Nokia 7 Plus - kehys irvistää

Jokin aika sitten ohi mennen liikkeessä uteliaisuuttani tunnustelin miltä tuo luuri vaikuttaa rakenteeltaan. Yllätyin kun sen kuorta kiertävä hieman kuparin värinen kapea "metalli' -kehys oli paikoin muovikuorta ylempänä, jonka sivulta näkyi värjäämätön alue vaaleana ja se tuntui reunoiltaan terävänä sormissa tuolla irvistävallä alueella. Lisäksi tuo irvistelevä kehyksen osuus rikkoisi taskujakin.

En tiedä oliko yksilötapaus, mutta laite ei kuoriltaan oikein vakuuttanut valmistuksen laadultaan, vastoin Nokian perinteitä ja vaikutti hieman heppoiselta. Vieressä oli jokin Sony XPerian malli, joka tuntui viimestellyltä ja tukevalta.

Jossakin vaiheessa joutunee vanhan ja edelleen hyvin palvelevan Nokia C7:n uusimaan ja ajatuksena on ollut hommata jokin Nokian edullisemmista malleista (ehkä 3 tai 5), mieluusti max. 200€ maksava, vaikka inhoankin vahvasti jo pelkkää ajatustakin Google-Androidista, sillä olen koettanut karttaa kaikkea Googleen liittyyvää mahdollisuuksien mukaan.

Nokian luurien etuna on kolmen vuoden turvapäivitykset ja ns. puhdas Android jossa ei ole muille valmistajille tyypillistä sovellushärdeliä, joista osa voi olla jopa lisähaittakkeena yksityisyyttä ajatellen.

Lapiokauppiaat

Yksi ongelma itselleni on se, että nykyluurit ovat nettiriippuvaisille kohdistettuja suuria lapioita.

Itselleni riittäsi paljon pienempi ruutu, sillä suurin tarve puhelujen ja tekstiviestien lisäksi on navigointi, johon maltillisempikin ruudun koko riittää hyvin, ainakin itselleni.
1264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kuorilla ei nyt nykypäivänä ole väliä kun pitää kuitenkin ostaa suojakuori jos haluaa että laite ei säikähdä pudotusta. Esimerkiksi lompakkokotelo on erittäin hyödyllinen suoja..

Äänestä
  • Ihan tosissako vakuuttelet (itsellesi), että puutteellinen laatu on merkityksetön tekijä ja sitten sitä voi koettaa pseudopaikata ja piilottaa ostamalla lompakkokotelon, joka myös tekee siitä melkoisen raahattavan mötikän kaiken muun mukanaan pakosta kuljetettavan lisänä.

    Kyseinen "matalli" -kehys on heppoinen, irvistäessään terävä reunoiltaan ja huonosti kuoreen istutettu, sillä on kovin outoa miten se oli irti ja irvisteli liikkeessä olevassa näyttelypuhelimessa.

    En sitten tiedä onko tuon kortistekehyksen pettäminen ja irvistely yleistä vai harvinaista, mutta tuon puhelinyksilön käsittely jätti siitä tuon vuoksi kovin negatiivisen kuvan.

    Äänestä

  • seuraavaa_katsellessa kirjoitti:

    Ihan tosissako vakuuttelet (itsellesi), että puutteellinen laatu on merkityksetön tekijä ja sitten sitä voi koettaa pseudopaikata ja piilottaa ostamalla lompakkokotelon, joka myös tekee siitä melkoisen raahattavan mötikän kaiken muun mukanaan pakosta kuljetettavan lisänä.

    Kyseinen "matalli" -kehys on heppoinen, irvistäessään terävä reunoiltaan ja huonosti kuoreen istutettu, sillä on kovin outoa miten se oli irti ja irvisteli liikkeessä olevassa näyttelypuhelimessa.

    En sitten tiedä onko tuon kortistekehyksen pettäminen ja irvistely yleistä vai harvinaista, mutta tuon puhelinyksilön käsittely jätti siitä tuon vuoksi kovin negatiivisen kuvan.

