pian hankkia vauva,joten vauvakuumetta on ilmassa.
Mekin ajatellaan
Meikku
2470
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Siis miksi puhutte hankkimisesta?!? Ei vauvaa hankita niin kuin jostain supermarketista. Lapsia tehdään ja saadaan taivaanlahjana.
Outoja käsityksiä, "hankinpa tossa vauvan" huh..
Hankitaan ja hankitaan... Mua alkaa ärsyttää tuo pilkun viilaamiinen. Kai jokainen (tai ainakin jokaisen pitäisi) tajuaa, ettei vauvoja hankita. Jos joku sanoo, että me aiotaan hankkia vauva, hän mitä ilmeisemmin tarkoitaa, että vauvalle annetaan mahdollisuus tulla.
Vauvan hankkiminen on sellainen puheen parsi tai sanonta. Aina ei jaksaisi millään käyttää pitkiä ja monimutkaisia kiertoilmauksia: me yritetään saada lapsi, meille saan nyt lapsi tulla jos luoja suo jne.