Liiton parhaat 2018

mekikonappiin

Parhaat on valittu ja miten meni niinku omasta mielestä?

1 Vuoden judoka = osui kohdalleen!
2. Nuori judoka = osui kohdalleen!
3. Vuoden valmentaja = huh huh... no liiton valmennustaso on sitten näköjään tälläinen!
4. Vuoden seura = Mitä ne tekee? Naisjudo?
5. Vuoden kouluttaja = No joku oli valittava!
6. Vuoden tuomari = Kuka tää on?

15

121

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pomisarista

      1.hyvähyvä
      2.hyvähyvä
      3.varmaan liiton arvojen mukainen nuori herra, ihan ok
      4.akkajudo on nyt kovassa hypessä , ei jatkoon
      5.ei mielipideträ
      6.varmaan sama,miksi pohjosessa on samuraicuppeja ym, säälistä annettu tunnustus

    • Hohhoijaataaskerran

      Ja taas kateelliset täällä naukumassa ja pohtimassa... hankkikaa elämä.

    • kuka_olisi_ollut_oikea

      Jos Aku on vuoden judoka, niin miksi Sampo on vuoden valmentaja?

      • JuurikinNäin

        Tätä itsekin mietin ja kovasti pohdiskelin. Kaikki kunnia toki valitulle...


      • eimitaanhajua

        En antaisi omia junnuja Sampon kouluun rikottavaksi vaikka maksettais


    • Hälytyspäättäjät

      Kun tehdään valintoja, olisi hyvä pohtia ennen valintoja mitä valinnat viestittää!
      Tässä muutama esimerkki, vuoden judoseura: jos halutaan oikeasti menestystä kansainvälisissä kisoissa (joka taitaa olla Judoliiton strategiassa), niin miksi ei painoiteta valinnoissa kilpajudon kehittämiseen osallistuvia seuroja? Orimattila, kieltämättä paras kv kisa (jo monena vuotena), Chikara, järjesti loistavat SM kisat ja onnistuivat myös kisassa, sekä jos katsotaan koko vuoden mitallitaulukkoa, niin taitavat olla ihan omassa gategoriassa, Hämeenlinna, järjestävät hyvän kotimaisen kisan, ja heidän kisaryhmänsä (vaikkakin aika pieni) pärjää kisassa kuin kisassa, Jukara, järjestää EHDOTTOMASTI PARHAAN junnukisan (viikonlopun), joka huipentaa kisakauden MAHTAVALLA joukkuekisalla!? Tasa-arvo on ok, mutta judo on yksi tasa-arvoisimmista urheilulajeista mitä on olemassa, sen todistaa mm kv joukkuekisat! Pajulahdessa järjestettiin tasa-arvoinen judoleiri junnu judokoille, ja meno oli sen mukaista!

      • vfde

        Siinähän oli aika monta ,jotka ovat mustalla listalla, elikä ei valita.


      • provosoimatonkysymys

        Miksi ovat mustalla listalla? Onko tässä jotain henkilöiden välisiä ristiriitoja? Vaiko tehdäänkö asiat jotenkin tavalla joka ei käy päättäjien pirtaan?


      • eipilatahyvääkisaa
        provosoimatonkysymys kirjoitti:

        Miksi ovat mustalla listalla? Onko tässä jotain henkilöiden välisiä ristiriitoja? Vaiko tehdäänkö asiat jotenkin tavalla joka ei käy päättäjien pirtaan?

        Liitto on yrittänyt ottaa baltic openia omaksi kisaksi , mutta orimattila ei omaa kisaa halua pilata , kuten kävi fjo:lle


    • Mikätärkeää

      Erittäin viisas kirjoitus. Sitä kannattaa
      toimiston ja hallituksen miettiää, palveleeko kaikki tekeminen ja valinnat strategian keihäänkärkeä.

