YLE Areenan lähetykset lakkasivat yhtäkkiä toimimasta Opera- selaimella (uusin versio, jolla toimi aikaisemmin), Muista lähteistä katsottavat ohjemat ja streamit näkyvät. Käyttis on Mint 18.3. Firefoxilla kyllä näkyy myös Areena.
Töpeksiikö YLE:n tekniikka taas?
10
101
Vastaukset
Tuskin töpeksivät.
Se vaan että Opera Mint on yhdistelmä mitä kukaan ei testaa.
Sinun pitäisi itse selvittää missä se vika tarkalleen on ja sitten raportoida sinne kenen pitäisi koodia katsoa. Että onko se Mintin väki, Opera vai Yle.- Luru_Kiljunen
Valitsemalla "Tarkista elementti" näkyy, että kyseessä on overflow-virhe. Mitä se se sitten tarkoittaakin?
- sellaastaettä
Puskurin ylivuotovirhe
"Puskurin ylivuotovirhe on tietokoneohjelmassa tapahtuva virhetilanne, jossa ohjelma tallentaa saamansa syötteen osittain sille varatun muistialueen ulkopuolelle. Virhe saattaa aiheuttaa merkittäviä vahinkoja ohjelman ja sitä suorittavan tietokonejärjestelmän toiminnalle. Puskurin ylivuotovirheet ovat olleet tärkein yksittäinen tekninen syy ohjelmissa ja käyttöjärjestelmissä esiintyville tietoturvaongelmille"
https://fi.wikipedia.org/wiki/Puskurin_ylivuotovirhe sellaastaettä kirjoitti:
Puskurin ylivuotovirhe
"Puskurin ylivuotovirhe on tietokoneohjelmassa tapahtuva virhetilanne, jossa ohjelma tallentaa saamansa syötteen osittain sille varatun muistialueen ulkopuolelle. Virhe saattaa aiheuttaa merkittäviä vahinkoja ohjelman ja sitä suorittavan tietokonejärjestelmän toiminnalle. Puskurin ylivuotovirheet ovat olleet tärkein yksittäinen tekninen syy ohjelmissa ja käyttöjärjestelmissä esiintyville tietoturvaongelmille"
https://fi.wikipedia.org/wiki/Puskurin_ylivuotovirheMissä puhuttiin buffer overflowista?
Voitteko laittaa kuvakaappauksia missä näkyy linkit kokonaisuudessaan niin ei tarvitse arvailla.- Luru_Kiljunen
M-Kar kirjoitti:
Missä puhuttiin buffer overflowista?
Voitteko laittaa kuvakaappauksia missä näkyy linkit kokonaisuudessaan niin ei tarvitse arvailla.Voihan hemmetti, annoin värää tietoa: puhuin overflow'sta, kun piti puhua overlay'sta.
Ilmoituksen tärkeiin osa:
playkit overlay-contents
playkit error - overlay - ettäsellaasta
M-Kar kirjoitti:
Missä puhuttiin buffer overflowista?
Voitteko laittaa kuvakaappauksia missä näkyy linkit kokonaisuudessaan niin ei tarvitse arvailla.Hakukone tietää
https://aijaa.com/FPGm3d Luru_Kiljunen kirjoitti:
Voihan hemmetti, annoin värää tietoa: puhuin overflow'sta, kun piti puhua overlay'sta.
Ilmoituksen tärkeiin osa:
playkit overlay-contents
playkit error - overlayOiskohan se tämä osa: https://github.com/kaltura/playkit-js-ui/
Todennäköisesti tuon komponentin tuskin on testannut tuollaista yhdistelmää, eikä Yle ole myöskään testannut tuollaista yhdistelmää joten sitten jokin siellä reistaa.
Kuvakaappaus, versiotiedot Mintistä ja Operasta, kuinka monta bittinen käyttöjärjestelmä ja sitten vikailmoitus Ylelle niin osaavat sanoa paremmin.ettäsellaasta kirjoitti:
Hakukone tietää
https://aijaa.com/FPGm3dMissään ei mainittu buffer overflowsta, keksit sen itse.
Puskurin ylivuoto nimittäin kaataisi sen koko Opera selaimen joten selvästikin jotain harhoja koet.
- väärä-selain
"Internet-selaimia on monia, mutta Areena on testattu ja todettu toimivan parhaiten selaimilla Mozilla Firefox ja Google Chrome. Jos käytät muita selaimia (esim. Opera, Internet Explorer tai Safari) ja niiden käytössä ilmenee ongelmia, suosittelemme kokeilemaan testattuja selaimia ennen yhteydenottoa Areenan asiakaspalveluun."
- Luru_Kiljunen
Oli muuten YLE:n moka. Valitin sinne 4.1 samalla kun kirjotin tänne, ja lupasivat tutkia. Tänään alkoi Areena näkymään Operalla. Mitään muutoksia en ollut tehnyt omaan koneeseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1226079- 292140
- 1771972
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101153Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.701151- 731007
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241007Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24922Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42907Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12775