Luominen vai tuhoaminen?
Sukupuolenkorjaus
6
137
Vastaukset
- KysynVaa
Mieti sitä!
Pystyykö "Hoidot" läpikäynyt lisääntymää kummassakaan sukupuolessa?- Jrjrjekeke
Pystyykö kaikki ei-transsukupuoliset lisääntymään? Haluaisivatko hoitamattomat transihmiset lisääntyä? Onko ihmiselämän tarkoitus ja korkein päämäärä lisääntyä?
- Kulttuurin.kääntöpuoli
Kukaan ei lähde sukupuolenkorjaushoitoihin noin vain. Ei ole pikkuasia piikittää itseensä loppuelämän ajan vastakkaista hormonia, mitä oma keho luonnostaan tuottaisi. Ei ole pikkuasia selitellä sukulaisille, ystäville ja tuntemattomille siitä mitä olet. Ei ole pikkuasia mennä kalliisiin ja riskialttiisiin leikkauksiin.
Jokainen sukupuoltaan korjaava on varma siitä, että hän tarvitsee hoitoja tunteakseen itsensä normaaliksi ja omaksi itsekseen. On totta, että transsukupuolisen kehossa ei ole varsinaisesti mitään vikaa, vaan syy on aivoissa. Nykytiede ei kuitenkaan pysty vaihtamaan ihmisen aivoissa tapahtuvia tuntemuksia toisenlaisiksi, siksi hormonihoidot ja leikkaukset ovat ainoa vaihtoehto transsukupuolisille.
Aikoinaan kun transsukupuolisuus on ollut tabu, monet transsukupuoliset ovat tehneet itsemurhan. Hormonihoidot ja leikkaukset ovat ikäviä, mutta ne ovat myös aivan mahtava mahdollisuus ja pelastus ihmiselle joka ei tunne kehoaan omakseen.
Se ettei transsukupuolinen saa biologisia lapsia, on aivan toissijainen asia. Tärkeämpää on, että jokainen saa olla sellainen kuin itse haluaa. Elämä ei ole elämisen arvoista jos se on päivästä toiseen yhtä kärsimystä ja kaapissa olemista.
Transsukupuolisilla elämä on vaikeaa. Eihän tehdä sitä enempää vaikeaksi vaan autetaan ja tsempataan parhaamme mukaan?- tygiulvyjfjkhg
Onhan noita biologisia lapsia syntynyt minullekin kolme kappaletta. Se on vaan hoidettava ennen transitiota tai pienin kikkailun sen jälkeenkin. Joillakin transsukupuolisilla psyyke ei kestä biologisten lasten saantia "väärillä vehkeillä", mutta silloin on mahdollisuus adoptioon.
"Transsukupuolisilla elämä on vaikeaa. Eihän tehdä sitä enempää vaikeaksi vaan autetaan ja tsempataan parhaamme mukaan?"
Tuota en allekirjoita kokonaan. Elämä ennen transitiota oli vaikeaa, nyt se on psyykkisesti helpompaa oikeassa sukupuolessa. Siihen nähden haitat ovat hyvin vähäisiä.
- Elina__76
Olen siinä vaiheessa, että joko uskallan tai tämä kaikki loppuu.
Itken koko ajan ja on kuin olisin pyörremyrskyssä, humisee vaan. Muisti ei toimi kun mikään muu, kuin naiseus vaan kiinnostaa.
Olen vain kasa tahdotonta lihaa.
Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan firma haastettiin käräjille
Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.3492874Veriteko Kajaanissa.
Nuorta naista epäillään puukotuksesta. Väkivaltaisuus lisääntyy, eihän ole kauan kun kyse oli samanlaisesta teosta.282196Anna vihje jonka vain te tiedätte
Tällä näkyy olevan monia etsijöitä ja kaipaajia. Otetaan ketju jossa voi antaa vihjeen. Kirjoittakaa jotain mitä muut e1611919Miksi haluat satuttaa
Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano601501Millaisiin naisiin miehet OIKEASTI hullaantuvat
Kerrotaanpa nyt muutamia tosiasioita, joita miehet eivät yleensä halua myöntää ja joihin naiset usein haluavat olla usko1751119- 681029
Mitä sanoisit jos uskaltaisin
Avautua IRL ihan oikeasti? Mietin keinoja siihen koska en vain enää jaksa että meidän välit jatkuu näin. Tiedän ettet ha69959- 69959
Farmi Suomi: Ari Koivunen tekee "ongelmallisen" päätöksen eläimille - Lloyd Libiso kieltää jyrkästi!
Oho, heti “kriisiä” pukkaa Farmilla! Uusi kausi starttaa tv:ssä torstaina. Jaksaako Farmi Suomi kiinnostaa? Lue lisää,14869- 55860