    • Kilpajudoonkasvattavaa

      Mielestäni valintoja ei koskaan pitäisi katsoa persoonan kautta, ellei toki valita mukavinta, vaan niin, että valinta tukee suunnitelmaa! On eri asia antaa jollekin tunnustus hyvästä teosta, joka lisää esim tyttöjen/naisten osallistumista liikuntaan!
      Vuoden valmentajan valinta on sekin erikoinen tapaus, onko jossain tutkittua tai edes toisto tietoa (useampi eri ikäluokan urheilija) judokan voiman polun kulkijoiden menestyksestä, jotka ovat ko polun "tuotteita"? On eri asia kehittää tuote, ja markkinoida sitä, kun kehittää tuote ja tehdä siitä kestomenestyjä! Jälleen kerran, ko teosta voi antaa tunnustuksen, mutta vuoden valmentaja on ihan eri juttu! Tilastot on tehty valintoja varten!

      • Haukkaaväännetty

        Jos voimanpolun perustajien pääpointti on kohdistetun hauistreenin demonisoiminen varmaan turha katsoa enempää!


    • qwerttyyy

      Kisamenestyksen perusteella ylivoimaisesti paras seura on Chikara ja paras juniorivalmentajakin löytyy sieltä. Valinnat ovat aina politiikkaa ja nyt tehdyt valinnat sen mukaisia. Tähtiseura piti valita ja niin tehtiin. Lisäksi Jigotai menestyi hyvin sm-kisoissa erityisesti isompien naisten sarjassa. Big is beautiful.

    • SampoM

      Valinnoista ihan lyhyesti: Vuoden valmentajaksi oli varmasti monta hyvää ehdokasta (ainakin itse pystyn heti luettelemaan kymmenkunta nimeä jotka tekevät sekä tuloksellisesti että eettisesti hyvää työtä tatamilla ja sen laidalla). Selvää on että kun joku valitaan niin muut jäävät ilman ansaittua tunnustusta. Vaikka tunnustus (jonka olisin itse uskonut menevän toisaalle) on hieno, niin ainakin itseäni valmentajana lämmittäisi vielä huomattavasti enemmän oman urheilijan valinta vuoden judokaksi. Tämä siksi, että valmentajalle valmennettava on aina eräänlainen ”käyntikortti” ja valmennettavan menestys paras mahdollinen ”tunnustus” hyvin tehdystä työstä.

      Toki tuloslistan paras ei aina välttämättä ole kokonaisuudessa tarkasteltuna parhaassa mahdollisessa valmennuksessa, tämän osoitti riittävän hyvin syksyllä ollut kohu menestyneen kotimaisen joukkuevoimisteluvalmentajan valmennusmetodeista (DISCLAIMER: En nyt kuitenkaan missään nimessä tarkoita että näin olisi nyt valitun vuoden judokan kohdalla!!!). Tämä tekee parhaan valmentajan valinnasta aina vaikean, etenkin kun valitsijat harvoin ovat kovin läheltä päässeet seuraamaan itse valmennusprosessia (samaa voisi muuten todeta myös arvostelijoista), vaan tarkastelevat asiaa useasti tuloslistan ja/tai mutun perusteella.

      Tiedän ettei trollia saisi ruokkia, mutta... Sinä joka kommentoit: ”En antaisi omia junnuja Sampon kouluun rikottavaksi vaikka maksettais”, olisit voinut vähän avata kommenttisi taustaa, mieluummin tietysti kasvotusten, sähköpostilla tai edes nimellä. Kyllä tässä on kuitenkin ihan parhaalla mahdollisella halulla yritetty pitää nuo valmennettavat terveinä ja toimintakykyisinä.

      Mutta onneksi vuosi 2018 valintoineen on jo takanapäin ja voidaan kaikki keskittyä uuteen vuoteen ja uusiin kujeisiin.

