Megane 1 jäähdytysnesteen taso

korkmanni

Onko tälle kotterolle normaalia käytöstä, että lämpimänä jäähdytysnesteen taso paisuntasäiliössä LASKEE ja jäähtyessään kohoaa? Jos ajon jälkeen raotan säiliön korkkia, suhahtaa ja neste nousee saman tien. Aiemmissa autoissa kylläkin toiminut päinvastoin ja lämpimänä neste laajentunut. Pistin tuossa myös merkille että neste on kuukaudessa vähentynyt max-merkistä min/max merkkien puoleenväliin. Olisiko korkki viallinen eikä päästä liikoja paineita ulos ja ruikkii sitten jostain muualta?

6

312

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vinkki_

      Vai olisko jäähdytysjärjestelmään jäänyt ilmatasku esim. jakohihnan vaihdon yhteydessä. Paineen noustessa ko. ilmatasku supistuu ja kylmetessä se vastaavasti laajenee.

      Termostaattikotelossa on muistaakseni ilmausruuvi, jota voisi avata koneen ollessa lämpösenä sekä lämmityslaitteen nestekierron ollessa täysillä. Sitten vaan odotetaan kunnes tulee kuplatonta nestettä ja lisätään samanväristä jäädytysnestettä paisuntasäiliöön.

      • korkmanni

        Jakohihna hilppeineen ja nesteet on läpyskän mukaan vaihdettu n. vuosi sitten, eikö luulisi että ilmat tässä ajassa olisivat kaikki pois jo tulleet ja jos nestettä on joutunut välillä lisäilemäänkin? Kokeilen raotella ruuvia ja sen korkin vaihtaa, eipä se nyt niin haittaa vaikka nestetaso edestakaisin pumppaileekin mutta jos taso jatkaa vajoamistaan niin jonnekin kai ne sitten karkaa vaikkei päällepäin näytä vuotavan.


    • korkmanni

      Ehkä paisarin korkki ei ollut tarpeeksi tiukassa tai jotain, mutta tuo nestetason lasku lämpimänä lakkasi kun tiukkasin korkin kunnolla. Mutta jostain näyttäisi tiputtavan vähän nestettä jatkuvasti pohjamuoville, ei vielä lorisemalla kuitenkaan. Parissa viikossa nestetaso laskee kuitenkin min/max merkkien keskeltä minimiin. Olen lisäillyt pari kertaa vain vettä, mutta kai sinne jotain väkevämpää pitää alkaa laittamaan ettei laimene liikaa. Olettaisin että siellä on nyt Renaultin omat vihreät nesteet, voiko sinne lisätä "mitä vaan" kunhan neste on vihreää ja täyttää Renault Glaceol Type D-luokituksen? Renun omassa nesteessä taitaa olla merkkilisää hinnassa joten jotain halvempaa kiinnostaisi käyttää täyttelyyn talven yli ja koettaisi sitten korjailla vuodon keväämmällä.

      • Nissanrauta

        Jos lohko on valurautaa niinpä Motonetin monoetyleeni on ehdotonta käyttää?


      • Korkmanni
        Nissanrauta kirjoitti:

        Jos lohko on valurautaa niinpä Motonetin monoetyleeni on ehdotonta käyttää?

        Muistaakseni kävin motonetin nettisivulta jäähdytysaineet läpi, muttei ollut vihreää nestettä josta löytyisi Renaultin luokitus. Jotain punaisia yms. kyllä löytyi mutta tuntuu vähän arveluttavalta mennä erivärisiä sekoittelemaan keskenään.


      • Korkmanni

        Kävin korjaamolla ja asentaja katsoi nestettä jonkinlaisella mikroskoopin tapaisella vehkeellä ja totesi että ihan perinteistä vihreää glykolia siellä sitten olisikin, eikä mitään Renaultin hienoja aineita. Eipä sitten muuta kuin sitä lisäillen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      196
      1892
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      117
      997
    3. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      137
      962
    4. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      755
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      213
      728
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      62
      678
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      666
    8. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      24
      664
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      602
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      38
      578
    Aihe