Olin kohdistamassa kivääriä ampumaradalla. Asento istualtaan (betoni-päytä).
Bibodi alla,,, ei kunnon tulosta. Heitti vähän "viuhkaa".
Poistin jalat ja ammuin hiekkapussin päältä. Tilanne korjausi huomattavasti, kasa parhaillaan 3 cm /3laukausta.
Mikä tuki tai tuet on teidän mielestä parhaita kun haetaan aseesta todellista käyntiä. Onko nuo jalat huono vaihtoeehto kovalla alustalla?.
Joku vihjasi lovetusta (uretaani tai tyrox palasta)???
Laittaisitteko omia kokemuksia em. asiaan?
Kiväärin ammuntatuki
3
1140
Vastaukset
- latailija
Jalat ei toimi, kovalla alustalla. Aseen alla pitää aina olla, jotain pehmeää ja tukevaa, hanskakin jo auttaa, jos puusta ottaa tukea.
- trg22
Niin kuin yllä mainittiin, niin kovalla alustalla jalat tahtovat pompata eli jotain pehmeää alle. Lisäksi aseen tuki olkapäässä istuma-asennossa on kevyempi kuin maaten. Jos kohdistat kivääriä, niin kohdistus tulisi tehdä sellaisesta ampuma-asennosta, jota pääasiassa käytetään nosmaalisti ammuttaessa. Jos haet vain piipun tarkkuutta, niin ase pitäisi tukea painopisteestä ja perän takaa mahdollisimman piippulinjan suuntaisesti. Katso kasamiesten lavetteja.
Itse katson käynnin makuulta matolta bopodit kevyesti lastattuna ja jalkojen alla matollakin nahkahanskat ellei pääse ampumaan pehmeällä pitävällä alustalla. Pidän vartalon myös mahdollisimman suorassa aseen takana ja hiekkapussin kevyesti perän alla. Jos olosuhteet ovat kohdallaan, niin yhdellä paikkalapulla paikataan kolme laukausta 150m matkalla. Istualtaan rekyylin hallinta vaatii enemmän harjoittelua.
Aseen piiput vaativat myös puhdistuksen jälkeen muutamia laukauksia ennen kuin alkavat käydä tasaisesti. Jos teen kunnon puhdistuksen ja kuparinpoiston, niin tarvitaan kymmenkunta laukausta enenkuin käynti tasoittuu. Tämän jälkeen piipulla ampuu satakunta laukausta kasan pysyessä pienenä. TRG22 mörkö zeissi ja luotina 10g scenari. - Kasakohajalla
Kiitos trg22 ja kumppanit vastauksesta. 308 win Tikka M-65 jota "koulutan". Jonkin verran kyllä voi olla myös jännitettä lukkorungossa... petaamaton alkuperäinen ase.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle342755Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362591Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532564Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt962094Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle401961Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3131742- 1501526
- 731388
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231158Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.271123