      Syy miksi lähdin oikeastaan alunperin tätä kirjoittamaan, on tuo Voiman Polkuun kohdistunut arvostelu. Haluan siihen liittyen oikaista paria asiaa. Ihan ensiksi on pakko todeta että mistään ”tuotteesta” ei missään nimessä ole kyse. Jos haluaisin omalta osaltani luoda aiheen tiimoilta tuotteen, toteuttaisin sen takuuvarmasti jossain muualla kuin judon parissa.

      Koko hommahan lähti siitä kun Suomen Valmentajat ry (vai oliko se joku muu taho) jokunen vuosi takaperin polkaisi käyntiin Voiman Polku -hankkeensa ja ajattelimme Mannen kanssa että tuo voisi olla sellainen aihealue josta meillä voisi olla jotain annettavaa ja toisaalta judoyhteisöllä ehkä opittavaa. Ajatuksena oli myös, että Judovalmentajakerho täydentäisi Judokan Voiman Polku -koulutuksella liiton koulutustarjontaa (lopultahan tuo meni niin että koulutus järjestettiin käytännön syistä yhdessä liiton kanssa). Ensimmäinen veto koulutuksesta ei ehkä kokonaisuudessaan ollut ihan sitä mitä haettiin (äärimmäisen ammattitaitoisista kouluttajista huolimatta), mutta nyt syksyllä järjestettyyn koulutukseen olin ainakin itse erittäin tyytyväinen. Toki parannettavaa jäi silti.

      Koulutuksen tarkoitus ei ainakaan omasta näkökulmastani ole ollut tarjota mitään ”virallista liiton linjaa”, vaan pikemminkin esitellä erilaisia toimivia tapoja harjoittaa voimaa lajia tukevalla tavalla. Tämänkään vuoksi Judokan Voiman Polusta ei voi puhua ”tuotteena”, koska ei ole olemassa mitään yhtä tiettyä polkua jota koulutuksessa painotettaisiin (pl. ehkä monipuolinen harjoittelu). Myöskään kohdistettua hauistreeniä ei ole ollut tarkoitus demonisoida, mutta näissä kahdessa koulutuksessa nyt ei vaan ole sattunut olemaan yhtään sellaista kouluttajaa joka olisi moisen puolesta liputtanut. En tiedä mistä sellaisia löytää, mutta jos joku haluaa seuraavaan koulutukseen jakamaan omaa tietotaitoaan aiheesta, niin uskallan ilomielin luvata oman slotin koulutuksen ohjelmasta tätä varten.

      Ja todettakoon tästä aihepiiristä vielä että kesällä julkaistun Judolehden artikkelin ingressiin oli taittovaiheessa jostain (ja jonkun muun toimesta) repäisty tuo eristetty hauistreeni, vaikka (lyhyehkö) artikkeli itsessään pyrki kertomaan jostain ihan muusta. Tämä jäi itseänikin vähän harmittamaan.

      Alustavasti on muuten heitetty ilmoille ajatusta että tänä vuonna Judovalmentajakerho pyrkisi lisäämään jossain määrin tietoutta kestävyysharjoittelusta ja sen hyödyistä judossa. Mutta eiköhän siitäkin joku mielensä pahoita.

      Oli miten oli, tasaisen vahvaa judovuotta koville kyykkääjille, hauiksen hinkkaajille ja miksei myös tämän vuoden alustavan teeman mukaisesti hiihtoniiloillekin.

      Ps. Pilkka ja iva meni kuin vesi hanhen selästä, mutta "nuoreksi herraksi" tituleeraaminen sai hyvälle mielelle ;)

      • hgfdsop

        Hyvä Sampo, täältä peukku sinulle niin kirjoituksestasi kuin valinnasta :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      46
      953
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      943
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      785
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      117
      736
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      82
      695
    6. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      631
    7. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      34
      624
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      21
      554
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      543
    13. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      532
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      67
      519
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      107
      493
    17. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      486
    18. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      477
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      44
      464
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      447
    Aihe