Aikomukseni on vaihtaa 22 mm kuparinen lämmin vesiputki 15 milliseksi. Noin 2 metriä kattilasta. Putki antaa veden kolmeen pisteeseen, vessan lavuaariin, kytketty 10mm putkella, keittiön tiskialtaaseen samoin 10 mm ja saunan suihkuun 15 mm putkella. Arvelen lämpimän veden riittävän jos vain yksi piste on käytössä, mutta kuinkahan käy jos kaikki kolme ovat käytössä yhtäaikaa? Veden paine on hyvä. Pisin matka on suihkuun n. 8 metriä. Kokemuksia, tietoa?
Vastaukset 8
- Tai_ei_ehkä
Tulee jos on tullakseen.
- jope2012
Laita tuo putkistoon niin ei tarvitse arvailla painetta.
https://www.jukira.fi/product_details.php?p=2845
Kyseisten vesikalusteiden lämpimän veden normivirtaamien summa on 0,5l/s jolla tulee mitoitusvirtaama-arvoksi 0,3l/s.
15mm kupariputkessa ko. arvoilla virtausnopeus on n.2,25m/s
18mm putkessa n.1,4m/s
22mm putkessa n.0,9m/s
ko. putki on vaihdettavissa oleva jakojohto.
Veden lämpötila 10 asteessa niin max sallittu virtausnopeus on 4m/s
50 asteisessa 3m/s
70 asteisessa 2,5m/s
90 asteisessa 2m/s
jos vesi on happamaa (ph6,5-7,5) niin rajoina 0,9x edelliset arvot
Vesijohdot joissa jatkuva virtaus (esim. lämminkäyttövesikierto) mitoitusarvona käytetään 0,5m/s (1,0 m/s max)
Tämä siis riittää putkikooksi:
https://www.jukira.fi/product_details.php?p=1391
virtaamien perusteella.
Painehäviö em. arvoilla on 8kPa/metri ( kytkentäjohdon painehäviö kalusteen painehäviö) - jöhvikas
Kiitos, tietoa eikä arvailua. Vaihdoin 15 mm putken ja hyvinpä tuo tuntui riittävän säikäytyksen jälkeen? Aluksi lämmintä vettä ei tullut juuri lainkaan, sitten huomasin puhdistaa kuumavesipuolen sihdin sekoittajassa niin a vot, nyt toimii.
- 18_mm
Lyhyen putkenpätkän virtausvastuksesta tuskin tulee ongelmaa, mutta nopeus voi mennä liian kovaksi ja sehän voi ajan mittaan syödä putkea.
Miksi vaihtoehdot vain 22 ja 15, kun näiden välistä löytyy myös 18 mm, joka mutulla tuntuisi juurikin passelilta?- jöhvikas
Asentaminen on yksioikoisempi. Kun 22mm on supistettu 15 mm niin kaikkille 3:le käyttöpisteelle haarautuu saman kokoinen eli 15mm mikä jo nyt on suihkulle (liittymä). Kahteen pisteeseen tuo 15mm supistuu 10mm. Tuo 22mm putki tekee aivan huvittavia vinkkeleitä kellarissa saunakamarin katossa, panelin alla.
- Jörö-paska
Minkälainen paine?Mittaa aika ja litra,laita kaikki raanat juoksemaan yhtäaikaa.
Laske kattilan koko,15 litran kattila ei kauan kestä kun 65 C vesi on loppu.
Mittaa myös lasketun veden lämpötila,muuten saattaa pöpöt yllättää.
Vettä tulee kyllä ,astianpesukone kyllä itse lämmitää veden samoin pyykinpesukone.
jotta vältyttäisiin turhilta energian kulutuksilta ja sairauksilta kannataa myös nämä
huomioida putkistoa uusiessa.- jöhvikas
Paine on hyvä, kilo määrää en tiedä. Kuuman veden tuottaja on kierukka 1200 litran varaajassa. Niin kuin sanottu niin tähän asti kuumavesi on riittänyt, mutta selkeyttäisin putkiston asennuksia kun ne kiemurtelevat siten sun täten.
- Osa-aikaeläkeläinen
Yksi käytännön juttu on se että Oraksen suihku ei pysy päällä jos paine ei ole riittävä. Toki kylmääkin vettä sekoittajalle tulee, mutta kannattaa miettiä paikanpäällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73883
- 113799
- 140725
- 37722
- 70637
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40619Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu166528- 31523
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58503Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti46492Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35484- 63465
- 69455
- 41446
Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa31436- 45433
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0432Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys74426- 35418
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks59405