Uuden vuoden odotus

Ensi tiistaina on vuoden 2019 ensimmäinen päivä. On tulossa uusi vuosi, jonka sisällöstä emme voi tietää.

On toki olemassa tähdistä ennustajia, jotka olettavat tietävänsä tulevaisuuden, mutta eivät tiedä siitä mitään. Näiden tietämättömyys on helposti todistettu:

Jos em. ennustajien ennusteet olisivat oikeita, olisivat ennusteet samanlaisia. Niinpä nuo astrologeiksi itseään kutsuvat ennustavat vain yksityisten henkilöiden tulevaisuuksia. Tuollaiset ennustukset voivat sattumalta osua.

Toivokaamme omalle Suomellemme hyvää tulevaisuutta. Jos rauha maailmassa säilyy, säilyy meidänkin elämämme jaolomme hyvinä.

Me saamme taas keväällä äänestäkin ja näin vaikuttaa siihen minkälaiset päättäjät saamme päättämään Suomen asioista.

Hyvää tulevaa vuotta 2019!

3

151

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sini.sirkku-ek

      Kiitos samoin Palstavaari Sinulle!
      Tuohon hyvän toivomukseen Suomen osalta voi tosiaan yhtyä! Muuten en tiedä noista astrologioista,... nuorempana niihin oli uskovinaan, varsinkin jos hyvää ennustivat.
      Mitä äänestämiseen tulee tuntuu oma valintani vielä epävarmalta , minusta on vaikeaa tulkita yleensäkään, mihin suuntaan maailma on menossa. Paljon puhutaan tulevasta lamasta, vaikka en tiedä oliko se edellinenkään niin kamala,....siis meille eläkeläisille?
      Paljon riippuu muun maailman kauppasuhteista miten Suomella menee, kunhan selviäisi ensin Englannin tiistain brexit tuloksetkin. 😊)) Kaikkea meillä ikäimmeisilläkin onkin funtsattavana!

    • Uhkaavat kovalla myrskyllä vaihtaa uuden vuoden tänä vuonna. Katsotaan nyt!
      Rakettien ampuminen on nyt vaakalaudalla. Ei kai niitä myrskyyn ammutakaan, ja nyt on kansalaisaloite vetämässä. Jäävät vielä käyttämättä kalliit paukut. En tiedä, miksi kieltoa ajetaan, onko kyseessä ilmastonmuutos, roskaaminen, tapaturma-alttius vai koirat?
      Tänään tehtiin hernekeitto kinkun lopusta ja herneistä. Olipas hyvää.
      Sitten saunottiin, juotiin iltakahvit ja nyt on tv:n vuoro. Kunpa sieltä nyt tulisi jotain katsottavaa. Vähän on ollut laihanlaista tarjonta mielestäni. Onneksi joulu soi muutaman kirjan nätissä paketissa.
      Ei surra Brexitiä. Se tulee suremattakin ihan itsekseen.
      Hyvää vuoden loppua.

    • Sinulle Palstavaari,ruune,ruuneberi aivan kuinka vain!

      No minä sain todella tuta sen myrskynsilmän.
      Sähköt oli poikki yli pari vuorokautta ja pisimmillään yli seitsemäntoista tuntia ja minä flunssankourissa yritin hiippailla kynttilänvalossa?

      Ei mieltä ylentävää? No onneksi oli puita sisällä ja partiotytön taidot;,syty nuotio,pala nuotio,valaise ja lämmitä,että näillä taidoilla pystyin loihtimaan itselleni lämmintä huoneisiin,lämmintä juotavaa,vain lämpimät ajatukset sähkönsiirtohintoihin jäivät ajatuskenttäni ulkopuolelle?

      Tämä oli aman selviytymistarina talvimyrskystä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      11
      2057
    2. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      167
      1098
    3. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      266
      1042
    4. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      79
      887
    5. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      84
      817
    6. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      63
      798
    7. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      22
      706
    8. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      69
      691
    9. Mitä sä haluat vanhus?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      65
      671
    10. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      138
      667
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      42
      619
    12. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      126
      615
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      598
    14. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      584
    15. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      52
      582
    16. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      40
      554
    17. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      548
    18. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      21
      519
    19. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      40
      513
    20. Kerro mies tarinasi

      Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
      Ikävä
      20
      508
    Aihe