Kevyenliikenteen väylät

Forssan kevyenliikenteen väylät on aurattu tänä(kin) talvena luokattomasti. Eritoten väylä Tammelaan on monin paikoin järkyttävässä kunnossa. Polkupyörällä ei pääse eteenpäin silloin. Tällöin on myös aurattu vain kapea kaista.

Valtiovalta suosittaa ihmisille pyöräilyä, Forssan kaupunki tekee kaikkensa että kukaan ei vaan pyöräilisi. Vielä vinkkinä: älkää ainakaan hiekkapaskoo Tammelansuoran kevyenliikenteen väylälle kylväkö.
1757
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Sosiaalidemokraatit on taas hoitaneet töitä toverilla, jolla ei ole kuitenkaan kompotenssia ja välineitä.

Äänestä

Ei se Tammelan pää sen paremmalta näytä eikä tunnu. Siellä on sitten varmaankin kepulikepuli kökköraktoria käyttämässä.

Äänestä

Maajussimukulat ajelee kouluun Traktorimönkijöillä, maataloustukia?

Äänestä
  • On kyllä merkillistä. Joku lakimuutos pitäisi tuohonkin saada.

    Äänestä

  • Oikein hyvä, että ajavatkin kouluun opiskelemaan. Oppivat ainakin sen, että traktorimönkijä kirjoitetaan pienellä t-kirjaimella. Forssan yhteislyseon parkkipaikalla on huomattavasti enemmän mopoautoja, onkohan nuoren perhe saanut asumistukea tai muita Kelan sosiaalietuuksia?
    Aina nämä lippalakki-Toyotamiehet nillittää näistä traktorimönkijöistä.

    Äänestä

Tukiaiset maajussille on tarkoitettu kyllä heidän muuhun puuhasteluunsa. Ei maalla mitää koulutusta tarvita, likat naidaan taloihin ja pojat menee ojankaivuun.

Äänestä

tukiaisia saadaan kai lähes puolet kuluista. Sitten viedään sitä tukiaisilla viljeltyä ja kasvatettua tuotetta Venäjälle.

Loppujen lopuksi Venäjä saa sen Suomen maksaman maatalous tuen.

1Äänestä

Se 90 miljoonaa ylimääräistä oli kyllä noille "yrittäjille" liikaa.pohjilla, toistamiljardia verovaroja.

Äänestä

Tänään oli ainakin jo aamusta tehty hyvin kevyenliikenteen väylien lumityöt, kun pitkästä aikaa kävellen Forssassa liikkeellä olin.
Eipä ne minusta kyllä koskaan ole kovin huonosti hommia hoitaneet.

1Äänestä
  • Kehuu auramies itseänsä.

    Äänestä

Ei auraajat ehdi joka paikkaan yhtä aikaa, ns. pääväylät ensin, tuskin se Tammelan kevyenliikenteen väylä on ensimmäisten joukossa

Äänestä

Tammelan - Forssan kevyenliikenteenväylä pitäisi olla ykköprioriteetti. Ilman muuta. Nythän sitä on paremmin aurailtu viime aikoina. Huolimattomuutta sen sijaan on auran painamisessa maata vasten. Pintaan ei pitäisi jäädä yhtään höttöä. Kaikki pois niin pyöräily luistaa. Säästeleekö urakoitsija vehkeitä sä vai paneeko kaiken peliin? Onko vehkeet liian kelpoisia vai aura huononlainen?

Joitain kriteerejä pitäisi noissakin hommissa täyttää.

Äänestä
  • jollain huoltoautollako ne sitä viimeksi aurasi? kunnon kalustolla saisi kunnon jälkeä..

    mutta kyllä tuo väylä ehdottomasti pitää ykkösprioriteetillä olla, tilanne menee hengenvaaralliseksi jos ihmiset joutuu ajorataa menemään siinä kun 80km/h alue.

    keskustassa olivatkin fiksusti ajelleet monessa paikoin ensin toisen puolen jalkakäytävän ja jättäneet toisen puolen myöhemmäksi. eihän se ole kävelijöillä iso homma vaihtaa puolta.
    kun eu noita lumikaaospäiviä vuodessa ihan hirveän montaa ole.

    Äänestä

  • Jos siellä tosiaankin on joku Nissani tuuppimassa lunta niin en enää ihmettele. Toisaalta osoittaa päättäjien välinpitämättömyyttä jalankulkijoita ja pyöräileviä kohtaan. Mitäs sitten kun joku pyöräilijä kaatuu ajoradalla auton eteen tai autoilija ajaa päälle muuten vaan? Tuliko sittenkin liian kallis lasku yksityishenkilölle, ja yhteiskunnalle, säätämisestä väärässä paikassa?

    Äänestä

Mutta nuo maataloustuet? äänestetään Kepua.

Äänestä

Jos kaikki tiet pidetään näillä keleillä ihannekunnossa, pitää tehdä melkoiset kalustohankinnat. Lisäksi vaatii useamman työntekijän palkkaamisen.. Ja suurin osa kalustosta seisoisi sitten ajamattomana 300 päivää vuodessa. Kuka haluaa maksaa.

1Äänestä

Vasta nyt on Forssan Tammelan kevyenliikenteen väylä saatu runtattua hyvään kuntoon. Onko oikein vanhan hyvän ajan Vammas - masntiekarhu pantu töihin?

Käyttäkää aina näin järeitä keinoja lanaamiseen. Nyt on kunnon lumimyräkkä tulossa. Sen päälle heti vaan kunnon jyrä paineleen ajelemaan pitkin Tammela Forssa kevyenliikenteen väylää. Pyöräilijät kiittää silloin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kökkäri kirjoitti:

Forssan kevyenliikenteen väylät on aurattu tänä(kin) talvena luokattomasti. Eritoten väylä Tammelaan on monin paikoin järkyttävässä kunnossa. Polkupyörällä ei pääse eteenpäin silloin. Tällöin on myös aurattu vain kapea kaista.

Valtiovalta suosittaa ihmisille pyöräilyä, Forssan kaupunki tekee kaikkensa että kukaan ei vaan pyöräilisi. Vielä vinkkinä: älkää ainakaan hiekkapaskoo Tammelansuoran kevyenliikenteen väylälle kylväkö.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu