Diane Novan entiset käyttäjät!!

Lopetin Diane Novan syönnin n. 4 kk sitten, olin syönyt sitä muutaman vuoden.
Lopettamisen jälkeen alkoivat rajut haittavaikutukset, hiukset rasvoittuvat päivässä ja lähtevät runsaasti, iho on muuttunut todella epäpuhtaaksi, eli finnejä on varsinkin kasvot täynnä.

Onko muilla vastaavia kokemuksia? ja miten on, onko enää paluuta "normaaliin" tilaan, eli että palautuuko hormoonien tasapaino aikanaan takaisin ja näin ollen näpyt/hiusten lähtö/rasvaisuus vähenee?

Ei ole mukavaa kärsiä moisesta.
Tämän jälkeen en enää aio laittaa mitään e-pillereitä suuhuni enää koskaan. Kamalaa.
81877
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mulla kesti ensinnäkin puol vuotta ennenkuin tuli ekat kuukautiset pillerien syönnin lopetettuani. Iho alkoi kukkia (vaikkei se koskaan mikään hyvä ole ollutkaan) ja karvaa alkoi pukata oikein olan takaa - enkä nyt tarkoita hiuksia.

Äänestä
  • Minulla oli aikoinaan etenkin selässä todella huono iho, mutta tilanne parani, kun aloin syödä Yasminia, joka myös on suht korkeahormoninen käsittääkseni. Oi sitä onnea, kun pääsin ensi kertaa eläissäni käyttämään toppeja! =) Aiemmin selkä oli ollut järkyttävän punasinikirjava. No, kun lopetin Yasminit, selkään ilmestyi vuosien tauon jälkeen hirvittävä määrä kipeitä paiseita. Myös kasvoihin tuli näppyjä. Aloitin parin kuun päästä Harmonet e-pillerit ja iho tuli taas kuntoon: en tiedä paransiko tilannetta aika vai uudet pillerit. Harmoneteilla ei kyllä pitäisi olla suotuisaa ihovaikutusta, joten mitä luultavimmin aika.

    Äänestä

  • Yasuni kirjoitti:

    Minulla oli aikoinaan etenkin selässä todella huono iho, mutta tilanne parani, kun aloin syödä Yasminia, joka myös on suht korkeahormoninen käsittääkseni. Oi sitä onnea, kun pääsin ensi kertaa eläissäni käyttämään toppeja! =) Aiemmin selkä oli ollut järkyttävän punasinikirjava. No, kun lopetin Yasminit, selkään ilmestyi vuosien tauon jälkeen hirvittävä määrä kipeitä paiseita. Myös kasvoihin tuli näppyjä. Aloitin parin kuun päästä Harmonet e-pillerit ja iho tuli taas kuntoon: en tiedä paransiko tilannetta aika vai uudet pillerit. Harmoneteilla ei kyllä pitäisi olla suotuisaa ihovaikutusta, joten mitä luultavimmin aika.

    Ensimmäiset e-pillerini aikoinaan oli Harmonetit, hui *muistelee*, mut meinattiin pasittaa pöpilään kun sekosin niistä niin, onneksi eräs lääkäri tajusi että vaihda e-pillerit ja tadaa hommat selveni. Olen syönyt myös Yasmineita, mutta niistä taas tulin hyvin kiukkuiseksi, suorastaan kusipääksi , heheh, ei oikein hormonit sovi mulle, sitten tuli diane nova ja nyt tuli niiden lopettamisen aika ja vauvaa yrittämään ,mutta en silti enää ikinä aio e-pillereitä syödä, niistä kun tuntuu olevan minulle vain enemmän HARMIA kuin hyötyä, ehkäsy tosin pelaa mutta suhde kärsii ja oma mielenterveys kun milloin on mitäkin vialla.

    Äänestä

  • Yasuni kirjoitti:

    Minulla oli aikoinaan etenkin selässä todella huono iho, mutta tilanne parani, kun aloin syödä Yasminia, joka myös on suht korkeahormoninen käsittääkseni. Oi sitä onnea, kun pääsin ensi kertaa eläissäni käyttämään toppeja! =) Aiemmin selkä oli ollut järkyttävän punasinikirjava. No, kun lopetin Yasminit, selkään ilmestyi vuosien tauon jälkeen hirvittävä määrä kipeitä paiseita. Myös kasvoihin tuli näppyjä. Aloitin parin kuun päästä Harmonet e-pillerit ja iho tuli taas kuntoon: en tiedä paransiko tilannetta aika vai uudet pillerit. Harmoneteilla ei kyllä pitäisi olla suotuisaa ihovaikutusta, joten mitä luultavimmin aika.

    söin diane novaa pari vuotta, ja muutama kuukausi sitten vaihdoin yasminiin. ei tullut minkäänlaisia haittavaikutuksia.. tosi ei mulla ikinä ole aknea ollutkaan..

    Äänestä

  • yasmin kirjoitti:

    söin diane novaa pari vuotta, ja muutama kuukausi sitten vaihdoin yasminiin. ei tullut minkäänlaisia haittavaikutuksia.. tosi ei mulla ikinä ole aknea ollutkaan..

    oliks sulla mitään masennusta jne diane novan käytön aikana?tai jotai muuta? ei mullakaan ole aknea vaan kuukautisten aikana tulee paljon finnejä, nii kannattaako mun edes aloittaa pillereiden syönti???

    Äänestä

Katoppas noi edellisen sivun keskustelut, niin siellä on kaks tohon liittyen:

"e-pillereiden lopetus -> akne"
"Diane Nova :O"

Äänestä

Mullakin on tosi huonoja kokemuksia Diane Novan lopettamisesta. Itse aloin syömään noita pillereitä 18v. ja söin niitä noin viiden vuoden ajan. Noin kuukaus tai kaksi sen jälkeen kun olin lopettanut naama alkoi olla täynnä finnejä. Finnejä ja mustapäitä pukkaa tosi paljon, eikä vain naamaan, vaan myös selkään ja rintäkehään.

Näitä muitakin haittavaikutuksia ilmeni, joista ikävimmäksi koen hiusten lähdön. Mulla oli ennen tosi paksut ja kauniin hiukset ja nyt niistä on jäljellä enää muisto. Hiuksia lähtee kauheasti joka päivä ja jos hiukset laittaa kiinni niin hyvä kun ei joudu peittelemään päänahkaa, ettei se paistaisi läpi. Hiukset myös rasvoittuu päivässä.

Karvojen kasvu muualla kyllä on kiihtynyt ja jalkakarvat ja kainalokarvat kyllä kasvaa, samoin kun kasvoille on ilmestynyt ikävää karvoitusta.

Kuukautiset ei myöskään tulleet moneen kuukauteen lopettamisen jälkeen. Vieläkään, nyt kohta 9 kuukauden lopettamisen jälkeen, ne eivät ole ihan säännölliset.

Olen käynyt lääkärilläkin kertomassa näistä oireista, mutta mitään vastauksia en sieltä saanut. Sanoivat vaan, että "...niin, kyllä niitä hiuksia saattaa joillain lähteä...". Ehdottivat, että mitä jos alkaisin syömään pillereitä uudestaan, niin oireet häviäisivät :) Kysyin myös, että miksi näistä lopettamisen haittavaikutuksista ei kerrottu silloin kun pilleri resepti kirjoitetaan. Mielestäni naisilla olisi oikeus tietää, että tälläisiä pahoja haittavaikutuksia saattaa ilmetä pillereiden lopettamisen yhteydessä.

En tiedä palautuuko elimistö normaaliin tilaan miten pian,vaiko koskaan, mutta ei voi muuta kuin toivoa parasta. Itsekkään en aio pillereitä enää suuhuni laittaa. Nopeaa tämä palautuminen ei kuitenkaan ole, sillä mitään merkittäviä muutoksia parempaan suuntaan ei ole tapahtunut vielä, 9 kuukautta lopettamisen jälkeen.

Äänestä

Söin Diane Novia noin puoli vuotta ja lopetin ne kuukausi sitten. Ne aiheuttivat lähinnä mielialaongelmia. Olin kuin pikkulapsi, kiukuttelin, enkä saanut hallittua tunteitani enkä itseäni. Kamalaa, luulin jo olevani pöpilän tavaraa. En enää ikinä koske e-pillereihin! Nyt kaikki on ok:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rosalinda 20.v kirjoitti:

Lopetin Diane Novan syönnin n. 4 kk sitten, olin syönyt sitä muutaman vuoden.
Lopettamisen jälkeen alkoivat rajut haittavaikutukset, hiukset rasvoittuvat päivässä ja lähtevät runsaasti, iho on muuttunut todella epäpuhtaaksi, eli finnejä on varsinkin kasvot täynnä.

Onko muilla vastaavia kokemuksia? ja miten on, onko enää paluuta "normaaliin" tilaan, eli että palautuuko hormoonien tasapaino aikanaan takaisin ja näin ollen näpyt/hiusten lähtö/rasvaisuus vähenee?

Ei ole mukavaa kärsiä moisesta.
Tämän jälkeen en enää aio laittaa mitään e-pillereitä suuhuni enää koskaan. Kamalaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu