Vanhan talon lattian alle pitäisi keksiä jotain,
ettei hiiret penkaisi.
Joku ehdotti ekovillaa eristeeksi,mutta onko siihen lisätyn boorin vaikutus pitkäaikaista?
puurunkoinen olisi tarkoitus tehdä.
Neuvoista kiitos!
mikä karkottaa hiiret?
9
3888
Vastaukset
- verkkoa
Olisko mahdollista laittaa tiheää teräsverkkoa sellaisiin kohtiin ettei hiiret pääse sinne välipohjaan? Meille laitettiin räystäiden alle vesikatteen eteen tiiviisti joka koloon sellainen. Ei pääse hiiret seinää pitkin talon seinien väliin, eikä ampiaiset tekemään pesää myöskään.
- unto
Ei ekovilla estä hiiriä pitämään loitolla.
Olishan se aika ihme jos kyseinen villa olisi niin hyvin myrkytetty että se pitäisi hiiret loitolla,mitkä oisi vaikutukset ihmiselle?
Kokemusta on.- penmus
KISSA
- pms68
selluvillassa on booria joka ei siis häviä eikä haihdu ellei villakin tee niin. jyrsijät eivät moiseen tavaraan jostain syystä koske ei edes oravat joten nekin jättävät paikat rauhaan ja siksi sellua käytettäänkin mielellään yläpohjassa.. ei ihmiselle vaarallista edes syötynä esim silmähuuhteluun kätetään booriliuoksia ja vesikelloja sivellään sillä, myös rasvoissa saattaa olla mukana koska kuivattaa ja vie kutinaa.
- Villamies
Kyllä hiiret viihtyvät selluvillassa,miksipä se ei ois eläimille mukava,eihän selluvillasta ole ihmisellekkään mitään haittaa.
- pms68
Villamies kirjoitti:
Kyllä hiiret viihtyvät selluvillassa,miksipä se ei ois eläimille mukava,eihän selluvillasta ole ihmisellekkään mitään haittaa.
ne ei siis todellakaan viihdy siellä koska sellussa on booria ja se on jyrsijälle pahasta!!
- Villamies
pms68 kirjoitti:
ne ei siis todellakaan viihdy siellä koska sellussa on booria ja se on jyrsijälle pahasta!!
Ei haittaa boori hiiriä....
Hyvin viihtyy selluvillassa. - Anonyymi
Villamies kirjoitti:
Ei haittaa boori hiiriä....
Hyvin viihtyy selluvillassa.Haittaa boori hiiriä....
Ei hyvin viihdy Ekovillassa. - Anonyymi
Villamies kirjoitti:
Kyllä hiiret viihtyvät selluvillassa,miksipä se ei ois eläimille mukava,eihän selluvillasta ole ihmisellekkään mitään haittaa.
Ei mitään haittaa paitsi tuhkamunat tulee, mutta se onkin tässä tapauksessa pelkkä etu
https://www.savenmaa.fi/storage/product_files/5/BOORAKSI-BORAX.pdf?srsltid=AfmBOorTv6NL4ZpruAYMjOodtYPldDYQgo_CENruslr08x6g-MdTWK8o
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k452498Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel512058Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä91996Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien511720Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1401475Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi241166Lamppu syttyi
Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️68925Talk Show isäntä Jimmy Kimmel sai kenkää
Vasurina heitti sopimatonta läppää murhatusta Charlie Kirkistä tai oikeammin murhaajan poliittisesta taustasta ja kuinka119908- 67906
Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki
Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘62903