Hei!
Olen matkustamassa huhtikuun alussa yhdensuuntaisen junamatkan Tokiosta Kiotoon, ja tarkoituksena olisi varata liput netin kautta etukäteen. Mitä äsken katselin, niin lippuja oli tarjolla ainoastaan JR East linjalle, elikkä Kiotoon asti ei niillä pääse. Onkohan mitään mahkuja ostaa liput paikan pääältä muutamaa päivää ennen, koska Kioton junissakin on non-seated lippuja tarjolla taikka seisoeltaankin pystyisi mahdollisesti matkustamaan. Lisäksi käynnissä on tuolloin sesonki päällä kirsikkapuiden takia, joten liput menevät varmasti kuumille kiville hyvissä ajoin kuukautta ennen paikallisille. Jos jollain on antaa vinkkejä lippujen online varaukseen esim. japaninkieliseltä sivulta, niin kertokaa ihmeessä!
Terveisin,
Jussi
Japanin luotijuna
1
610
Vastaukset
- stargold
Tokion ja Kioton väliä kulkee pitkin päivää noin 10 minuutin välein 16-vaunuinen luotijuna. Uuden vuoden lomien ja toukokuun Golden Weekin aikana voi olla, että kaikki junat varataan täyteen, mutta muina aikoina saa vielä vähän ennen junan lähtöäkin paikkoja, jos ei ihan tietyillä vuoroilla pahimpaan ruuka-aikaan ole pakko matkustaa. Kirsikankukkien kukinta on suosittua aikaa vierailla Japanissa, mutta japanilaiset itse juhlivat sitä lähinnä siellä missä asuvat, joten junia se ei täytä samalla tavalla kuin suurimmat sesongit. Lipun voi ostaa ja paikan varata mistä tahansa JR:n lipputoimistosta.
Ja jos juna kuitenkin on täyteen varattu, niissä on ihan reilusti vaunuja, joihin ei ole paikkavarausta. Tokio on Kioton suuntaan lähtevien junien lähtöpaikka ja laitureille muodostuu jonot niiden vaunujen kohdalle joita ei varata (sekä junassa että laiturilla on ihan selkeästi englanniksi "non-reserved car") Jos seuraavan junan jonot ovat jo pitkiä, voi mennä aloittelemaan jonoja jo sitä seuraaville. Sen verran kannattaa katsoa, että jos menee Kiotoon, niin juna on nimeltään Nozomi (nopein) tai Hikari (melkein yhtä nopea). Kodamalla pääsee myös, mutta se pysähtyy sen verran monella väliasemalla ja päästää nopeampia ohi, että matka-aika on jo paljon pidempi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1492013Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3051717- 931557
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001210Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois771185- 671150
- 241052
- 481007
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73956- 45937