Suomessa vaativammat tasokokeet?

äimistynyt

Olen tällaista kirja plärännyt kuin Complete Krav Maga. Kiinnitin huomiota siihen että Suomen tasokokeiden keltaisen vyön repertuaariin kuuluu liikkeitä jotka em. kirjassa esitellään vasta oranssin, vihreän tai jopa sinisen vyön liikkeinä.

Onko meillä Suomessa siis tosiaan vaativampi tämä ensimmäinen tasokoe kuin USA:ssa... Entä miten suomalainen kansallinen vyöjärjestelmä suhteutuu muiden maiden vastaaviin, onko esim. muissa Skandinavian maissa samat vaatimukset kuin Suomessa? Tietääkö kukaan?

Suomalaiset vyöt:

http://www.suomenkravmagaliitto.fi/SKML_BeltTestRequirements.aspx?gid=2

9

176

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      KM on pirstoutunut kymmeniksi liitoiksi ja niistä jokainen tekee vyö/taso vaatimuksensa ihant itse.
      tuskin on suoment Classic KM ja PKMI vyövaatimukset samoja. Tiää onko vaativampia vai helpompia mutta varmasti erilaisia

    • Anonyymi

      Karvamahaa mainostettiin aikoinaan, ettei siinä ole mitään turhia vyöarvoja ja pokkurointeja.

    • Anonyymi

      Varmaankin ihmisiä on alkanut pännimään ettei vuosienkaan harrastus "näkynyt" heti päällepäin kun joku aloittelija marssii salille... Ja vyöstä näkee tietysti heti että millä tasolla operoidaan, eli kumpi on se heikompi lenkki ja mitä kumpikin osaa.

      Jos asuisin USA:ssa, olisin menossa vyökokeeseen. Täällä Suomessa en tiedä kun keltainenkin vyö pitää sisällään rullaavat kaatumiset eteen ja taakse, ja se taaksepäin rullailu on osoittautunut haasteelliseksi tällä ropalla.

      t: äimistynyt

    • Anonyymi

      Sama asia vaikuttaa kaikissa vyö/tasokoe lajeissa. Siitä vyö/tasoarvosta on ainoastaan viitettä treeneissä minkälaisen parin kanssa pistetään treenaamaan.
      Ei se kerro muuten kuin osviittaa treenaamisesta. Esim KM ei ole vyö/tasopakkoa ja sen jälkeen opit koko sisältöä. näin ollen ne treenivuodet ratkaisee.
      voit olla vaikka 2P tasolla ja treenannut 20 vuotta.
      Osaat siis varmasti enemmän asioita kuin 2P tasolle päässyt harjoittelija mutta et ole halunnut käydä tasokokeissa.

    • Anonyymi

      Näinpä, itsellä hokuto ryu jujutsu 1 dan ja judo 1 kyu, karate wado ryu 1 dan ja kamppailulajeja takana 35 vuotta.
      Krav maga on nykyinen lajini ja olen siinä viiden vuoden aikana suorittanut kolme tasokoetta ja riittävät minulle en tavoittele enää tässä iässä uutta mustaa vyötä vaan toimivaa itsepuolustustreeniä ja s iihen antaa krav maga hyvän vastauksen.
      Mukavaa on harjoitella ilman tavoitteita ja silti kokea taas uusiakin asioita.
      T Seniori

      • Anonyymi

        Kravissa onkin oikeastaan hyvä juttu juuri se että se tuntuu olevan myös iäkkäämpien ihmisten laji. Itse en keski-ikäisenä ole kauhean innostunut ajatuksesta että harrastaisin lapsilaumassa... Omassa seurassani porukat eivät vaikuta kauhean innostuneilta siirtymään vyöasteikolla ylöspäin. Kukin kököttää kutakuinkin siinä missä sattuu olemaan ja mitään erityistä hinkua päivittää vöitä ei näytä olevan.

        Itsellenikin riittäisi "muistoksi" vaikka ihan vaan se eka, mutta tiedä hänestä saanko edes sitä kun tulin pystymetsästä ja on tässä kaikenlaista kremppaa ja vastusta. Mutta harrastus ihan sellaisenaankin on antoisaa ajanvietettä.


    • Anonyymi

      Tarjolla on monenlaista magaa. Katselin noita eri liittojen vyö koe listoja (löytyy netistä), seuraavat asiat pisti silmään. Parilla Suomessa toimivalla systeemillä oli satoja tekniikkoja toisella korkeammassa vyössä mm 18 erilaista hyppypotkua. Kuka tämmöisen määrän ehtii ja pystyy oppimaan ja mihin hyppypotkuja tarvitaan itsepuolustuksesta.

    • Anonyymi

      Krav Magaan mainostetaan yksinkertaisena ja suoraviivaisena, mutta ihan koko totuus lajista se ei ole. Jos verrataan vaikkapa nyrkkeilyyn, niin Krav Magassa on tekniikoita monikymmenkertaisesti. Kaikkia ei tietysti tarvitse osata ja usein ne yksinkertaisimman tekniikat toimivat tositilanteissa parhaiten, koska ne parhaiten muistaa ja ne on helppo suorittaa. Potku munille ja sormet silmiin on hyvä perusidea ja toimii.

      Minä olen harjoitellut kamppailu- ja ip-urani aikana jo useita lajeja. Krav Magassa mielestäni parasta on jatkuva harjoittelu puukkohyökkäyksiä sekä useampaa hyökkääjää vastaan. Lisäksi perustekniikat ovat varsin yksinkertaisia eivätkä vaadi mitään erityistä notkeutta tai fysiikkaa. Tietysti vaikkapa hyvästä nyrkkeilytaustasta on merkittävästi hyötyä lajin tekniikoiden nopeaan omaksumiseen. Olihan Krav Magan kehittäjä itsekin harjoitellut aiemmin painia ja nyrkkeilyä ennen kuin alkoi kehittämään tekniikoita itsepuolustusta varten.

    • Anonyymi

      Tuo että Krav Magassa treenataan puukkohyökkäyksiä ja useampia hyökkääjiä vastaan niin toisinku monet Krav Magaajat luulevat, niin myös monet muut lajiseurat treenaavat niitä ns. elävää harjoittelua. Ei se ole pelkästään Krav Magaan kuuluvaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      871
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      92
      828
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      706
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      2
      664
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      564
    6. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      541
    7. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      184
      539
    8. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      533
    9. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      61
      523
    10. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      24
      496
    Aihe