät puolensa, mutta on sillä puutteensakin. Ei sitä käy kieltäminen.
Jään odottamaan tulevaa kehitystä. Valitettavasti nykyiset suosituimmat Linux-distrot eivät toimi kotikoneessani haluamallani tavalla.
Kokoonpanossa, jossa W98 tai Me vielä pyörii hyvin, Linux tahmaa vahvasti. Työpaikkani koneen ohjelmistoihin taas en saa ankarien kieltojen estämänä koskea ollenkaan.
Linuxia kokeillut
Hyvä "linuxia kokeillut", voit aivan vapaasti myöntää, että et vain halua käyttää linuxia. Ei sinun tarvitse esittää tyyliin
"On aivan se ja sama, mikä ”moottori” esimerkiksi AutoCadiani tai Teklan ohjelmistoja pyörittää kunhan ohjelmat vain pelaavat."
... on tietysti tehokasta yrittää vaikuttaa "sisältäpäin" ja naamioida negatiivisuus ysävällisyyteen. Microsoftin mainoskampanjassa on viime aikoina esiintynyt vastaavaa erään "linux-fanin" ja "Mac-insinöörin" taholta. Melkein voisi luulla sinun saaneen jonkinlaista koulutusta "manipuloinnista" tai sitten olet vain luontainen kyky.
Mutta tyhjästä on paha nyhjäistä. Jos ei ole mitään substanssia, saa aikaiseksi vain kehäpäätelmiä. Silloin on parempi esittää rehellisesti oma mielipiteensä, eikä yrittää peitellä selkeitä antipatioita vain väittelytekniikan vuoksi. Miksi todeta, että ei voi/pysty käyttämään linuxia, kun ei edes HALUA sitä?
"Työelämässä toimitaan atk:n alueella samanlaisten yhteisten pelisääntöjen avulla kuin kaiken muunkin toiminnan alueella. Ei siellä voi yksittäinen työntekijä ruveta sooloilemaan..."
- Tuo on tietysti tosiasia, mutta se ei muuta miksikään sitä tosiasiaa, että suurin osa windowsPC-käyttäjistä tulisi toimeen paremmin kuin hyvin linuxilla ja varsinkin Mac'illä.
"Tuskinpa se joukko kovinkaan pieni vielä on."
Lasketaan mukaan kaikki tietokoneet - töistä ja kotoa - niin päädytään siihen tulokseen, että ne joiden on PAKKO käyttää windowsia spesifisten sovellusten vuoksi, muodostavat vain murto-osan kokonaisuudesta.
"Kokoonpanossa, jossa W98 tai Me vielä pyörii hyvin, Linux tahmaa vahvasti."
- Niin, nyt vertaat itse ladaa mersuun: on selvää, että kaikilla herkuilla toimiva nykyaikainen työpöytä vaatii enemmän tehoja toimiakseen. Yhtä lailla voisit sanoa "Kokoonpanossa, jossa W98 tai Me vielä pyörii hyvin, XP tahmaa vahvasti."
Mutta aivan varmasti ne suosituimmatkin distrot pyörivät kotikoneessasi sujuvasti kevyemmillä työpöydillä, joita linuxissa on useita valittavana ja kaupanpäälle saat vielä vakaamman ja turvallisemman käyttöympäristön.
"Työpaikkani koneen ohjelmistoihin taas en saa ankarien kieltojen estämänä koskea ollenkaan."
- Olet siis varsinainen "olosuhteiden uhri". Potentiaalinen linux-käyttäjä, joka täysin itsestään riippumattomista syistä on pakotettu käyttämään windowsia. Nyt viimeistään alkaa naurattaa...
MISTÄPÄ TEIDÄT ETTÄ KAIKKI LINUX-KÄYTTÄJÄT VIHAAVAT WINDOWSIA? KERROPPA KAIKILLE SE. ÄLÄKÄ YLEISTÄ.
En tarkoittanut että kaikki vihaisivat, hain tavallaan kysymykselläni kohderyhmää JOTKA inhoavat. Niiltä ei näemmä vastausta saa, ainoastaan jonkin sorttista uhoamista. Mukana on tosin erittäin fiksuja pohdintoja ja hyviä perusteluja molemmista käyttiksistä niiden suunnittelijoineen ilman vihan leimaa (esim. nimim. inteloutside ja Linuxia kokeillut) :)
Mä myönnän vihaavani windowssia. Itselläni on käytössä tällä hetkellä xp ja nyt olen viime aikoina yrittäny pyytää kaveria asentamaan mulle linuxi ku mulla menee hermot ton windoosan kanssa ku tuntuu välillä että saa joka päivä kun tulee töistä kotiin niin asentaa uusiks. Ite en osaa asentaa linukka jonka vuoksi minulla ei ole sitä. Nyt viime kerralla kun asensin windoosan uusiks niin tein kaksi osiota kovolleni jotta kaverini voisi tulla asentamaan sen linuksin ja opettamaan samalla vähän jotta oppisin käyttämään sitä.