Rakennetaanko tulevaisuudessa kunnon autoja

Uutisissa kerrottiin,että uusiin henkilöautoihin tulevaisuudessa,eikä nytkään kaikkiin saa asentaa vetokoukkua,jatkossa vetokoukun asentaminen jää vain maasturien erikoisominaisuudeksi. Onkohan tässäkään muutoksessa mitään järkeä,kun useimmilla on jonkinmoista peräkärriä ja asuntovaunujakin on paljon vedettävänä.
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

En tiedä vetokoukuista, mutta muutenhan uudet autot tehdään täysin kertakäyttöisiksi.
Esim. erään tunnetun merkin autojen moottorin kesto on käytännössä n. 200 000 km, moottoriremontti mahdoton.
Nykytekniikalla ja nykymateriaaleista voitaisiin autot rakentaa käytännössä ikuisiksi jos haluttaisiin, mutta eihän autoteollisuus silloin kannattaisi jos ihmiset ostaisivat vain yhden auton elämässään...
Autot ja muutkin laitteet, mm. kodinkoneet rakennetaan nykyään vain myyntiä varten, ei käyttöä varten. Hyvää ei saa enää rahallakaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


päästötkinestää kirjoitti:

Uutisissa kerrottiin,että uusiin henkilöautoihin tulevaisuudessa,eikä nytkään kaikkiin saa asentaa vetokoukkua,jatkossa vetokoukun asentaminen jää vain maasturien erikoisominaisuudeksi. Onkohan tässäkään muutoksessa mitään järkeä,kun useimmilla on jonkinmoista peräkärriä ja asuntovaunujakin on paljon vedettävänä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu