Reilun vuoden ikäinen leikattu narttu siperiankissani on välillä hieman arvaamaton ja agressiivinen. Kissani ei esimerkiksi tykkää siitä, että hänen hiekkalaatikkoaan tyhjätään. Tällöin hän hiipii viereen ja tuijottaa vihaisesti. Usein käy myös käteen tai jalkaan kiinni, jos tyhjäystä ei lopeta. Minulla on tapana sulkea kylppärin ovi tyhjäyksen ajaksi konfliktin välttämiseksi. Kun avaan oven, kissa istuu usein heti oven takana ja tulee epäluuloisen näköisenä haistelemaan laatikkoaan. Mitenköhän tilanteen saisi normaaliksi? Onko jollain samanlaisia kokemuksia?
Agressiivinen kissa
2
130
Vastaukset
- kiissaemo
Hiekkalaatikko on kissalle hyvin intiimi alue. Oma kissani ei käy agressiiviseksi mutta reagoi usein jotenkin ...en osaa selittää..on sen oloinen että nyt ollaan jossain hommassa jota ei monelle suoda. Saattaa heittäytyä selälleen ja on jotenkin ..Eli ilmeisemmin silloin on hyväksynyt minut reviirinsä putsaajaksi.
Yritä vaikka jutella samalla kun tyhjennät ...sillai rauhoittavasti. Jos kissa aistii että olet jännittynyt niin käy epäluuloiseksi että mitä oikein puuhaat hänen alueellaan.
Oma kissani reagoi myös esim omien paikkojensa kuten sohvan nurkan harjaamiseen. Kun nukkaharjalla joskus harjaan pois karvoja niin sattaa hypätä hyvin omistajan elkein siihen sellainen ilme naamallaan että paras jatkaa muita hommia siinä välissä. Koska ei kyllä käy kiinni.- sereviirintuoksujamuu
Reviirin merkit heikkenee,nun niitä fiksaillaan,ilmankos epäilyttää mirriä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1876698- 352403
- 1872139
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101413Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1181393- 731097
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241057Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,301035Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44961Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke13936