Olin kohdistamassa kivääriä ampumaradalla. Asento istualtaan (betoni-päytä).
Bibodi alla,,, ei kunnon tulosta. Heitti vähän "viuhkaa".
Poistin jalat ja ammuin hiekkapussin päältä. Tilanne korjausi huomattavasti, kasa parhaillaan 3 cm /3laukausta.
Mikä tuki tai tuet on teidän mielestä parhaita kun haetaan aseesta todellista käyntiä. Onko nuo jalat huono vaihtoeehto kovalla alustalla?.
Joku vihjasi lovetusta (uretaani tai tyrox palasta)???
Laittaisitteko omia kokemuksia em. asiaan?
Kiväärin ammuntatuki
3
1256
Vastaukset 3
- latailija
Jalat ei toimi, kovalla alustalla. Aseen alla pitää aina olla, jotain pehmeää ja tukevaa, hanskakin jo auttaa, jos puusta ottaa tukea.
- trg22
Niin kuin yllä mainittiin, niin kovalla alustalla jalat tahtovat pompata eli jotain pehmeää alle. Lisäksi aseen tuki olkapäässä istuma-asennossa on kevyempi kuin maaten. Jos kohdistat kivääriä, niin kohdistus tulisi tehdä sellaisesta ampuma-asennosta, jota pääasiassa käytetään nosmaalisti ammuttaessa. Jos haet vain piipun tarkkuutta, niin ase pitäisi tukea painopisteestä ja perän takaa mahdollisimman piippulinjan suuntaisesti. Katso kasamiesten lavetteja.
Itse katson käynnin makuulta matolta bopodit kevyesti lastattuna ja jalkojen alla matollakin nahkahanskat ellei pääse ampumaan pehmeällä pitävällä alustalla. Pidän vartalon myös mahdollisimman suorassa aseen takana ja hiekkapussin kevyesti perän alla. Jos olosuhteet ovat kohdallaan, niin yhdellä paikkalapulla paikataan kolme laukausta 150m matkalla. Istualtaan rekyylin hallinta vaatii enemmän harjoittelua.
Aseen piiput vaativat myös puhdistuksen jälkeen muutamia laukauksia ennen kuin alkavat käydä tasaisesti. Jos teen kunnon puhdistuksen ja kuparinpoiston, niin tarvitaan kymmenkunta laukausta enenkuin käynti tasoittuu. Tämän jälkeen piipulla ampuu satakunta laukausta kasan pysyessä pienenä. TRG22 mörkö zeissi ja luotina 10g scenari. - Kasakohajalla
Kiitos trg22 ja kumppanit vastauksesta. 308 win Tikka M-65 jota "koulutan". Jonkin verran kyllä voi olla myös jännitettä lukkorungossa... petaamaton alkuperäinen ase.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1102331Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???271085- 71932
- 105930
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha597887- 48855
- 85770
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76680- 69664
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31656