Muissa liikkeissä ALE, mutta ABC;llä YLE

ABC:llä ruokailun hinnat nousi 10% nyt vuodenvaihteen jälkeen. Eihän tuo yks euro missään näy, jos harvoin syö, mutta tälläisellä useinsyöjällä alkaa näkyyn. Itse syön "ulkona kerran päivässä, joten 1e/päivä on 360e vuodessa. 3 henkisellä perheellä hinnan nousu tekee tonnin vuodessa.
Se montako prosenttia 1000e on vuosituloista riippuu tietty tuloista, mutta tonni on kumminki isoraha pelkkänä hinnan korotuksena.
Minusta 12e ABCn noutopöydän tasoisesta sapuskasta on liikaa.

4

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OnneksiOnMuitaRavintoloi

      Jos vain 10 % katoaa asiakkaista, hinnan korotuksen vuoksi, niin myyntikare pysyy samana.
      Elikkä ABC saa samanverran fyrkkaa kuin aikasemmin, mutta tarvii tehä vähemmän ruokaa.

      • k0mennusmies

        Ei ABCn sapuska huonoa ole. Ihan yhtä hyvää kuin raksojen parakkiruokaloissa, ABC.llä maksaa vain 2 kertaa enemmän.


    • AiheettaEnempään

      Teekkarit julkaisivat aikoinaan vappulehdessään mainoksen, jossa oli junien ravintolavaunuyhtiön liikemerkki ja mainosteksti: Matkalla maistuu huonompikin ruoka.

    • ÄitienRuokaa

      Hinnankoroituksen vuoksi säästin tänään 36 euroa.
      Viikonloppuna on ollut tapana viedä vaimo ja poika syömään ABC:lle. Kuulin hintojen nousseen, joten päätettiin mennä äitini luo syömään. Äiti ilahtui kun pitkästä aikaan tultiin käymään.
      Ens viikonlopuksi mennään anoppia ilahduttamaan, säästetään ainaski 72 euroa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      128
      11168
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      156
      10334
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8040
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      196
      6572
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      53
      5671
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      73
      5081
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      151
      4424
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      25
      4246
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      71
      4079
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      134
      3637
    Aihe