Aloitin astmalääkkeen säännöllisen oton joulukuussa. Ensimmäisestä lääkkeestä ääneni käheytyi, joten lääkäri vaihtoi lääkettä. Uusi lääke on Seretide ja ääni käheytyy edelleen.
Minulla on lääkäriaika vasta toukokuulle, joten kysyn teiltä neuvoa. Onko mitään konstia, jolla saan ääneni takaisin? Suun kurlaus ja huuhtelu lääkkeen hengittämisen jälkeen ei näköjään auta. Joudun työssäni puhumaan ihmisten kanssa ja näin iltapäivällä on ihan vaikea saada ääntä kurkustaan. Puhumattakaan siitä, että jengi tuijottaa ihmeissään, kun yritän piipittää kimeästi. Ja eikö äänihuulet rasitu, kun yrittää ääni käheänä puhua, näin olen kuullut.
Olen kiitollinen, jos jollakin on jotain vinkkiä ongelmaan.
Minulla on lääkäriaika vasta toukokuulle, joten kysyn teiltä neuvoa. Onko mitään konstia, jolla saan ääneni takaisin? Suun kurlaus ja huuhtelu lääkkeen hengittämisen jälkeen ei näköjään auta. Joudun työssäni puhumaan ihmisten kanssa ja näin iltapäivällä on ihan vaikea saada ääntä kurkustaan. Puhumattakaan siitä, että jengi tuijottaa ihmeissään, kun yritän piipittää kimeästi. Ja eikö äänihuulet rasitu, kun yrittää ääni käheänä puhua, näin olen kuullut.
Olen kiitollinen, jos jollakin on jotain vinkkiä ongelmaan.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Hei! Todennäköisesti Seretideä edeltänyt lääkkeesi oli Flixotide. Niissä on täsmälleen samaa ainetta, paitsi että Seretidessä on flutikasonin lisäksi myös keuhkoja avaavaa salmetrolia. Näin ollen myös Seretide voi aiheuttaa käheyttä kovin paljon.
Hoidoksi Seretiden aiheuttamaan käheyteen suosittelisin - jos kurlaus jne ei auta - suun kautta otettavia ilman reseptiä saatavia Bepanthen-tabletteja ja tarvittaessa syljen erittymistä lisääviä lääkeaineita (Cylex ?). Valkaisevia hammastahnoja älä käytä. Suun hygieniaan kannattaa nyt astmalääkityksen aikaan panostaa tuplasti enemmän.
Jos suuhun alkaa kehittyä valkoisia laikkuja tai peitteitä, syynä saattaa olla hiivasienitulehdus, jota Seretide saattaa aiheuttaa. Tällöin olisi suositeltavaa varata aika mieluiten hammaslääkärille, jotta saisit kunnolliset sienilääkkeet suuhun.
Nyt tuon käheyden takia olisi ehkä muutenkin viisasta käydä hammas- tai korvalääkärillä. Nyt ensihoitona höyryhengitys ja lämmin juotava saattaisi helpottaa oloa.
Jos astma on sinulle nyt uutta ja todennäköisesti pysyvää, sinun kannattaisi hankkia lääkäriltä B-lausunto Kelaa varten, jotta saisit erityiskorvattavat astmalääkkeet. Tällöin sinun tarvitsee apteekissa maksaa lääkkeestä vain 5 euron ylittävältä osalta 25 % koko hinnasta. Näin kai se menee.
Ratkaisin asian tänä aamuna niin, että jätin lääkkeen ottamatta. Käheys oli eilen niin paha, etten illallakaan voinut lapsille montaa sanaa sanoa. En todellakaan voi ryhtyä mykäksi. Pakko pystyä puhumaan. Saa nähdä, mikä olo on päivän mittaan. Lääkäri on talvilomalla, joten apua en häneltä saanut puhelimitsekaan.
Voisin ostaa noita Bepanthen-tabletteja kokeeksi. Tuon B-lausunnon Kelalta voi hakea käytettyään puoli vuotta astmalääkettä eli sitten seuraavalla lääkärikäynnillä saan sen totarin lääkäriltä.
Tämä on aina alussa se joka tapahtuu kun saat
tämän lääkkeen, mutta ole huoleti kyllä se siitä
kirkastuupi, mutta ottaa aikáa näin minullekin kävi
JJ
Ehdin kirjoittaa ed. viestin ennenkuin näin sinun vastaukseni. Siksi kysyisin, kuinka kauan jouduit kärsimään käheydestä, viikkoja vai kuukausia vai enemmän?
Niin menihän siinä kolmatta viikkoa joa oikein
muistan.
Olenjo käyttänyt lääkettä jo monta vuotta ja
se on toiminut oikeen hyvin,ainosataan on ollut
ongemia sienikasvusta kilessä ja siihen en ole
keksinyt mitään mikä siihen auttaisi.
Hyvää kevättä toivottaen Sinulle JJ
Minulle astmapiipun henkeenveto aiheutti aikoinaan nielun ärtymistä. Keksin keinon asiaan: Lääkkeenoton jälkeen huuhtelen suun aina vedellä, johon olen sekoittanut tavallista ruokasuolaa. Suolavesi jotenkin syväpuhdistaa suun, mitä pelkkä vesi ei tee.
Toimisikohan äänen käheytymis ongelmassa? Mene ja tiedä.
Kurkku korvalääkäri tutki minut, totesi ruokatorventulehduksen,sanoi sinulla äänikin on madaltunut,möreä.Minulla myös on astma ja Seretide.Ruokatorvilääke on äänen käheyteen hyvä lääke myös kurkkukipuun.
Jos käytät deodorantteja,värjäät tukkaasi ,tupakoit tai huoneessasi on hajulähteitä,hometta,formaldehydiä tai muovien kemikaaleja,niin on luultavaa,että nämä aiheuttavat kurkun käheyden.Nämä kemikaalit on näkymättömiä,ja terveempänä niitä ei juuri haista.Mutta kun tarpeeksi kauan niille altistut,niin et voi sietää niitä lainkaan.Hoida elinympäristösi puhtaaksi,niin sinun on helpompi hengittää.Pidä puolesi,älä anna muiden pilata hengitysilmaasi.
Jep, värjään tukkaani (kampaaja värjää) ja käytän erilaisia kemikaaleja päivittäin (hiuslakka, meikit jne.), homettakin taitaa parvekkeella olla ja kissa ja koirakin taloudestani löytyy, mutta äänen käheys johtui kyllä tuosta astamalääkkeestä.
Ihmetyttää, kun edes lääkäri ei osannut kertoa, että käheys on tuollainen alkuoire ja lähtee muutamassa viikossa pois. Eli käytän yhä Seretideä kaksi kertaa päivässä ja käheys on kadonnut.