    Peruslaatu on näissä hyvä. Suojakuoret ovat pakollinen hankinta nykyajan puhelimissa koska ne eivät enää kestä samaan malliin kuin Nokia puhelimet 90 ja 00s luvun alussa. Suuret näytöt ja ohut rakenne tekee niistä haavoittuvaisia.

    Äänestä

  • nykyaikanaeikestä kirjoitti:

    Peruslaatu on näissä hyvä. Suojakuoret ovat pakollinen hankinta nykyajan puhelimissa koska ne eivät enää kestä samaan malliin kuin Nokia puhelimet 90 ja 00s luvun alussa. Suuret näytöt ja ohut rakenne tekee niistä haavoittuvaisia.

    "Peruslaatu on näissä hyvä. "

    Luokitellaanko siis heppoinen ja irvistelevä, sekä sormissa terävänä tuntuva alumiinikehys tuohon mainittuun laatukategoriaan? Ainakin itse olin vahvasti yllättynyt, koska oletin kehyksen istuvan kuorissa tiukasti ja hyvin tukevasti istutettuna.

    Olisi kiinnostava tietää miten se on kuoriin kiinnitetty, sillä se ei saisi alkaa edes maltillisissa "kidutustesteissä" irvistellä. Parempi jättää koristekehykset kokonaan pois jos ne eivät pysy tukevasti paikoillaan.

    Äänestä

  • Se on parempi kuin moni luuri, parhaan palkinnonkin sai kestävyys jne... selvää trollin juttua.

    Äänestä

HMD Globalin kehittämä Nokia 7 Plus on nimitetty EISAn toimesta vuoden parhaaksi kuluttajille suunnatuksi älypuhelimeksi.

EISA on 25 eri maassa toimivien 53 aikakauslehden muodostama liitto, joka nimeää vuosittain parhaita kuluttajille suunnattuja laitteita eri kategorioissa. Nyt EISA on palkinnut HMD Globalin Nokia 7 Plussan vuoden parhaaksi kuluttajaälypuhelimeksi.

EISAn mukaan Nokia 7 Plussassa yhdistyvät puhdas ja helppokäyttöinen Android, laadukas alumiinirunko sekä IPS-näyttöpaneeli sekä sen Zeissin 12 13 megapikselin kaksoiskamera. Lisäksi Nokia 7 Plus sai kehuja myös sen kookkaasta 3800 milliampeeritunnin akusta.

Nokia 7 Plussan lisäksi EISA palkitsi Huawei P20 Pron vuoden parhaana älypuhelimena ja Honor 10:n vuoden parhaana ”lifestyle-älypuhelimena”.
https://muropaketti.com/mobiili/eisa-nimesi-nokia-7-plussan-vuoden-parhaaksi-kuluttajille-suunnatuksi-alypuhelimeksi/

iPhone trolli ottanut nokian tähtäimeen

Äänestä
  • "iPhone+trolli+ottanut+nokian+tähtäimeen"Voi+sinua+keskenkavuista+penikkaa,+joka+peilaat+tuossa+vain+omia+kypsymättömiä+simplissime+maailmankuviasi.Ilmeisesti+mär.käkorvainen+penikka+ei+vaivautunut+edes+lukemaan+avausta,+mutta+oli+silti+kiire+skipata+tuolle+trollailu-moodille,+joka+realielämässä+pysähtyisi+lyhyeen.+Minulle+on+yksi+he.lvetin+hailea+mitä+laitetta+tai+käyttöalustaa+kukin+käyttää.+Mikäli+joku+kokee+mielekkääksi+maksaa+ylihintaisesta,+joskin+viiden+vuoden+(?)+käyttötuella+olevasta+iPhonesta,+niin+kaikin+mokomin.Mitä+linkittämääsi+artikeliin+tulee,+niin+siinä+otetaan+kantaa+vain+laitteen+spekseihin+suhteutettuna+hintaan.Kyse+ei+edes+ole+varsinaisesta+käyttötestistä,+joita+niitä+ei+tosin+vaikuta+olevan+missään,+joissa+puhelinta+käytettäisiin+arjessa+edes+kuukauden+tai+parin+verran.Osalla+HDM+Nokiat+ovat+pelanneet+alkuun+oikein+hyvin+ja+sitten+alkanut+kaikenlaiset+lagailut,+puhelun+kuuluvuus,+Wi-Fi+pätkii,+puhelin+sammuilee+milloin+vain+ja+jopa+kesken+puheluiden,+kameran+toiminta+jumittuu+jne.+En+sitten+tiedä+onko+asiaan+voinut+osaltaa+vaikuttaa+mahdolliset+puhelimeen+asennetut+ohjelmat.Mielestäni+tuo+huoltoprosentti+on+melko+korkea.+Verkkokauppa+-+huoltoprosentti+2018:+Nokia+8+-Android-puhelin+Dual-SIM,+64+Gt,+sininen+17.20%+69692

