Koiran kivesvaivat

Haasteita-Koiranhoidossa

Minulla on vajaan 6 vuoden ikäinen sakemanni. Sillä ei ole toinen kives laskeutunut. Näkyvillä olevan kiveksen kanssa on ollut välilä haasteita. Muutama kivestulehdus vuosien aikana, jotka ovat parantuneet Xeden vet lääkekuurilla aika hyvin. Koiralla on eläinlääkärin mukaan välillä ollut pari kysta rakkulaa kiveksessä. Toisinaan kivekseen tulee ihorikko. Kosteat kesämökki olosuhteet ja pakkanen ovat mielestäni vaikuttaneet siihen, että ihorikkoja tulee helpommin. Olen hoitanut ihorikot Abilar pihkavoiteella. Koira tuppaa oireilemaan kesämökillä, mikäli siellä vietetään aikaa enemmän kuin 1-2 viikkoa.
Eläinlääkäri suositteli poistattamaan piilossa olevan kiveksen ennen 7 ikävuotta.
Tiedän, että kasvainriski suurenee piilossa olevaan kivekseen, kun koira ikääntyy.
Toinen kives on kuulemma mahdollista säästää piilossa olevan kiveksen leikkauksesta huolimatta. Henkilökohtaisesti koen, että koiran täydellinen kastrointi on vastenmielinen asia. En tiedä miten koira sellaiseen suhtautuu? Olisiko kenelläkään antaa vinkkejä koiran kiveksen ihonhoitoon ja ylipäänsä toimintaan tällaisessa tilanteessa?
Suuret kiitokset etukäteen vastauksista!

7

973

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nohuhhuh

      Nimenomaan täydellinen kastraatio on paras mahdollinen toimintatapa. Luulisi täysijärkiselle olevan kastraatiota vastenmielisempää katsoa, miten koira selvästi kärsii. Vaikka koira ei kurjaa oloaan mainosta, niin ajattelepa itse, miltä moiset vähän väliä hoitoa vaativat ongelmat tuntuvat. Kaiken lisäksi se piilokives olisi pitänyt poistaa AIKOJA sitten. Kumma eläinlääkäri sinulla, jollei ole tehnyt tätä sinulle jo selväksi.

    • Josmunnileikattujo

      Jos koira ei kerran pallivikansa vuoksi ole jalostusyksilö,niin eihän se kiveksiä mihinkään tarvitse.Leikkaamattomat urokset stressaavat lähistön narttujen juoksuista ja muista uroksista.Monille kehittyy iänmukana eturauhasongelma.Joka hoidetaan myös parhaiten kastraatiolla.Et en nää mitään järkeä jättää sille palli,kun on alkujaan jalostuskelvoton yksilö.Pallivika,on perinnöllinen,ja se kannattaa syöpäriskin vuoksi leikata.Ihmeen kauan oot odottanut jo...
      Mulla ollu kaks leikattua urosta,eri aikaan.Toinen leikkuutettiin,kun ei ollut jalostuskoiraksi,oli viallinen rotukoira.Toinen oli ihan priima,jalostuksessakin käytetty.Mut sairastu vanhetessaan eturauhasongelmaan,ja pallien poisto leikkauksella ongelmat loppui.Ei tervettä,rodun jalostukseen käytettävää koiraa pidä leikata,ei syyttä.Mutta jos on viallinen,sairas,on paras leikata.Tai jos koiraa ei alkujaankan ole tarkotus käyttää jalostukseen,on leikkaus hyvä valinta.Helpottaa arkea,ja koiran turhaa stressiä.
      Meillä leikatut,ei oo leikkuutuksessa muuttuneet mitenkään luonteeltaan.Ihania,sosiaalisia olivat ennestäänkin.Luonne ei muutu leikkuutuksella.Mutta,merkkailu, ja narttujen juoksuista kiinnostuminen hiipuu.Kestää noin vuoden,niin juoksunartut ei kiinnosta enää yhtään,eikä koitan elämä niistä järky.Kumpikaan uroksista ei ollut ahne ruualle,eikä ylipaino ongelmaa ollut niillä.
      Suosittelen leikkuutusta viallisille koirille,turha niitä on stressata juoksuilla,kun ei jalostuksessa käytetä.Myös monet leikkaa jalostuskäytöstä poisjääneet,ja se on ihan ok.Koiran elämä helpottuu,kun se on leikattu,ja monet sairaudet jäävät tulematta.Nartuilla esim.kohtutulehdus usein kohtalokas.Jotkut miehet,ottaa leikkuutuksen hyvinkin henkilökohtaisesti,ja unohtavat,et mitä haittoja leikkaamattomuus on jo aiheuttanut.Sinunki koira jo kärsiny pallinsa vuoksi,ja toinen piilopalli,voi muuttua sijainnin/lämmössä olon vuoksi pahanlaatuiseksi.Pelkkää haittaa siis koiralle.Juttele eläinlääkärille,mut luulen et molemmat suosittelee poistamaan.Kun ikää tulee,voi eturauhasongelmien vuoksi kuitenkin sen jo vaivanneen pallin joutua poistamaan joka tapauksessa.Tulee turhaan sitten kaksi operaatiota,joka tarkottaa myös tupla hintaa.Eli lääkäri kertonee sulle tarkemmin,et mikä on parasta just sun koiralle .

