Helsingin ympäristökeskus auttaa asukkaita mm. ongelmatapauksissa.

Anna_heidän_huoleksi

Ympäristökeskuken asumisterveys ja asuntojen asumisen kunnon tarkasteluja hoitaa mm. heidän tarkastustoiminta.

https://www.hel.fi/helsinki/fi/asuminen-ja-ymparisto/asuminen/terveellinen/

Asuminen ja terveys

Asuntojen olosuhteet tulee olla sellaiset, ettei niistä aiheudu tiloissa oleskeleville terveyshaittoja.

Helsingissä asuntojen terveydellisten olojen valvonta kuuluu ympäristöpalveluiden tehtäviin. Ympäristöpalveluiden ympäristöterveysyksikkö tekee asiakkaan pyynnöstä terveyshaittojen selvittämiseen liittyviä asunnontarkastuksia.

Epäiltäessä terveyshaittaa asunnossa tai muussa vastaavassa oleskelutilassa tulee aina ensin ottaa yhteyttä kiinteistön omistajaan tai ylläpidosta vastaavaan tahoon (yleensä isännöitsijä).

Vastuu mahdollisten terveyshaittojen selvittämisestä ja korjauksista kuuluu haitan aiheuttajalle. Mikäli kiinteistön omistajan kanssa syntyy erimielisyyttä haitan olemassaolosta tai korjaustarpeesta, voi ympäristöpalvelut kunnan terveydensuojeluviranomaisena ottaa asian käsittelyyn ja tarkastaa tilat.
Jätteet, jätehuolto ja lajittelu

Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY järjestää pääkaupunkiseudun (Espoo, Helsinki, Kauniainen, Vantaa) sekä Kirkkonummen asuinkiinteistöjen, julkisten palvelujen sekä yksityisten terveys- ja koulutuspalvelujen seka- ja biojätteen sekä osittain myös pakkausjätteen keräyksen ja kuljetuksen.

Lisätietoja jätehuollosta ja jätteiden lajittelusta saa HSY: n verkkosivuilta ja asiakaspalvelusta, puh. 09 1561 2110.

Pääkaupunkiseudulla jätehuoltoa ohjaavat Pääkaupunkiseudun ja Kirkkonummen yleiset jätehuoltomääräykset. Myös Helsingin kaupungin ympäristönsuojelumääräyksissä on jätteiden käsittelyä koskevia määräyksiä.

Vinkkejä kestävään kotiin ja konttoriin

Kestävä elämäntapa -sivustolta löydät ympäristöystävällisen asumisen ja liikkumisen vinkkejä, joita voi soveltaa erilaisiin asumismuotoihin sekä konttoriin.

LINKISSÄ yhteystiedot jne.

6

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • guguuguuugu

      Ai kun kivasti kopioitu. Tosi hienoa, seuraavaksi voit opetella lukemaan

    • Asiaa_kiitos

      Kiitos, en ole tullut ajatelleeksikaan... Sinne siis yhetyttä ensitilassa!

      • simo-vastaa-itselleen

        Simo on guru!! Minäkin otan yhetyttä ympäristökeskukeen!!


      • Kystä.kyllä.hasossa
        simo-vastaa-itselleen kirjoitti:

        Simo on guru!! Minäkin otan yhetyttä ympäristökeskukeen!!

        Mummo on herännyt jouluhumppelistaan takaisin aikaamme, leikkaa ja liiaa ihan kuin ei olisi saanut jo joulun aikaan tehdä sitä ja kystä kyllä!


      • Osaava-uskomaton-akka
        Kystä.kyllä.hasossa kirjoitti:

        Mummo on herännyt jouluhumppelistaan takaisin aikaamme, leikkaa ja liiaa ihan kuin ei olisi saanut jo joulun aikaan tehdä sitä ja kystä kyllä!

        Mummo vastaa itselleen onko siis vakiasiakas jopa?

        Aina niin aloitetussa aiheessa, miten kykeneekin? Voisko olla jopa omassa hasossaan talotoimikunnassa mukana?


    • Kannattaa

      Ta-asunnon onneton asuja ym. kohteiden, ota yhetyttä Ymp.keskukseen jos ei oma yhtiö, isännöinti tms. toimija auta ja tee heille kuuluvia tehtäviä.
      Näin alkuun, mutta vakavammat jutut tutkintaan viranomaisille!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      84
      1642
    2. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      88
      888
    3. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      8
      852
    4. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      54
      842
    5. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      839
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      58
      783
    7. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      189
      769
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      80
      725
    9. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      720
    10. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      172
      710
    Aihe