Kysymys aikuisille autisteille

Sisar_

Sisarellani (40 ) on mielestäni autistismin piirteitä. Luin autistiliiton sivuilta kuvauksia oireista ja todella monet niistä täsmäävät. Tein myös autisimitestin ja tulos viittasi aspergerin oireyhtymään.

Kysymykseni on, että kannattaako yrittää saada hänet testiin? Koska sisareni tunneäly on todella heikko, hän saattaisi ottaa asian loukkauksena ja yksityiselämäänsä tunkeutumisena. Ongelmana on myös, että testissä minusta jossain määrin edellytettiin, että henkilö kykenee tarkastelemaan itseään muiden silmin. Ja tämä on yksi niistä kyvyistä, jotka häneltä puuttuvat.

Toisaalta, jos sisareni saisi diagnoosin, niin hän luultavasti saisi myös selityksen koko läpi elämän kestäneille ongelmille sosiaalisissa suhteissa. Me läheiset myös pystyisimme ymmärtämään hänen käytöstään paremmin. Tällä hetkellä hänen toimintansa vaikuttaa läinnä empatiakyvyttältä ja itsekkäältä, mikä vaikeuttaa hänen seurassaan oloa.

Jos diagnoosiin mielestänne kannattaisi mennä, miten lähestyä aihetta ja saada hänet testiin?

4

706

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eas34as

      Et voi testata siskoasi.

    • Siskonkiusaaja

      Älä painosta siskoasi ajatuksillasi. Jotenkin kielteisiä ajatuksia sinulla, ahdistavia suorastaan. Pidä ne omana tietonasi.

    • niiiii

      Asperger diagnoosia ei kandee hommata ainakaan jos töissä on,Eräs hommas asperger diagnoosin ni sen jälkeen sai töistä potkut.

      • ihanälytöntä

        Mikähän tarve aloittajalla on saada sisarelleen minkäänlaista diagnoosia sen vuoksi, ettei tule hänen kanssaan toimeen?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      75
      2774
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      57
      2420
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      155
      2026
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      59
      1906
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      136
      1728
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      57
      1280
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1251
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      85
      1144
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      160
      1108
    10. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1010
    Aihe