    • NipsNapsVälittömästi

      Piilokives voi syövän lisäksi aiheuttaa ison liudan muitakin ongelmia, mm. elinikäisiä kiputiloja. Kyllä minuakin ihmetyttää millainen eläinlääkäri ei ole käskenyt tarvittaessa napakkaankin sävyyn poistattaa se huomattavasti nuorempana. Normaalisti piilokivekset pyritään nimenomaan monenmoisen vaivan ja kipuilun takia leikkaamaan jo mahdollisimman nuorella iällä. Edesvastuutonta antaa sen vain siellä muhia ja aiheuttaa ongelmia. En voisi ikinä katsella vain sivusta miten oma koira kärsii ongelmasta, joka on helppo hoitaa leikkauksella. Minäkin sanoisin, että ehdottomasti molemmat kivekset poistoon ja sassiin. Syyhän siihenkin on miksi "normaali" kives on niin järjettömän tulehdusherkkä, joten en tajua mikä tässä on vielä epäselvää.

    • Eijärjenhiventäkään

      Yksikään pätevä ja normaalilla järjenjuoksulla varustettu ell ei anna edes sellaista vaihtoehtoa, että laskeutunut kives jätetään paikoilleen. Itse asiassa pätevä ja normaalilla järjenjuoksulla varustettu ell olisi käskenyt molemmat pallit poistattamaan jo ajat sitten.

      Normaalisti uroksia ei vaivaa ihorikot ja kivestulehdukset kertaakaan elämänsä aikana. Miten vinksahtanut pitää olla, jos toistuvista tulehdustiloista ei ymmärrä vetää johtopäätelmiä? Lähinnä se on tässä vastenmielistä, että koiran annetaan kärsiä ja tulehduksia hoidetaan vain sitä mukaa kuin niitä tulee, vaikka ne saataisiin estettyä molempien kivesten poistolla. En voi ymmärtää millään, miksi joku yrittää väkisin säästää koiran pallit, vaikka se ei enää huonompi idea voisi olla. Käsittämätöntä kerta kaikkiaan.

      • Hetihoitoon

        En tiedä tätä tapausta,mutta usein vaikuttaa raha.Kun ei muka ole viellä pakko,kun koira ei huuda tuskaansa.
        Ihmiset usein säästää rahaa,ja koiran hoito venyy.
        Minä leikkuutin herkästi,ja eläinlääkärikin suositti niin aika tilattiin samalla kerralla.Eikä maksanut kun 150€ ,75kg koira,mut siitä on vuosia jo aikaa .Ei hinta ainakaan saa olla syy.


    • KoiranKivesvaivat

      Kiitokset vastauksista, järjen. ja normaali äänistä. Koiraihmisiltä löytyy onneksi tietoa.

    • KoiranKivesvaivat

      Sen verran vielä, että ihorikko kiveksessä saattaa johtua hankauksesta. En ole vielä oppinut runkkaamaan häntä niin ettei käteni hinkkaisi hänen kiveksiään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      540
      6746
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      321
      2516
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      387
      1994
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      127
      1196
    5. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      30
      1132
    6. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      5
      1114
    7. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      84
      952
    8. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      919
    9. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      60
      915
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      40
      789
    Aihe