ahdistus iskee

hannalinnea

taas yksi vuos mennyt täällä paskassa maailmassa,enkä vieläkään ole saanut tapettua itseäni,miksi?
joka päivä on tuskaa ja sitä samaa..nukun nukun ja nukun,en jaksa tehdä mitään,itken ja en näe ketään,en jaksa teeskennellä että kaikki olisi hyvin,en vastaa puheluihin koska ahdistun vielä enemmän, ansaitsen vain yksinäisyyden ja tälläisen elämän en ansaitse parantua..uus vuos näyttää mustalta ja tuskaiselta..

11

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liikkeelle.mars

      Jokainen joutuu tekemään ainakin jotain itsensä eteen.
      Ei kenellekään "taivaasta putoa" ystäviä, ruokaa, rahaa, työtä eikä mitään muutakaan.
      "Uhriutumalla" ei elämästä tule mitään.
      Jos ei mitään tee itsensä eteen kuin makaa ja masentuu, siihenpä jää.
      Kuka elättää lopun ikää ihmistä joka ei ota vastuuta itsestään ?

      Tilaa vaikka ensin lääkäriaika että saat apua masennukseesi ja itsesääliisi, jossa kieriskelet.

      Sen sijaan että joka päivä hoet: olen niin ahdistunut, olen niin ahdistunut
      sano tänään itsellesi, että tänään edes y r i t ä n jotain itseni eteen,
      lopetan vali-vali-mantran, sen helpoimman tien olla tekemättä mitään itsensä eteen.

      • Helvetinurpo

        Ole itse ensin masentunut 30 vuotta ja lähdet vain yrittämään parannusta. Se ei ole saatana niin helppoa.


    • Hei,

      Toivottomalta tuntuvan elämäntilanteen pohtiminen yksin on raskasta. Tällaisessa tilanteessa ulkopuolinen tuki voisi olla hyvä voimavara. Asioista keskusteleminen yleensä auttaa jäsentämään ajatuksia ja tarjoaa uusia näkökulmia.

      On olemassa monenlaisia auttavia tahoja, joihin voit halutessasi olla yhteydessä: Tässä niistä muutama:

      - Verkkokriisikeskus Tukinet, https://www.tukinet.net/. Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      - Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää numerossa 010 195 202 arkisin klo 09.00-07.00 sekä viikonloppuisin ja arkipyhinä klo 15.00-07.00.

      - Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Yhteystiedot löytyvät täältä: http://www.mielenterveysseura.fi/fi/tukea-ja-apua/kasvokkain/kriisikeskusverkosto

      Voimia tilanteeseesi!

      Lämpimin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    • Mikäsäluuletolevasi

      Mitäs sanotte siitä, että taidan kohta tehdä jollekin jotain kamalaa, että edes jokin muuttuisi?

      Kuinka helppoa olisi vahingoittaa jotain nolifea, jonka poismeno ei oikeasti kiinnostaisi ketään.

      • Pkjgdsstibll

        Mitä tuohon sanois. Vastuussa olet jos jonku tapat,itsesi tai jonku muun.


      • Olennormaali

        Luuletko että kiinnostaa vttuakaan katsella muiden onnea kun on itse yksin.

        Milläs estät urpo jos teen jotakin. Älä huoli se on korkeintaan joku ylimielinen teinijonne.


    • alappa-elättään-itses---

      niin heti helpottaa....

      • Onnetonerkki

        Heikossa on hapessa ap.
        Ei taida ensi vuotta nähdä?!
        Eipä tuota taida kukaan surra?!


    • veli-hermanni

      Arvelen että varhaislapsuudessa koetuista pettymykset johtavat hoitamattomina vaikeisin kasvukriiseihin. Näin minulle kävi.
      Onneksi suuren lapsilauman keskimmäisenä poikana oli tuliryhmää lähellä aikuisikään asti. Silti se ei pystynyt poistamaan kuolemanpelkofobiaani.

      Pääsin siitä yli vasta 30 vuotiaana raksajätkänä sen jälkeen kun en 31 vuotiaana kuollutkaan kuten olin as-henkilönä päähäni omaksunut.
      Etsin uutta tietoa jatkuvasti. Kokenut naislääkäri mystillisesti sanoi että "sinulla on pitempi juttu edessä".
      Hannalinnea. Etsi menetelmiä jotka parantavat aivojesi kehitystä. > Unio Mystica < hakusanalla näitä löydät. Polku on kapea ja vaarallinenkin. Ota haasteet vastaan.
      Näistä itämaisista opeista, jotka mahdollistavat henkisen kasvun olen saanut vahvuutta jatkaa. Tähän tarvitaan vain oma kämppä.
      Vähän päivässä, enemmän viikossa harjoituksia riittää siihen että seuraavasta vaikeastakin päivästä pääsee yli.

    • Varokaatätä

      Tykkään lietsoa eripuraa.

      T. Iltalehti

    • Surusilmäpöllö

      Yks kuolemaan valmis täälläkin...

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      557
      1848
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      897
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      84
      873
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      806
    5. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      729
    6. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      717
    7. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      715
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      68
      695
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      74
      648
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      543
    Aihe