Olen ottanut yhteyttä tienkäyttäjälinjalle mutta mitään parannusta ei ole tullut. Tiet on niin huonossa kunnossa että hampaista lähtee paikat. Auraaja tulee joka sateella niin myöhässä ettei mitään rotia. Onko riittävät koneet ja pelit kun tie on aurauksen jälkeenkin niin huonossa kunnossa. Muualla hiekkatietkin paremmassa kunnossa. Lupaukset lisääntyneistä määrärahoista vitsi? Onko valittu oikea urakkamies töihin? Missä syy kun joka talvi tekijät vaihtuu mutta huono lopputulos säilyy?
Pernoon tien auraus puutteellinen
Kylän_mies52
10119
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Pernoo kuului Kymin kuntaan 1976 saakka, silloiset kunnan konekuskit pitivät kunniasiana, että tie on hyvässä kunnossa , osasyy oli varmasti alueella sijaitseva puolustusvoimain tutka-asema.
Luuletko saavasi vastauksen Suomi24 palstalta? Salli minun nauraa 😂.
Vieläkin kaiholla muistelen Kymin kunnan tiekarhun kuljettajia, jotka tervehtivät aina kun tulivat vastaan, joskus kääntöpaikalla juteltiin Kymin Pallon mestaruussarjajoukkueen pelaajista ja siitä ottelusta jossa syntyi kunnon joukkotappelu, vastustajana muistaakseni Karhu- Kissat. Myös osa katsojista oli kaukalossa tappelemassa.
Pernoontie on kesällä loistokunnossa, sillä pikitie päättyy vasta riippusillan kohdalla.
Talvella on pieniä ongelmia, mutta on niitä muuallakin.Vastaus
Muistatko hyökkääjien nimet ?
Nokki, Nakki ja Nykänen.
Liian pienillä traktoreilla, aurat ylhäällä ajaessa ja väärin suunnatuilla liian kirkkailla työvaloilla vastaantulijat sokaisemalla, ei voida puhua ainakaan mistään ylivoimaisesta osaamisesta.
Taitaa olka huonon laskutaidon tulos? Isot vehkeet ja liian halpa hinta. Ei kannata tehdä duunia hyvin.
Pyörätie on ollut ainakin tähänpäivään asti hyvin hoidettu.
Pyörätie hyvin aurattu mutta ei paljon lämmitä mieltä jos autolla pitää päästä.
Räskin "hiihtäjien" parkkialuea auraamatta, noin 10.30 aikaan, pyörätie aurattu todella hyvin .
Latukone ei ollut vielä ehtinyt kuntoradalle.