Painosta tullut iso vitsi

Tehostustyhmä

Paini on nykyään hyvin pienen piirin omaa puuhastelua,ei suinkaan mitään Olympiatason urheilua, melkein koko Suomen painiurheilu on saatu tapettua hyvin pienen porukan intressien vuoksi, toivottavasti jäljellä oleva porukka herää ajoissa ja lopettaa turhan nuoleskelun

4

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näinson

      Se, että Suomessa fyffet menee jääkiekolle, ei tarkoita mitään. Suomi on kaiken urheilun kannalta paska maa. Jääkiekkomafia on kuin herpes, siitä ei enää eroon pääse.

      Vuosi 95 tappoi suomalaisen yksilöurheilun kokonaan. Joukkue-urheilulla ja pelailulla tehdään bisnestä. Ihan sama, mikä laji on kyseessä.

      • Urheiluonurheilua

        Jep! Urheilu on erikseen, eli on urheilua ja urheilua. Kuinka monesta nuo 20 vuotiaiden maajoukkue lätkänpelaajat näyttivät pukukopissa huippu-urheilijoilta? Mun mielestä ne näytti perus säbäjätkiltä. Laittakaapa parikymmentä saman ikäistä painilajin huippua penkille istumaan. Ei enää tiukat kalsaripaidat lepata tyhjänä. NHL varaus ja tuleva supertähti vetää 8 leukaa NHL:n tulokastesteissä, kun 6-7 vuotias painija/judoka tyttö vetää enemmän. Ei siinä luistelemassa hankitut pyöreät pakarat paljoa auta. No mutta hei, yheksäs oli lähellä...
        No on urheilua ja urheilua, makuasioita kaikki tyyni.


      • Möllikeino

        Painijoita on niin vähän, ettei se voi mitään kovin tasokasta touhua olla, nekin vähät,mitä on jäljellä,on suurinpiirtein yhdestä pienestä urheuseurasta,mitä paini olisikaan,jos olisi koitettu säilyttää laaja alainen harrastajaporukka,olisiko 18 v.juniorit Suomen edustajina miehissä,jos lajissa olis edes jonkinlainen taso.Näitä juniori ikäisiä painijoita on sitten kaksi tai kolme per sarja,eikä niilläkään ole mitään asiaa ikäluokkansa huipulle,jääkiekkoilijat ovat kuitenkin lajissaan maailman eliittiä,eikä siellä mikään yksinkertainen leuanvetoliike ole onneksi ratkaiseva tekijä,kenestä tulee pelimies.Suomalaisten painijoidenkin kannattaisi ehkä panostaa muuhunkin,kuin leuanvetoliike,sen näytti jo maaottelu Norjaa vastaan,17v junnu vei Suomen miesedustajaa ypv.toki seuraavana päivänä hävisi,kun Suomipoika paini kyljet kiinni,eikä tehnyt muuta,kuin rikkoi ja paloiksi,kuuluttajakin esitti kommentissaan koko Suomalaisen painin ydinosaaminen,kun kehui Suomipojan painivat oikein.No kansainvälisissä oikeissa painikisoissa noita jäkittäjiä sitten viedäänkin oikeen isän kädestä.Ja sitten vielä jääkiekkoilijoista,heitä on ikäluokassansa useita satoja sarja pelaajia,nuorimmissa tuhansia.


    • Jooeee

      No, itse vedin 15 -kesäisenä 90-luvlla YVP:n aikuisesta pohjoismaiden mestarista, eli ei nuo YVP:t kovemmista jätkistä mikään ihme ole. Enkä edes voittanut ÄSÄMMIÄ.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      139
      3095
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      8
      1686
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1374
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1051
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1032
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      964
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      918
    Aihe