Ubuntu 16.04 LTS ja kun teen päivityshakuja, niin siellä on turvapäivityksien joukossa 17 eri linjaa nimikkeellä "Windows Portable Runtime libary" jossa mm. enviroment libary, file libary, path libary jne.
- https://packages.ubuntu.com/bionic/libwinpr-path0.1
Mitä nuo ovat ja onko niillä jotakin tekemistä MS:n kanssa?
Windows Portable Runtime ?
8
105
Vastaukset
- PortableRuntimeLibary
Vaikuttaa olevan todellinen "runtime" menossa kun Linux-spesialistit ovat kaikki toisaalla ...
- PortableRuntimeLibary
Näemmä alan "asiantuntijoilla" piisaa kovasti energiaa loputtomiin polemikointeihin, mutta ei kertomaan mitä tuo "Windows Portable Runtime" Ubuntun turvapäivityksissä edustaa.
- translaten
"WinPR on FreeRDP: n spin-off-projekti, jonka tavoitteena on tarjota Windows API: n tärkeiden osien kannettava toteutus. Kuten FreeRDP, WinPR julkaistaan Apache-lisenssillä. Toisin kuin Wine, WinPR ei tarjoa binääristä yhteensopivuutta eikä vaadi sovellusten rakentamista Windowsille. Sen sijaan WinPR tarjoaa API-yhteensopivuutta muihin kuin Windows-ympäristöihin kohdistettaviin sovelluksiin. Kun käytät Windowsia, alkuperäistä natiivia API: ta käytetään vastaavan WinPR-toteutuksen sijasta ilman, että koodia on muutettava."
Tuolta: http://www.freerdp.com/2012/05/24/winpr-windows-portable-runtime- PortableRuntimeLibary
Melkoisen sekava kaiken kaikkiaan, eli ei homma oikein aukea. Mihin tuota tarvitaan? Onko tuon tavoite luoda Linuxiin jotakin Windows-yhteensopivuutta ja miksi tuo on Ubuntussa valmiina jo oletuksellisesti? Yksi pieni heikottava lenkki tietoturvan tasolla?
- selkee_täky
Se on tehty helpottamaan softien siirtoa pois win-alustoilta. Käyttää siis linux-rajapintoja pellin alla käännettäessä linux-ympäristössä ja "aitoja" käännettäessä windowsin puolella. Yhteensopivuusrajapinta, jonka avulla softat saa heitettyä yli linuxin puolelle vähällä vaivalla.
- PortableRuntimeLibary
selkee_täky kirjoitti:
Se on tehty helpottamaan softien siirtoa pois win-alustoilta. Käyttää siis linux-rajapintoja pellin alla käännettäessä linux-ympäristössä ja "aitoja" käännettäessä windowsin puolella. Yhteensopivuusrajapinta, jonka avulla softat saa heitettyä yli linuxin puolelle vähällä vaivalla.
Siis puhutaanko tuossa nyt Windows-ohjelmista <-> Linux, niiden toistensa "ymmärtämisestä" ja jos niin, niin missä tilanteissa / tarpeissa?
Mihin Linux tarvitsee jotakin MS-Windowsiin liittyvää yhtensopivuutta jo oletukseellisesti?
Eikös Windows-tarpeisiin käytetä Wineä tai virtuaaliboxia jne.? - elämää.helpottavia
PortableRuntimeLibary kirjoitti:
Siis puhutaanko tuossa nyt Windows-ohjelmista <-> Linux, niiden toistensa "ymmärtämisestä" ja jos niin, niin missä tilanteissa / tarpeissa?
Mihin Linux tarvitsee jotakin MS-Windowsiin liittyvää yhtensopivuutta jo oletukseellisesti?
Eikös Windows-tarpeisiin käytetä Wineä tai virtuaaliboxia jne.?Tarkoituksena on helpottaa vanhojen Windows - pohjaisten ohjelmistojen siirtämistä oikeasti Linuxin puolelle. Nämä ovat siis koodikirjastoja, joiden avulla vähennetään työn määrää, kun halutaan kääntää aiemmin Windowsissa ajetuksi tarkoitettu ohjelmisto Linuxissa ajettavaksi ohjelmistoksi.
Lopputuloksena on siis Linux - ohjelma, kun Wine ja VIrtuabox puolestaan säilyttävät alkuperäisen Windows - ohjelman ja juksaavat sille että se mukamas edelleen pyörii Windowsin alla (mikä Virtualboxin tapauksessa on tietenkin myös totta). - PortableRuntimeLibary
elämää.helpottavia kirjoitti:
Tarkoituksena on helpottaa vanhojen Windows - pohjaisten ohjelmistojen siirtämistä oikeasti Linuxin puolelle. Nämä ovat siis koodikirjastoja, joiden avulla vähennetään työn määrää, kun halutaan kääntää aiemmin Windowsissa ajetuksi tarkoitettu ohjelmisto Linuxissa ajettavaksi ohjelmistoksi.
Lopputuloksena on siis Linux - ohjelma, kun Wine ja VIrtuabox puolestaan säilyttävät alkuperäisen Windows - ohjelman ja juksaavat sille että se mukamas edelleen pyörii Windowsin alla (mikä Virtualboxin tapauksessa on tietenkin myös totta)."Tarkoituksena on helpottaa vanhojen Windows - pohjaisten ohjelmistojen siirtämistä oikeasti Linuxin puolelle."
Ok, "helpottavan" selkeä selvitys aiheesta, nyt asia aukesi hyvin ;-)
Entä 'Ubuntu Base' joka melko usein näkyy turvapäivityksissä, liittyykö se haavoittuvuuksien korjauksiin?
Sitten siellä oli päivityksen yhteydessä myös "käyttämättömien kerneleiden poisto" jossa eri filuja liittyen 4.4.0 versioon. Varmatikin joutavat pois kun systeemi sellaista ehdottaa.
Ubuntu 16.04 LTS
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1642474Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from532034- 1041947
Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen311940Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276531939Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la601264- 1221136
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei20983- 54920
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘110877