Japanilaiset autot kauppasaartoon.

Japani aloittaa valaan pyynnin huolimatta komission vastustuksesta. Moni on valmis pistämään japanilaiset autot tästä syystä osto boikottiin. Mielenkiintoista nähdä onko Japanin valitettavalla päätöksellä vaikutusta autojen myyntiin.
34<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Yksi hyvä syy lisää...einjapsikinnerwitä ole aikaisemminkaan kannattanut ostaa, mutta nyt menkööt kauppasaartoon koko maa.

Äänestä

Nojoo, ihan hyvä pointti. Toisaalta Merkele kutsui pari miljoonaa arabiäijää Eurooppaan, että ennemmin japsiautokin kuin sakemanni.
Ehkä Ford tai korealaiset olisivat eettinen valinta? Tai nyt Salvinin aikana Fiat tai Alfa. Mitkä tosin yksiä murheenkryynejä.

2Äänestä

oikeat miehet ajavat japsiautoilla, hiiret ja muut neitit ajavat saksan shaiboilla.

2Äänestä

Entä Islanti ja Norja, jotka ovat pyydystäneet valaita?
Mitä näille, meidän Skandinavian maille tehdään?
Olemmeko oikeita arvostelemaan tässä asiassa?

2Äänestä
  • Me suomalaiset emme ole teidän Skandinaviassanne.

    Mutta vastaus on helppo: ei osteta islantilaisia ja norjalaisia autoja :)

    1Äänestä

valaista saa skodan moottoriin laadukasta öljyä jota kuluu paljon. kyllä ne japsipojat ajattelevat skoda autoilijoitakin näin jouluna koska tietävät vw konsernin ajoneuvojen öljynkulutus ongelmista.

2Äänestä

Jaa että miehet ajavat japsikipoilla, ehkä transut joo. Vanhat ukot niillä saattaa päästellä pienen eläkkeen takia.

Äänestä
  • Jaa... itse olen ajellut jo muutaman vuoden japseilla ja en ole eläkkeellä ja taatusti tienaan siinä missä sinäkin.

    Niin ja olen omistanut eurooppalaisiakin autoja.

    1Äänestä

Onhan ne valaatki väärin mutta enemmän vituttaa Merkelin miljoonat Eurooppaa tuhoamaan päästämät henkilöt(tiedätte keitä tarkoitan), että henkilökohtaisesti boikotoin mielummin saksalaisia varsinkin kun saksalaisiin autoihin on vielä ohjelmoitu ennenaikainen itsetuho.

Esim. uuden Skodan ja Volkswagenin hankintahinnalla, arvonalenemalla ja korjauskustannuksilla pääsee kiinni jo Lexus IS300h tyyppiseen autoon mikä elämyksenä on bemarin ja mersun tasoa, laadullisesti jopa huomattavasti edellä.
Sama juttu monessa muussa, surutta voi ostaa 5000-10000 kalliimman japsin ja viivan alle jää lopulta sama.

1Äänestä

Japanilaiset autot menevät vuosi vuodelta halvemmalla. Korea ja Kiina vie japanilaisilta halpatuotannon. Siksi epätoivoinen hwittäytyminen valaanpyyntiin ja muuhun alkutuotantoon. Länsimailta vaaditaan nyt ryhtiä näyttää japanilaisille että tämä ei köy. Japanilaisille tuotteille täyssaarto EU:n alueelle, samalla liikenneturvallisuus paranee.

Äänestä
  • Japani, Norja ja Islanti ovat itsenäisiä valtioita ja voivat itse päättää omista asioistaan toisin kuin Saksan vasallivaltiot euvostoliiton holhouksessa.

    1Äänestä

Ostakaa made in uusikaupunki niin kuin minäkin niin ei ole noita murheita. Ja kuka nyt omaa maatansa vihaa? Jaa mutta onhan niitä kaikenlaisia kotiryssiä.

Äänestä
  • Montako osaa tulee niihin Uudessakaupungissa kokoonpantaviin suomesta?
    Onko pelkkä "bolt on" tehdas, niin kuin jenkki määrittelisi.

    Saksan tehtailla sama homma, itäeuroopan rekat tuo osaa jatkuvana virtana.

    Äänestä

Toyotavuosista jäi sellainen lastumielikuva ettei tehnyt vähään aikaan mieli edes sushia. Tämän valasjutun jölkeen vielä vähemmän harkitsen japanilaistuotteita..

Äänestä

Japani on hyvä maa. Siellä uskalletaan vielä tuomita murhaajat kuolemantuomioon toisin kuin akkavaltaisessa suvakki-Suomessa.

1Äänestä

Japani ei ole toisten holhouksessa niinkuin Suomi. Kalastaa omilla vesillään omia kalojaan. Suomi vaan anelee torjuntavoittoja Brysselistä, ei tarvitse enää mistään itse päättää, riittää kun vaan maksaa eikä valita. Poikoteista päättävät ne joilla on vielä päätösvalta.

1Äänestä

Melkoisia möhkäleitä ovat, syövät kaikki plantonit herkku fisuilta!

