Kysymys aikuisille autisteille

Sisar_

Sisarellani (40 ) on mielestäni autistismin piirteitä. Luin autistiliiton sivuilta kuvauksia oireista ja todella monet niistä täsmäävät. Tein myös autisimitestin ja tulos viittasi aspergerin oireyhtymään.

Kysymykseni on, että kannattaako yrittää saada hänet testiin? Koska sisareni tunneäly on todella heikko, hän saattaisi ottaa asian loukkauksena ja yksityiselämäänsä tunkeutumisena. Ongelmana on myös, että testissä minusta jossain määrin edellytettiin, että henkilö kykenee tarkastelemaan itseään muiden silmin. Ja tämä on yksi niistä kyvyistä, jotka häneltä puuttuvat.

Toisaalta, jos sisareni saisi diagnoosin, niin hän luultavasti saisi myös selityksen koko läpi elämän kestäneille ongelmille sosiaalisissa suhteissa. Me läheiset myös pystyisimme ymmärtämään hänen käytöstään paremmin. Tällä hetkellä hänen toimintansa vaikuttaa läinnä empatiakyvyttältä ja itsekkäältä, mikä vaikeuttaa hänen seurassaan oloa.

Jos diagnoosiin mielestänne kannattaisi mennä, miten lähestyä aihetta ja saada hänet testiin?

4

706

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eas34as

      Et voi testata siskoasi.

    • Siskonkiusaaja

      Älä painosta siskoasi ajatuksillasi. Jotenkin kielteisiä ajatuksia sinulla, ahdistavia suorastaan. Pidä ne omana tietonasi.

    • niiiii

      Asperger diagnoosia ei kandee hommata ainakaan jos töissä on,Eräs hommas asperger diagnoosin ni sen jälkeen sai töistä potkut.

      • ihanälytöntä

        Mikähän tarve aloittajalla on saada sisarelleen minkäänlaista diagnoosia sen vuoksi, ettei tule hänen kanssaan toimeen?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3192
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1281
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      169
      1204
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1030
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      961
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      932
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      839
    8. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      825
    9. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      825
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      817
    Aihe