Miten muutan Inteno valokuitupoksin salasanan ?

Hei ! Yritin muuttaa salasanaa, mutta se ei onnistunut pääsin siihen vaiheeseen, että ylärivillä luki
admin ja alariville olisi pitänyt kirjoittaa salasana. Kirjoitin siihen tuon admin, mutta ei se kelvannut. Poksin pitäisi olla tehtasasetuksissa. Onko sen joku kaapannut vai mikä lie vikana ?
10388
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Se voikin olla ongelma, koska jotkut op on estäneet boxien muokkaamisen.
Tai ne on saastuneet ja siten estyy pääsy asetus sivulle.

Asetusten muutamiseen ai ole alittelija apuista juttua jos asetusivu ei anna muuttaa tai ei aukea. Menisi Gurujen hommiksi.

Sonera / Telia suomimat intenot on tällaisia ongelmallisia. Ongelman voi ratkaista ahnkkimalla joku laadukkaampi Asus, eli ei sitä ihan halvinta.... Koska halvin ei välttämättä pelitä hyvin katkomatta valoluitunopeuksin, oletan että se on VDSL???

Äänestä
  • Hyvin välitää ja toimi valokuidusta 100 MBit/s kahteen TV:tä Pöytäkoneeseen ja Tablettiin ja puhelimiin. Mutta tuo salasana pitäisi saada vaihdettua pois tehdas asetuksista.

    1Äänestä

  • Inteno EG300 Ethernet FTTH/LAN Gateway siinä lukee

    Äänestä

  • Mikset ota 4G mokkulaa, valokuitu on vanhanaikainen ja kallis tekniikka. Meilläkin olisi kuitu tässä talossa mutta itse käytän mokkulaa. Kuidussa vain 10 megaa nopeus ja 4Gllä saa yli 50 megaa.

    Äänestä

  • 4g_parempi kirjoitti:

    Mikset ota 4G mokkulaa, valokuitu on vanhanaikainen ja kallis tekniikka. Meilläkin olisi kuitu tässä talossa mutta itse käytän mokkulaa. Kuidussa vain 10 megaa nopeus ja 4Gllä saa yli 50 megaa.

    100 M/bits tulee valokuidusta ja hieman ylikin.

    1Äänestä

Varmista että kirjoitat admin molempiin pienillä alkukirjaimilla ja ettei sanan alussa tai lopussa ole välilyöntiä. Jos ei toimi, lue mukana tulleet ohjeet ja ole yhteydessä palveluntarjoajaan.

1Äänestä
  • No nyt pääsin valikkoon asti, kun resetoin ensin valokuitupoksin. Kirjoitin admin /admin, mutta miten jatkan siitä eteen päin ? Sain auenneen sivun muutettua Suomen kielellle.

    1Äänestä

  • No vihdoinkin pääsin valikon kautta muutamaan tehdasasetus salasana admin omaksi salasanaksi.
    Pitääkö tuo valokuitupoksi vielä sammuttaa ja käynnistää uudelleen kaikeksi varmuudeksi ?

    1Äänestä

  • äkkinäinen kirjoitti:

    No vihdoinkin pääsin valikon kautta muutamaan tehdasasetus salasana admin omaksi salasanaksi.
    Pitääkö tuo valokuitupoksi vielä sammuttaa ja käynnistää uudelleen kaikeksi varmuudeksi ?

    Uudelleenkäynnistys kannattaa tehdä, ( useinkin se auttaa moniin ongelmiin).

    1Äänestä

Kommentoi aloitusta


äkkinäinen kirjoitti:

Hei ! Yritin muuttaa salasanaa, mutta se ei onnistunut pääsin siihen vaiheeseen, että ylärivillä luki
admin ja alariville olisi pitänyt kirjoittaa salasana. Kirjoitin siihen tuon admin, mutta ei se kelvannut. Poksin pitäisi olla tehtasasetuksissa. Onko sen joku kaapannut vai mikä lie vikana ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu