50 vuotiaalta siskoltani poistettiin noin vuosi sitten suurehko kasvain munasarjan takaa. Taudin diagnoosi oli LEIYOMYO SARKOOMA. Elokuussa siskoni "kerroskuvattiin", eikä etäpesäkkeitä löytynyt. Noin vikko sitten taas kuvattiin, jolloin maksasta löytyi kaksi etäpesäkettä, suurempi noin 4 cm halkaisijaltaan. Keuhkoissa oli nuppineulan kokoisia löydöksiä. Onko toivoa?
Vastaukset 3
- Rindi
On aika harvinainen syöpä tuo leiomyosarkooma, eikä minullakaan siitä omakohtaista kokemusta ole. Jotain olen kuitenkin joskus aiheesta lukenut.
Leiomyosarkooma saa alkunsa sileästä lihaskudoksesta, jota on varsinkin sisäelimissä ja niiden ympäristössä. Ensisijaisena hoitomuotona pidetään leikkausta, mutta siskosi tapauksessa, kun etäpesäkkeitä on useita ja eri paikoissa, ei leikkaus varmaan kannata. Leiomyosarkoomaan voidaan käyttää myös sytostaatteja, kuten adriomysiiniä. Tosin sen hyödyllisyydestä suhteessa haittoihin ollaan montaa mieltä. Leiomyosarkoomatkin voivat poiketa jonkin verran toisistaan ja esim. eri kohdista alkunsa saaneisiin sarkoomiin voi olla erilaisia hoitomuotoja. Varmasti lääkäri osaa parhaiten kertoa, miltä tilanne näyttää ja mitä kannattaa tehdä, mutta ei tiedon hankkimisesta myös itse ainakaan haittaa ole.
Varmaan olette jo netistä tietoa etsineet, mutta kerrompa vielä yhden osoitteen, mistä sitä löytyy:
http://www.leiomyosarcoma.info . Sivusto on kylläkin englanninkielinen, mutta suomen kielellä ei taida hirveästi juttua löytyä. En sitten osaa sanoa, miten paljon Suomessa käytetyt hoidot ym. poikkeavat noista muiden maiden menettelytavoista. Myös Googlella tai vastaavalla kannattaa hakea hakusanalla "leiomyosarcoma". Niin, ja oletteko käyneet kyselemässä osoitteen http://www.cancer.fi keskustelupalstalla, jos siellä olisi jollain kyseisestä sarkoomasta kokemusta?- Anonyymi
Itsellä leikattu halkaijaltaan 4cm ja pituutta 7cm kokoinen leiomyosarkooma. Leikkaus oli suuri mutta nyt toipunut hyvin. Kontrolleissa ei ole ollut etäp. Harvinainen mutta ei niin vaarallinen.
- Anonyymi
Tässä toinen hyödyllinen englanninkielinen sivusto: https://lmsdr.org/leiomyosarcoma/
Sekä väitöskirjat:
Uterine carcinosarcoma, leiomyosarcoma and endometrial stromal sarcoma 2012
https://helda.helsinki.fi/handle/10138/37096
Kohdun leiomyosarkooman diagnostiikka PPSHP:ssa vuosina 1989-2019:
http://jultika.oulu.fi/files/nbnfioulu-201904191510.pdf
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1081339
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku131992Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31874- 66713
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93682- 32665
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist17597- 19596
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43543- 11508