Palataanko kohta taas takaisin psykedeliselle 80-luvulle, kun Thaimaassakin sai istustella tötsä huulessa ?
Kannabis muuttumassa LAILLISEKSI
oiaikojaoitapoja
18<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
niin, SIIS LÄÄKEKANNABIS.
On laillista myös Suomessa, reseptillä, ja silloin siitä on poistettu huumaava vaikutus, sama Thaikuissa.
Onhan sitä semmoistakin lääkekannabista, reseptillä, josta ei ole poistettu huumaavaa vaikutusta.
Lääketehtaat pyrkii varastamaan luonnontuotteen omille markkinoilleen.
Alkaakohan Thaimaassakin kohta SOTE eli kepulit siirtävät julkiseen terveydenhoitoon varatut rahat veroparatiisiyhtiöille.
Julkinen terveydenhuolto? Thaimaassa?
Hehheh. Jos siihen jotain varoja on ollut, ne on vedetty välistä jo vuosikymmeniksi eteenpäin
aloittaja on ainakin idiootti. kansakoulukin jäi kesken?
Ei muutu ei, lääkekannabis kyllä laillistettiin.
Suomessa ongelma on että lääkärit määrää kalliimpia synteettisiä lääkkeitä niihin vaivoihin joihin kannabis olisi parempi. Raha puhuu ja pelko on että luomu syrjäyttää kalliisti kehiteltyjä tuotteita.
Sen verran tiedän Suomesta että kotikasvatukseen omaan käyttöön ei Suomessa enää puututa juuri lainkaan ja on ihan laillisia myymälöitä monessa kaupungissa joissa myydään siemenet, ruukut ja lamput ja ohjeet.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/erikoisliikkeet-tekevat-rahaa-kannabiksen-kasvatuksella-ja-kayttolla-myynnissa-jopa-siemenia-ja-nayteikkunassa-voi-kasvaa-reheva-kannabispuska/7039242
No nion, kaikki euroopan tötteröhuulet, Suomeen vaan imppaamaan !
Nyt on lerpalla taas huumetuntemus hukassa. Vai että imppaamaan kannabista.
60-luku oli psykedelinen, 80-luku oli glitteriä
Ja 90 -luvulla Gary Glitter pani lapsia Hua Hinissa
Wat Najomtien has declared itself a “white” temple free of drug use by monks and staff.
Abbot Lai Aparano and Sattahip District Chief Anucha Intasorn, police and village chiefs witnessed the Dec. 13 drug tests by 35 monks, all of whom passed.
Voipi olla, että moni retriittiin hakeutuva meneekin sinne pössyämään
Jokos noita saa, vaatiiko reseptin ?
Siis mitä ihmettä varten juuri Thaimaasta pitää saada kannabista, eikö ole yksinkertaista mennä Laosiin tai Kambodzaan? Niissä käyttö ja myynti on hyvinkin vapaata, kunhan ei poliisin nenän edessä polttele tai kadulla kävellessään keskellä päivää niin ongelmia tuskin tulee.
Hintataso muutenkin on edullisempi, joten pössyttelyyn ei juuri mene "extra"rahaa ollenkaan vaikka miten kuumana hehkuisi bongi.
Thaimaan saarilla on ihan omat lakinsa. Poliisit saa siellä siivun heinän myynnistä eikä ketään kiinnosta rannoilla pössyttelijät.
Pattayan poliisit on jo kertaalleen vaihdettu korruptin vuoksi niin ne on vähän arkoja lahjonnalle. Toki ottavat kun saavat mielestään rikkeen tekijän uskomaan, että näin tämä lain mukaan kuuluukin hoitaa tässä pensaikossa laittamalla seteleitä poliisisedän mopon satulan alle.
Parempi silloin laittaakin ja huokaista helpotuksesta. Muuten lähdetään asemalle ja sitten se maksaa.
Esimerkkitapaus oli taannoin kun kaveri ajeli pikku humalassa mopolla punaisia päin Jomtienin mäessä. Oli myöhä ilta eikä ketään liikenteessä. Paitsi hän ja pensaassa vaaniva poliisi.
Poliisi lähti perään ja pysäytti Jomtienin mäellä. Poliisi näytti kännykästä hinnaston että punaisia päin se on tonni ja laita se tänne satulan alle. Kundi heittäytyi koppavaksi että joo mulla ei oo käteistä että meen maksamaan aamulla asemalle. Kirjoita sakko.
Siihen poliisi heti kysyi että oletko juonut ja totesi että nyt lähdetään asemalle mittaamaan. Asemalla puhalsi vajaan promillen. Siitä koppiin yöksi ja seuraavana päivänä 25000 bahtin sakko kouraan joka piti maksaa ennenkuin pääsee lähtemään.
Olisi kannattanut maksaa se korrupti. Ne osaa sen turistin pelottelun ja kiristyksen. Jos vielä tuossa kohtaa uhoat niin sitten lähdet vankilaan epämääräiseksi ajaksi.
Saa siellä.
Missä olet?