    Äänestä

  • seuraavaa_katsellessa kirjoitti:

    "iPhone+trolli+ottanut+nokian+tähtäimeen"Voi+sinua+keskenkavuista+penikkaa,+joka+peilaat+tuossa+vain+omia+kypsymättömiä+simplissime+maailmankuviasi.Ilmeisesti+mär.käkorvainen+penikka+ei+vaivautunut+edes+lukemaan+avausta,+mutta+oli+silti+kiire+skipata+tuolle+trollailu-moodille,+joka+realielämässä+pysähtyisi+lyhyeen.+Minulle+on+yksi+he.lvetin+hailea+mitä+laitetta+tai+käyttöalustaa+kukin+käyttää.+Mikäli+joku+kokee+mielekkääksi+maksaa+ylihintaisesta,+joskin+viiden+vuoden+(?)+käyttötuella+olevasta+iPhonesta,+niin+kaikin+mokomin.Mitä+linkittämääsi+artikeliin+tulee,+niin+siinä+otetaan+kantaa+vain+laitteen+spekseihin+suhteutettuna+hintaan.Kyse+ei+edes+ole+varsinaisesta+käyttötestistä,+joita+niitä+ei+tosin+vaikuta+olevan+missään,+joissa+puhelinta+käytettäisiin+arjessa+edes+kuukauden+tai+parin+verran.Osalla+HDM+Nokiat+ovat+pelanneet+alkuun+oikein+hyvin+ja+sitten+alkanut+kaikenlaiset+lagailut,+puhelun+kuuluvuus,+Wi-Fi+pätkii,+puhelin+sammuilee+milloin+vain+ja+jopa+kesken+puheluiden,+kameran+toiminta+jumittuu+jne.+En+sitten+tiedä+onko+asiaan+voinut+osaltaa+vaikuttaa+mahdolliset+puhelimeen+asennetut+ohjelmat.Mielestäni+tuo+huoltoprosentti+on+melko+korkea.+Verkkokauppa+-+huoltoprosentti+2018:+Nokia+8+-Android-puhelin+Dual-SIM,+64+Gt,+sininen+17.20%+69692

    https://muropaketti.com/mobiili/testissa-nokia-7-plus-ja-nokia-6-2018-keskiluokan-karkikahinoihin-erinomaisella-rakenteella-ja-akkukestolla/6/

    itellä Nokia 6.1 2018 malli koska näin hyvin toiminu alusta asti, myös seuraava puhelin tulee olemaan nokia

    Äänestä

  • nokia kirjoitti:

    https://muropaketti.com/mobiili/testissa-nokia-7-plus-ja-nokia-6-2018-keskiluokan-karkikahinoihin-erinomaisella-rakenteella-ja-akkukestolla/6/

    itellä Nokia 6.1 2018 malli koska näin hyvin toiminu alusta asti, myös seuraava puhelin tulee olemaan nokia

    "itellä Nokia 6.1 2018 malli koska näin hyvin toiminu alusta asti, myös seuraava puhelin tulee olemaan nokia"

    Harmi ettei Nokia-brändillä ole pienempää, mutta muutoin suunnillen noilla spekselllä tai vaikka hieman kevyemmilläkin olevaa puhelinta. Taitaa pienimmät olla 5.2". Nykypuhelimet (lapiot) on suunniteltu nettiriippuvaisille, mutta satunnaiseen nettikäyttöön sopii pienempikin, joka on helpompi kuljettaa mukana.

