Näin yövuorolaisena

Näin yövuorolaisena sitä näkee paikkakunnan eri valossa. Enpä sano enempää.

Tai sen verran voin sanoa että korkeapainenatriumlampun valossa.
1880
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

VARKAITA TYÖSSÄÄN ?
Rakkautta luonnonhelmassa ? Ei talvi aina ole hidaste tai este lemmelle !
Kaikkea hyvää näit siis ?

Äänestä

Onko 10 vuotiaiden teinien paikka kello 4-5 smarketilla ja matiskilla, tupakit ja muut mukana?

Äänestä
  • Joo ei oo ei kotoota se lähtee kaik

    Äänestä

Lapinlahtelaisten vanhempien mielestä: Kyllä !
Pidä kuule huoli omista pennuistas älä tule meille vapaille ihmisille huuteleen !
Meillä on omat ihan hyvät menettelyt perheittemme hyvinvoinnin takeena !
Anna olla kuule räkyttämättä, miten lapsia pitää kasvattaa. Kyttää muita kuule .
Elä kyttää meidä nuoria. Ne oppii niin paljon hyvää toistens seurassa.
Vain vahvimmat kato kuisi aivo ! selviivät maailmassa, kun se on kova paikka.
Selvitymiskeinot opittava nuorena !
Pidä pääs kiinni ! Muutki v*tun räkyttäjät on vaimennettu *ouvamafialla ! Niin sinutki vaijennettaa

Äänestä

Ei.

Äänestä
  • Murhaaja Tappaja Porukoiden Mielestä Kyllä Pirun Varmasti

    Äänestä

Jkymmen vuotias ei muuten oo teini. Ihan puhdas lapsi se on. Asia EI kiinnosta lapinlahen virkamiehiä . Asia ei kiinnosta polliisia Iisalamessa varsinkkaa. Joten Anna lasten nauttia vappauvestaa. Ihanasta elämää ! 🤣🤣🤣🤗🤗😁😍😎
Viinnoo tupakkooo saatavana olla aenae !

Äänestä
  • Teens = thirteen, fourteen, fifteen, sixteen, seventeen, eighteen, nineteen.......siis 13-19 vuotiaat ovat teinejä. Ei kymmenvuotiaat !!

    Äänestä

  • sivitystämoukille kirjoitti:

    Teens = thirteen, fourteen, fifteen, sixteen, seventeen, eighteen, nineteen.......siis 13-19 vuotiaat ovat teinejä. Ei kymmenvuotiaat !!

    suomeksi ne ikävuodet ovat vain -toista.
    Maassa maan tavalla toistaiseksi ?

    Äänestä

  • Voi-voi..::))
    Juuri teens sanan lopussa määrittää teini-iän...::) Teini-ikä on sam aSuomessa kuin muuallakin. maailmalla !!
    Rautalangasta moukalle, tein-ikä ei ole suomalaisten keksimää...::))

    Lapinlahtelaisittain voistkin sitten sanoa sitten "toista-ikä", olet siis tyypillinen syntyperäinen , typerä lapinlahtelainen= tollo moukka, suu auki ihmisiä töllistelevä, klenkkaava moukka!

    Äänestä

  • toistojariittää kirjoitti:

    suomeksi ne ikävuodet ovat vain -toista.
    Maassa maan tavalla toistaiseksi ?

    Entä toistaseksi Oulusa? Saatiin se viimenenki onneks kiinni, saksaan asti ehti, nyt toistaseksi siellä?

    Äänestä

  • moukalle kirjoitti:

    Voi-voi..::))
    Juuri teens sanan lopussa määrittää teini-iän...::) Teini-ikä on sam aSuomessa kuin muuallakin. maailmalla !!
    Rautalangasta moukalle, tein-ikä ei ole suomalaisten keksimää...::))

    Lapinlahtelaisittain voistkin sitten sanoa sitten "toista-ikä", olet siis tyypillinen syntyperäinen , typerä lapinlahtelainen= tollo moukka, suu auki ihmisiä töllistelevä, klenkkaava moukka!

    Pöljä !

    Äänestä

Vivun homot ! Menkää päivätöihin ja jättäkkee yöt meele nuorille. Antakkee meejä touhuta omia touhuja. Ee kiinosta teijä paskanjauhanta, vituhomot! Lopettakkee se nuorten kyttäämine

Äänestä

Ni se mitä näjin oli paskova jänis. Jäniiden loikkimista sitä tiällä näkkee, ei mittään muuta. Hyvä kylä on tänä lappari.

Lapsia ei yöllä kylällä niä, mutta mielenkiinnosta kyssyin, onko heijän paikka silloin siellä vai ei. Ni ilmeisesti ei. Sammoo mieltä itehi oon.

Poikkeuksellisen hyväkäytöksisiä lapsia ja nuoria ovat tiällä, täytyy sannoo.

Äänestä

Kas persettä...sulla vaehtu nimimerkki tuossa matkalla ja kaspersettä taes vaihtuu hekilöki ? Poikkeuksellisen hyvälläni joulupukki

Äänestä

Kato ketaletta, meitä yökulukijoita näemmä montakin kun joku meni ja vei jalat suustani kuin viekkaat varkaat ja väärät valtijaat.
Mutta tosiaan alakuperäsenä alottajana viittaan kuluneeseen perjantai-yöhön ja sen tapahtumiin. En tiiä onko muita sivullisa ollu tätä mäkemässä.

Eli kyseessähän oli paikallinen henkilöauto lasit huurussa, parkissa kylällä. Iskareita siinä mitä ilmeisimmin testattiin tulevaa katsastusta varten. Kahteenki otteeseen. Merkistä, mallista ja tarkemmista yksityiskohdista en kerro enempi. Saa autonomistaja jatkaa juttua jahka parhaaksi näkee, että millanen testitulos oli.

Olihan meno.

Äänestä

Jos kymmenvuotiaita "testattiin" niin Oulun hommiksi on mennyt meno !
Rakastelusta auton takapenkillä muistoja lienee useimmilla - yli kymmenvuotiaina kummiskin ?

Äänestä

Näitkö kun upposi sisään? Oliko tiukka kisu tiukalla reiällä?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Yöllä.nähtyä kirjoitti:

Näin yövuorolaisena sitä näkee paikkakunnan eri valossa. Enpä sano enempää.

Tai sen verran voin sanoa että korkeapainenatriumlampun valossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu