Kiväärin ammuntatuki

Kasakohajalla

Olin kohdistamassa kivääriä ampumaradalla. Asento istualtaan (betoni-päytä).
Bibodi alla,,, ei kunnon tulosta. Heitti vähän "viuhkaa".
Poistin jalat ja ammuin hiekkapussin päältä. Tilanne korjausi huomattavasti, kasa parhaillaan 3 cm /3laukausta.
Mikä tuki tai tuet on teidän mielestä parhaita kun haetaan aseesta todellista käyntiä. Onko nuo jalat huono vaihtoeehto kovalla alustalla?.
Joku vihjasi lovetusta (uretaani tai tyrox palasta)???
Laittaisitteko omia kokemuksia em. asiaan?

3

1140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • latailija

      Jalat ei toimi, kovalla alustalla. Aseen alla pitää aina olla, jotain pehmeää ja tukevaa, hanskakin jo auttaa, jos puusta ottaa tukea.

    • trg22

      Niin kuin yllä mainittiin, niin kovalla alustalla jalat tahtovat pompata eli jotain pehmeää alle. Lisäksi aseen tuki olkapäässä istuma-asennossa on kevyempi kuin maaten. Jos kohdistat kivääriä, niin kohdistus tulisi tehdä sellaisesta ampuma-asennosta, jota pääasiassa käytetään nosmaalisti ammuttaessa. Jos haet vain piipun tarkkuutta, niin ase pitäisi tukea painopisteestä ja perän takaa mahdollisimman piippulinjan suuntaisesti. Katso kasamiesten lavetteja.
      Itse katson käynnin makuulta matolta bopodit kevyesti lastattuna ja jalkojen alla matollakin nahkahanskat ellei pääse ampumaan pehmeällä pitävällä alustalla. Pidän vartalon myös mahdollisimman suorassa aseen takana ja hiekkapussin kevyesti perän alla. Jos olosuhteet ovat kohdallaan, niin yhdellä paikkalapulla paikataan kolme laukausta 150m matkalla. Istualtaan rekyylin hallinta vaatii enemmän harjoittelua.
      Aseen piiput vaativat myös puhdistuksen jälkeen muutamia laukauksia ennen kuin alkavat käydä tasaisesti. Jos teen kunnon puhdistuksen ja kuparinpoiston, niin tarvitaan kymmenkunta laukausta enenkuin käynti tasoittuu. Tämän jälkeen piipulla ampuu satakunta laukausta kasan pysyessä pienenä. TRG22 mörkö zeissi ja luotina 10g scenari.

    • Kasakohajalla

      Kiitos trg22 ja kumppanit vastauksesta. 308 win Tikka M-65 jota "koulutan". Jonkin verran kyllä voi olla myös jännitettä lukkorungossa... petaamaton alkuperäinen ase.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      34
      2755
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2591
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2564
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      96
      2094
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      40
      1961
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      313
      1742
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1526
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1388
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1158
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      27
      1123
    Aihe