    Käyttäjien näkökulmasta katsottuna on valitetttavaa, että Nokia-puhelimienkin elinikä on vain sen kolme vuotta. Vaikka rauta olisi moittettomassa kunnossa, niin tietoturvattomuus pakottaa laitteen uuismaan.

    Mallia valitessa vain juuri "uunista tullut" on kiinnostava, sillä tukiaika alkaa puhelimen lanseerauksesta.

    Äänestä

Oletko kirjoittanut jutut iPhonella kun tekstissä on ylimääräisiä pisteitä siellä sun täällä?

Kaksi vuotta on ollut käytössä Nokia 6, ei mitään ongelmia koko aikana, ei yhtään mitään.
Seuraava puhelin on myös Nokia.

Äänestä
  • Ilmeisesti+sinäkään+et+edes+vaivaudu+lukemaan+sitä,+eli+avausta,+johon+olet+vastaavinasi,+ellei+sitten+nuo+puhtaan+penikkamaiset+provoiluyritykset+ole+selkäytimessä.Nokian+osakkeen+omistajana+allekirjoittaneen+eduksi+on+HDM:n+paras+mahdollinen+menestys,+eli+se+mitä+laadukkampia+ja+mitä+suurempaan+asiakastyyväisyyteen+johtavia+malleja+HDM+tuottaa+Nokia-brändin+alaisuudessa,+sillä+HDM+maksaa+Nokialle+patentti-+ja+rojaltimaksuja+kymmenvuotisella+sopimuksella.*"Nokia-puhelinten+paluu+on+riskitön+Nokialle""Kaupan+arvoa+ei+ole+julkistettu.+Nokia+saa+puhelimista+lisenssituloja+jokaisesta+myydystä+laitteesta,+eikä+sille+aiheudu+kaupasta+riskejä.+Nokia+istuu+kuitenkin+HMD:n+hallituksessa+tulevien+laitteiden+laatua+valvomassa.+"*Samoin+Applen+menestys,+sillä+se+maksaa+varsin+merkittäviä+patentti-+ja+rojaltimaksuja+Nokialle.+Valitettavasti+Applen+toiminta+yskii+tällä+hetkellä+ja+viimeisen+kolmen+kuukauden+aikana+sen+osakkeiden+arvosta+on+kadonnut+noin+39%,++joka+on+todella+radikaali+muutos.Mutta+niin+maksavat+Nokialle+myös+Samsung,+LG+ja+liki+kaikki+muutkin+ja+viimeksi+Nokia+teki+sopimuksen+Oppon+kassa+saaden+sen+viimein+maksamaan+korvauksia+käyttämästään+Nokian+teknologiasta,+joka+on+tärkeä+yksi+päänavaus+tuolla+patenttirintamalla+Kiinan+markkinoilla.Tämän+estämättä+ja+myös+tämän+vuoksi+olin+hyvin+negatiivisesti+yllättynyt+ko.+7+plussasta,+jota+liikkeessä+käsittelin.

    Äänestä

  • seuraavaa_katsellessa kirjoitti:

