Hei koirallani on syöpä ja luin sosiaalisesta mediasta että amfetamiini auttaa syöpään. Onko laitonta ostaa koiralle ja antaa hänelle amfetamiinia? Sehän ei olisi käyttö rikos, koska en käyttäisi sitä itse, eikä myöskään hallussa pitoa, koska antaisin sen heti koiralle enkä säilyttäisi kotona ym.
Amfetamiinia koiralle?
läkklklk
31544
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Riippuu, mitkä ovat lääkärin ennusteet. En ole varma, mutta ehkä eläinlääkärikin voi määrätä koirallesi amffitamiinia.
Mutta se ei ole parantamista, vaan kivunhelpootusta.
Niin vaikeaa kun se onkin, niin koiraa ajatellen sille ehkä tuskista päästämnen eutanasialla voisi olla paras vaihtoehto.
"En ole varma, mutta ehkä eläinlääkärikin voi määrätä koirallesi amffitamiinia."
Siis amfetamiinia. Ei voi, koska kyseessä on laittomaksi sääderrt huumausaine. Sairaaloissa käytetään mm. nukutuksessa opioideja (morfiini jne, itselläkin ollut), mutta ei niitä kotiin saa. Kolmiolääkkeitäkään ei nykyään saa ihmiselle määrätä kuin paikalla oeva lääkäri (ei esim puhelinreseptillä). Jos sama linja pätee eläimiin, koira tuskin saa vastaavaa kivunlievitystä mitenkään
Aika moni suomalainen kyllä syö ihan reseptillä ja laillisesti amfetamiinia tai sen johdannaista. Adhd lääkkeet muummuassa. Joten en näkis syytä et miks lääkäri ei koiralle kirjottais jos näkee tarpeelliseksi.