1Äänestä

Kaikki maat EUssa maksaa rutkasti jotta Saksan pankit säilyi hyvässä iskussa Kreikan jäljiltä.
Tämä jo yksinään riittävä syy boikotoida germaanituotteita. Maksammae niistä ylihintaa sitten vielä maksamme ne toiseen kertaan tulonsiirtoina saksan pankeille.

1Äänestä

Ostetaan vaan aitoja Made in Japan-autoja. Pyytäkööt vain valaita ihan niin paljon kun haluavat, ei se muille kuulu. Jos vaan tekevät huippukestäviä autoja niin kuin ennenkin, niin tottakai ostan japanilaisen. Samaan laatuun ja kestävyyteen eivät eurooppalaiset ja muut tule pääsemään koskaan. Näin se vaan on.

1Äänestä
  • itäreuhka skoota kaikkein vähiten. ruostuvin auto mitä maa päällään kantaa.

    1Äänestä

  • Toyota_Hybrid1 kirjoitti:

    itäreuhka skoota kaikkein vähiten. ruostuvin auto mitä maa päällään kantaa.

    Tohjohuoran jokapäiväinen parkaisu.

    Äänestä

Pitääkö nyt yrittää mennä henkilöön ja tulla iholle huorittelemaan jos Skodan tiedetään olevan itäreuhka niinkuin itäeurooppan autoja on aina kutsuttu.

Äänestä
  • No vaikka Škodaa en omista, mutta sellaisella ajanut niin totean kyllä, että hyvä on. 1,8 l. Tsi kiihtyy 0-100 km n. 8 sec. Muutenkin auto tuntui miellyttävältä joten en ihmettele, että kauppa käy. Ei Toyotakaan huono ole, kestävän auton maineessa on, vaikka ajettavuus ei ehkä yllä ihan eurooppalaisen auton tasolle.

    Äänestä

Montako Vaikkapa Toyotan valmistamaa Suomessa mytävää mallia tiedätte olevan jaappaniassa valmistettu? Minä tiedän vain Prius'in kun Hiace'n tuonnin EU tappoi.
Automerkit ovat nykään barandeja, Eivät ole mihinkään tiettyyn maahan sidottu, kuten Mersuja mm Espanjasta ja Klonkswageneita Mexicosta.

Äänestä
  • Kolme neljästä Toyotasta valmistetaan Euroopassa ja hyvä niin. Laatua valvoo Toyota.

    Äänestä

Miksi Toyota sallii autojensa myynnin terroristeille ja kapinallisille? Eikö ole mitään moraalia?

Äänestä

Lasketaanko Toyota Japanilaiseksi? Tehdään kuitenkin Turkissa, Venäjällä tai Etelä-Afrikassa!

Äänestä
  • Mitenkäs se BMW:n tai Audin valmistus?
    BMW:tä valmistetaan kaliningradissa, ja Audia Muualla venäjällä. Tekeekö se niistä Venäläisiä autoja?

    Äänestä

Kas kun aloittaja ei ole huolissaan että edelleen 400-500 kuolee pelkästään EU-alueella johtuen VAG dieselhuijauspäästöistä.

Valaiden pyynti on ikävä asia mutta ei sillä ole mitään tekemistä autojen eikä ihmisten hyvinvoinnin kanssa. VAG diesel huijauksella on tekemistä paljonkin ihmisten terveyden kanssa.

Äänestä

Ensi+vuonna+pitäisi+olla+vapaakauppasopimus+ratifioitu+kaikkien+EU-jäsenmaiden+kanssa,+jolloin+poistuu+10%+tulli+Japanista+tuotavilta+autoilta.

Äänestä
  • Molempia Priuksia tullaan myymän kovilla vaihtohyvityksillä. Ne tulee Japanista. Kysy.

    Äänestä

  • Vapaakauppasopimus tulee voimaan helmikuussa, mutta autojen tullien poistumisessa on 7 vuoden siirtymäaika.

    Äänestä

  • Saksansuojelua kirjoitti:

    Vapaakauppasopimus tulee voimaan helmikuussa, mutta autojen tullien poistumisessa on 7 vuoden siirtymäaika.

    Uusi vapaakauppasopimus astuu voimaan helmikuun alussa. Autojen osalta ei ole mitään siirtymäaikaa. Toytien hinnat euroopassa putoavat ja niiden myynti lisääntyy siksi huomattavasti.

    Japanin kannalta merkittävintä on autojen ja elektroniikan tuontitullien poistuminen.
    Japani odottaa sopimuksen edistävän erityisesti japanilaisautojen vientiä Eurooppaan.
    Sopimuksen myötä EU poistaa 10 prosentin tullin japanilaisilta autoilta ja kolmen prosentin tullin autonosilta. Sopimuksen voimaantulo on vaatinut sekä Euroopan että Japanin parlamentin hyväksynnän. Erityisesti Priuksien hinnat putoavat ja vaihtohyvitykset kasvavat.

    https://ek.fi/ajankohtaista/uutiset/2018/12/13/eu-japani-vapaakauppasopimus-voimaan-helmikuussa-2019/
    .

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


K.Lehto kirjoitti:

Japani aloittaa valaan pyynnin huolimatta komission vastustuksesta. Moni on valmis pistämään japanilaiset autot tästä syystä osto boikottiin. Mielenkiintoista nähdä onko Japanin valitettavalla päätöksellä vaikutusta autojen myyntiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu