ABC:llä ruokailun hinnat nousi 10% nyt vuodenvaihteen jälkeen. Eihän tuo yks euro missään näy, jos harvoin syö, mutta tälläisellä useinsyöjällä alkaa näkyyn. Itse syön "ulkona kerran päivässä, joten 1e/päivä on 360e vuodessa. 3 henkisellä perheellä hinnan nousu tekee tonnin vuodessa.
Se montako prosenttia 1000e on vuosituloista riippuu tietty tuloista, mutta tonni on kumminki isoraha pelkkänä hinnan korotuksena.
Minusta 12e ABCn noutopöydän tasoisesta sapuskasta on liikaa.
Muissa liikkeissä ALE, mutta ABC;llä YLE
4
154
Vastaukset 4
- OnneksiOnMuitaRavintoloi
Jos vain 10 % katoaa asiakkaista, hinnan korotuksen vuoksi, niin myyntikare pysyy samana.
Elikkä ABC saa samanverran fyrkkaa kuin aikasemmin, mutta tarvii tehä vähemmän ruokaa.- k0mennusmies
Ei ABCn sapuska huonoa ole. Ihan yhtä hyvää kuin raksojen parakkiruokaloissa, ABC.llä maksaa vain 2 kertaa enemmän.
- AiheettaEnempään
Teekkarit julkaisivat aikoinaan vappulehdessään mainoksen, jossa oli junien ravintolavaunuyhtiön liikemerkki ja mainosteksti: Matkalla maistuu huonompikin ruoka.
- ÄitienRuokaa
Hinnankoroituksen vuoksi säästin tänään 36 euroa.
Viikonloppuna on ollut tapana viedä vaimo ja poika syömään ABC:lle. Kuulin hintojen nousseen, joten päätettiin mennä äitini luo syömään. Äiti ilahtui kun pitkästä aikaan tultiin käymään.
Ens viikonlopuksi mennään anoppia ilahduttamaan, säästetään ainaski 72 euroa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061261
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku94878Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31794- 66693
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93626- 32625
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16574- 18568
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43523- 10466