Pitkäsmäki-Inkkiönkallio-Kallavuori

Monotkaakkoon

Onko joku käynyt kyseisellä alueella? Luin jokin aika sitten Vakka-Suomen sanomista että olisi luontomatkaajan ja retkeilijän unelma-aluetta.

7

663

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Naftaliini

      Nuo paikat eivät ole Maskussa vaan Nousiaisten ja Mynämäen rajalla vanhan kasitien varressa. Suosittelen kyllä käymään jos tykkää seikkailu mielisestä retkeilystä. Alueen hulppea polkuverkko takaa sen että käveltävää riittää.

    • Kallavuori

      Kallavuori on vanha ja perinteinen näköalapaikka jonka huipulta avautuu upeat maalais näköalat. Kallavuorella on myös V-Suomen jyrkin kiviseinä ja pientalon kokoisia kalliolohkareita. Inkkiönkalliolle mennessä kävellään jännittävää ja kapeaa kanjonia ylös ja Pitkäsmäellä on taas yksi V-Suomen suurimmista luolista. Nämä kaikki ovat vain reilu kahden kilometrin päässä toisistaan.

    • Sannica

      Virallinen lähtöpaikka reiteille on Mynämäen urheilukeskuksella.

    • Wintertime

      Jos näin talvella sinnepäin aikoo mennä niin kannattaa olla tarkkana sillä Kallavuoren jyrkänne on todellakin vaarallinen paikka.

    • Aurinkoa-hangilla

      Suuri kiitos Mynämäen kunnalle että ovat tehneet laajat lenkkipolut alueelle näin myös lumiseen aikaan.

      • Kunta-permanentti

        Mynämäellä ei ole mitään tekemistä sen kanssa että polkuja menee siellä näin lumiseen aikaan vaan kyllä se on ihan meidän lenkkeilijöiden aikaansaamaa.


    • Keidastusta

      Eilen kävimme retkellä edellä mainituissa paikoissa ja jokainen yllätti positiivisesti sillä minä en Maskulaisena ollut koskaan edes kuullut moisista luontokohteista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2385
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      70
      1140
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1097
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      77
      813
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      658
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      625
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      27
      591
    Aihe