    Ilmeisesti+sinäkään+et+edes+vaivaudu+lukemaan+sitä,+eli+avausta,+johon+olet+vastaavinasi,+ellei+sitten+nuo+puhtaan+penikkamaiset+provoiluyritykset+ole+selkäytimessä.Nokian+osakkeen+omistajana+allekirjoittaneen+eduksi+on+HDM:n+paras+mahdollinen+menestys,+eli+se+mitä+laadukkampia+ja+mitä+suurempaan+asiakastyyväisyyteen+johtavia+malleja+HDM+tuottaa+Nokia-brändin+alaisuudessa,+sillä+HDM+maksaa+Nokialle+patentti-+ja+rojaltimaksuja+kymmenvuotisella+sopimuksella.*"Nokia-puhelinten+paluu+on+riskitön+Nokialle""Kaupan+arvoa+ei+ole+julkistettu.+Nokia+saa+puhelimista+lisenssituloja+jokaisesta+myydystä+laitteesta,+eikä+sille+aiheudu+kaupasta+riskejä.+Nokia+istuu+kuitenkin+HMD:n+hallituksessa+tulevien+laitteiden+laatua+valvomassa.+"*Samoin+Applen+menestys,+sillä+se+maksaa+varsin+merkittäviä+patentti-+ja+rojaltimaksuja+Nokialle.+Valitettavasti+Applen+toiminta+yskii+tällä+hetkellä+ja+viimeisen+kolmen+kuukauden+aikana+sen+osakkeiden+arvosta+on+kadonnut+noin+39%,++joka+on+todella+radikaali+muutos.Mutta+niin+maksavat+Nokialle+myös+Samsung,+LG+ja+liki+kaikki+muutkin+ja+viimeksi+Nokia+teki+sopimuksen+Oppon+kassa+saaden+sen+viimein+maksamaan+korvauksia+käyttämästään+Nokian+teknologiasta,+joka+on+tärkeä+yksi+päänavaus+tuolla+patenttirintamalla+Kiinan+markkinoilla.Tämän+estämättä+ja+myös+tämän+vuoksi+olin+hyvin+negatiivisesti+yllättynyt+ko.+7+plussasta,+jota+liikkeessä+käsittelin.

    Linkin kera parempi.

    "Nokia-puhelinten paluu on riskitön Nokialle"

    "Kaupan arvoa ei ole julkistettu. Nokia saa puhelimista lisenssituloja jokaisesta myydystä laitteesta, eikä sille aiheudu kaupasta riskejä. Nokia istuu kuitenkin HMD:n hallituksessa tulevien laitteiden laatua valvomassa. "

    - https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000001911722.html

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


seuraavaa_katsellessa kirjoitti:

Jokin aika sitten ohi mennen liikkeessä uteliaisuuttani tunnustelin miltä tuo luuri vaikuttaa rakenteeltaan. Yllätyin kun sen kuorta kiertävä hieman kuparin värinen kapea "metalli' -kehys oli paikoin muovikuorta ylempänä, jonka sivulta näkyi värjäämätön alue vaaleana ja se tuntui reunoiltaan terävänä sormissa tuolla irvistävallä alueella. Lisäksi tuo irvistelevä kehyksen osuus rikkoisi taskujakin.

En tiedä oliko yksilötapaus, mutta laite ei kuoriltaan oikein vakuuttanut valmistuksen laadultaan, vastoin Nokian perinteitä ja vaikutti hieman heppoiselta. Vieressä oli jokin Sony XPerian malli, joka tuntui viimestellyltä ja tukevalta.

Jossakin vaiheessa joutunee vanhan ja edelleen hyvin palvelevan Nokia C7:n uusimaan ja ajatuksena on ollut hommata jokin Nokian edullisemmista malleista (ehkä 3 tai 5), mieluusti max. 200€ maksava, vaikka inhoankin vahvasti jo pelkkää ajatustakin Google-Androidista, sillä olen koettanut karttaa kaikkea Googleen liittyyvää mahdollisuuksien mukaan.

Nokian luurien etuna on kolmen vuoden turvapäivitykset ja ns. puhdas Android jossa ei ole muille valmistajille tyypillistä sovellushärdeliä, joista osa voi olla jopa lisähaittakkeena yksityisyyttä ajatellen.

Lapiokauppiaat

Yksi ongelma itselleni on se, että nykyluurit ovat nettiriippuvaisille kohdistettuja suuria lapioita.

Itselleni riittäsi paljon pienempi ruutu, sillä suurin tarve puhelujen ja tekstiviestien lisäksi on navigointi, johon maltillisempikin ruudun koko riittää hyvin, ainakin itselleni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu