sähkösiirto hintaan voi vaikuttaa helposti

sumatramasa

9

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei.enääNeuvostoliittoa

      Otsikolla ei ole paljonkaan tekemistä aloitteen kanssa. Valtion toiminnat eivät ole tunnettuja tehokkuudestaan. Tietysti poliitikot saavat niissä rahaa kun istuvat "hallintoneuvostoissa".

    • juho9000

      Sähkönsiirtohintojen nousu ja yksityistäminen eivät liity toisiinsa. Lopettakaa nyt se hysteria ja menkää töihin.

    • järkijuttu

      Jakeluyhtiöt ovat aikojen alusta lähtien omistaneet jakeluverkkonsa. Tuskin näiden yhtiöiden kansallistaminen onnistuisi kovin helposti.
      Valtio on tosin myöntänyt jakeluyhtiöille monopoliluvan toimialueellaan. Valtio voisi siis pakottaa nämä jakeluyhtiöt sopimaan keskenään, saman kustannusvastaavan siirtohinnan jota käyttäisivät keskinäisissä tasausmaksuissa. Näin ollen voisi kuluttaja kilpailuttaa myös siirtohinnat. Nyt yhtiö A voisi tarjota siirtohintaa yhtiö B alueella sijaitsevalle kuluttajalle. Yhtiö A suorittaisi vakiokorvauksen yhtiö B:lle. Hinta asiakkaalle olisi tietenkin vakiotaksa myyvän yhtiön kate.

      • tasapuolisuus.kunniaan

        Voi Hölmölän pieksut. Yhtiöiden alueet ovat erilaisia ja verkon rakentaminen sekä ylläpito samoin. Varmaan Lapin asukas maksaisi mielellään Helsingin kaupungin siirtohinnan.

        Tätä hienoa ideaa pitää ottaa käyttöön laajemminkin. Finnairin lennot saman hintaisiksi Helsingistä Tampereelle ja Tokioon.


      • kaupunkilaiset_kyykkyyn
        tasapuolisuus.kunniaan kirjoitti:

        Voi Hölmölän pieksut. Yhtiöiden alueet ovat erilaisia ja verkon rakentaminen sekä ylläpito samoin. Varmaan Lapin asukas maksaisi mielellään Helsingin kaupungin siirtohinnan.

        Tätä hienoa ideaa pitää ottaa käyttöön laajemminkin. Finnairin lennot saman hintaisiksi Helsingistä Tampereelle ja Tokioon.

        Näin se vaan menee kun valtio kohta omistaa sähkönjakelun.


      • näin.se.vaan.menee
        kaupunkilaiset_kyykkyyn kirjoitti:

        Näin se vaan menee kun valtio kohta omistaa sähkönjakelun.

        Vai kohta omistaa! Fortum myi muutama vuosi sitten sähkönjakeluverkkonsa ulkomaille. Vaitio on Fortumin ylivoimaisesti suurin omistaja.


    • mitä_seuraavaksi

      Näistä kommenteista päätellen aloitusta myöten Suoli24:n suurimmat älyköt ts. sähkönsiirtäjät porukalla liikkeellä

    • mitä_seuraavaksi

      Tarkoitus oli sanoa suurimmat sähkönsiirron hinnasta ääntä pitävät ovat esim. aurinkopaneeleiden kauppaajat yms jotka koittaa kääntää sähkönsiirron kalleuden edukseen.

      • juho9000

        Toisaalta laadukkaimmat paneelit saat yleensä itse verkkoyhtiöltä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1788
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      120
      1204
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1070
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      946
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      866
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      81
      817
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      816
    8. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      46
      810
    10. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      773
    Aihe