Aktiivimalli laajennevat

Aktiivimalli: Työttömän mahdollisuudet laajenevat – muutos voimaan 1.4.2019 juttu lehdessä kaikille työttömillä ei onnistu aktivointi tarvitaaa järeää orjuuttamista
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Eikä tuu onnistuu vaikka mitä malleja tulisi. Mitä Helsingissäkää on muuta ku Hurstin ruokapalvelut, jos joku uskoo siihen niin antaa uskoo.

Pthyi.

Äänestä

Jonniinjoutavat muutokset, sanoivat eilen tv uutissa ne. Yhtä tyhjän kanssa.

Äänestä

Näin sanoo Herra:
– Pysähtykää ja katsokaa, minne olette menossa, ottakaa oppia menneistä ajoista!
Valitkaa oikea tie ja kulkekaa sitä, niin löydätte rauhan.
Näin sanoin, mutta te vastasitte: ”Emme kulje!”
Jer. 6:16

Äänestä
  • Tuosta tulikin mieleen, että viimeistään huomenna pitää erota kirkosta, jos haluaa välttää ensi vuoden kirkollisveron. Kannattaa hoitaa asia kuntoon jo tänään, ettei pääse unohtumaan.
    https://www.eroakirkosta.fi/

    Äänestä

Kai moni miettii onko nyt mieltä missään
Raataja rankka, kai työtön ikävissään
Huominen heille synkältä aina näyttää
Viitsi ei kukaan lähteä mukaan jos jotain yrittää

Tarja meistä on rautaa
Moni taipua saa
Moni munillaan oppinut ei ole toimeen tulemaan
Tarja taivu ei koskaan
Tarja vain yrittää
Ja silti kaiken hän pitää
Hän päättää ja sen Tarjalle jää

Hauska on jälkeen päivän nyt kotiin rientää
Jos jotain hyvää aikaansa saaneen tietää
Huominen olkoon, huominen täytyy sietää
Ei sitä estää voi joka kestää kolhut ja yrittää
Tarja meistä on rautaa
Moni taipua saa
Moni omillaan oppinut ei ole toimeen tulemaan
Tarja taivu ei koskaan
Tarja vain yrittää
Ja silti kaiken hän pitää
Se kaikki myös Tarjalle jää

Tarja meistä on rautaa
Moni taipua saa
Moni munillaan oppinut ei ole toimeen tulemaan
Tarja taivu ei koskaan
Tarja vain yrittää
Ja kaiken sen minkä pitää
Se päättää, myös Tarjalle jää.

Äänestä

Joka vitsaa säästää, se vihaa työtöntä, joka rakastaa, kurittaa häntä jo varhain. Näin sanoo Raamattu

Äänestä
  • ai kuka on se "raamattu" ku noin sanoo? Lähinnä tulee mieleen vainoaminen EI rakastaminen. Ja se kohdistuu, ei pelkästään työttömiin, tavallisiin kansalaisiin . . . kuulostaa jotenkin tutulta noin niinkuin historiaa ajatellen? (avohoitopotilaat vallassa?)

    Äänestä

  • tottakaion kirjoitti:

    ai kuka on se "raamattu" ku noin sanoo? Lähinnä tulee mieleen vainoaminen EI rakastaminen. Ja se kohdistuu, ei pelkästään työttömiin, tavallisiin kansalaisiin . . . kuulostaa jotenkin tutulta noin niinkuin historiaa ajatellen? (avohoitopotilaat vallassa?)

    Hauska näkökulma tuo 'avohoitopotilaan vallassa'. Minua kiusaava työttömyystoimiston 'erityisasiantuntija' oli vielä vuosi sitten työtön, sairaslomalla henkisen loppuunpalamisen vuoksi, eli siis ei pärjännyt työssä, joten sai potkut, ukko jätti, ja masentui.

    Vainoaminen tosiaan tulee mieleen. Kansanryhmän epäinhimillistäminen. Joka kerran, kun annamme mennä ohi korviemme median ja muiden lausahtaman heidän tehtailemansa kliseen työttömistä sellaisina ja tällaisina, olemme pönkittämässä tyranniaa. Ei saisi seisoa hiljaa vieressä ja katsoa, kun puoli miljoonaa työtöntä köyhdytetään, syyllistetään köyhyydestään, orjuutetaan, tehdään muka sairaiksi, vammaisiksi tai rikollisiksi ja viedään ihmisarvo. Jos ette osaa tuntea inhimillistä empatiaa nyt sorrettuja kohtaan, muistakaa edes se, että te ette ole immuuneja työttömyydelle ja että teidätkin voidaan musertaa. Ryhtyisimme yhteistyöhön, koko kansa. Yhtenäistä kansaa ei voi nujertaa.

    Äänestä

Nää pannaa nää aktiivimalli intoilijat ulos eduskunnasta ,kevään eduskuntavaaleissa.Katotaan miten suu sitten pannaan ja siuunta vaihtuu. Jos ei suosiolla suunta kerran muutu ,niin sitten väkipakolla.

Äänestä
  • N A U L A N K A N T A A N !

    Äänestä

  • 1. Mikä puolue lupaa varmasti korjata työttömien aseman ja on jo yrittänyt tehdä niin äänestämällä huonoja lakiehdotuksia vastaan? Mikään puolue?

    2. Ovatko Suomen vaalit rehelliset? Kuka laatii laskentaohjelmat, kuka laskee äänet? Uskooko kukaan?

    Äänestä

  • fdgdfhdfhj kirjoitti:

    1. Mikä puolue lupaa varmasti korjata työttömien aseman ja on jo yrittänyt tehdä niin äänestämällä huonoja lakiehdotuksia vastaan? Mikään puolue?

    2. Ovatko Suomen vaalit rehelliset? Kuka laatii laskentaohjelmat, kuka laskee äänet? Uskooko kukaan?

    Aktiivimalli äänestettiin voimaan reilu vuosi sitten numeroin 103-90. Sitä vastustivat kaikki Vasemmistoliiton, Sdp:n, Vihreiden ja Kristillisdemokraattien kansanedustajat. Perussuomalaisista vastusti 16, poissa 1. Ruotsalaisista vastusti 7, tyhjiä 2, poissa 1. Näistä löytyvät kaikki 90 vastustajaa.

    Näistä en silti äänestäisi kolmea jälkimmäistä puoluetta, koska ne ajavat oikeistolaista tai keskustaoikeistolaista politiikkaa. Esimerkiksi Persut oli tekemässä nykyistä hallitusohjelmaa, jossa käytännössä sitouduttiin leikkaamaan sosiaaliturvaa ja nostamaan julkisten palvelujen asiakasmaksuja.

    Äänestä

  • Se vaan tuppaa olemaan sillälailla,että päätöset on viety lakiin ja ne puolueeet jotka nämä päätökset ovat aktiivimallin suhteen lakiin vieneet eivät aktiivimallia tule purkamaan,joten muu ei auta. On äänestettävä valtaan sellaiset jotka asian tulevat muuttamaan ja ajamaan asioita sillä lailla kuin äänetäjät haluavat .Sitävarten on kansandemokratia luotu että kansaa kuunnellaan.Nämä nykyiset päättäjät ovat lakanneet kuuntelemasta.Tuosta aktiivimallista oli kansalaisaloite joka torpattiin syvään hiljaisuuteen. Hallitus on muodostettu opmintakeisella tavalla ja eriarvoistruminen on kovinta sitten kautta historian . Kansalaiset maksaa ja muutama prosenttuaalinen osuus rikkainta kansanosaa kerää ns."hedelmät" Ei enää sipilän pakkopullaa tai lidströmin aktiivi pihviä. Sitä äänestet'ään ketä tekee lopun tästä olkoon sitten vaikka ukko kivennavalta.

    Äänestä

Heh, itse lähinnä pyllistän mokomille aktiivimalleille , kuka järjellinen viitsii moista nöyryyttämistä sietää ja juosta turhaan kun muutama päättäjä niin haluaa heitä nöyryyttää , nuokin rahat pitäisi kohdistaa työantajien järjestämään koulutusta kun tekijä löytyy , nyt kaikki opiskelee kaikkea turhanpäivästä joka ei taatusti pätevöitä tulevaa toimenkuvaa hoitamaan ja veronmaksaja maksaa tänkin lystin loppupeleissä ja rahat kilahtaa konsulttien taskuun , eikä sinne minne pitäisi eli leipäjonoille. eikö nuo 90-luvun jutut muistu jo mieleen , silloin päätettiin lopettaa tehottomana moiset turhuudet.

Äänestä

No jos kohta ei olisi asuntoakaan niin puhukaa sitten työn takia muuttamisista, itselläni ei ole enää hävittää sillä olen jo toimeentulotuella. Ei siinä muuteta mihinkään kun ei ole yksinkeraisesti vara eikä sekään takaa mitään työpaikan saantia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aktiamunassa kirjoitti:

Aktiivimalli: Työttömän mahdollisuudet laajenevat – muutos voimaan 1.4.2019 juttu lehdessä kaikille työttömillä ei onnistu aktivointi tarvitaaa järeää orjuuttamista

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu