Hiihdossa kuohuu

niilonakuttaja

https://www.iltalehti.fi/talviurheilu/a/01c53e09-a229-49ee-9eaa-70f30543e68f

Voivoi.

Suomessa päivitellään miksi Norjan ja ruottin huippunaiset eivät olleet mukana Tour de ski:llä. Doping ja salailu on kaikkien huulilla. Näin voi ollakin, mutta entäs sitten Suomlaiset. Ainut kansainvälistä huippua oleva hiihtäjäniilomme jäi myös kotiin, syyksi ilmoitettiin liian luistelupainotteinen ohjelma. Iivolle ei maistunu luistelusprintit siis. Muu joukkue sai säheltää sussien ja kelien kanssa pari kisaa ja sitten kottiin joulukinkun syöntiin.

Ehkä kannattaisi siis keskittyä omiin urheilijoihin ja antaa muiden maiden puuhastella omalla tavallaan, ei se sen enempää kyseenalaista touhua muuallakaan ole. Suomella on lisäksi oma historiansa kannettavana doping-sekoilun suhteen, joten annettaisiinko vaikka tulosten puhua puolestaan tänä vuonna. Iivosta voidaan leipoa uusi maailmanmestari ja Kristalta lupa odottaa mital(eja)i, mutta voittoon tarvitaan muiden epäonnistumista, kuten keskieuroopan tourneella hyvin kävi ilmi. Iivo voi keskittyä pertsaamiseen, mutta hiihtokuningasta hänestä ei leivota.

5

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Susset.khuohhuu

      Hoivoihh. Sussien kissa.

      Shuomessa päivitellään miksihhhh Norjan ja ruottihn huippunaiset eivät olhhleet mukana Tour de shhhhki:llä. Doping ja salailu on kaikkien huulilla. Näin voi ollakin, mutta entäs sitten Suomlaiset. Ainut kansainvälistä huhhhhhhhhhippua oleva hiihtäjäniilomme jäi myös kotiin, syyksi ilmoitettiin liian luistelupainotteinen ohjehlma. Iivolle ei maistunu luistelusprintit siis. Muu joukkue sai säheltää sussien ja kelien kanssahh hphahrhi kisaa ja sitten kottiin joulukinkun syöntiin.
      h
      Ehkhä kannattaishi siis keskittyä ohmiin urheilijoihin ja antaa muiden maiden puuhastella omalla tavalhlaan, ei se hsen enempää khyseenalaista touhua muuallakaan ole. Suomella on lisäksi oma historhiansa kahnnettavana dohping-sekoilun suhteen, joten annethtahisiinhhhhhhko vaikka tulostehn puhua puolehstaanh tänä vuonna. Iivosta voidaan leipoa uusi maailmanmestari ja Kristaltah lupa ohhdottaa hhmital(eja)i, mutta voittoon tarvitaan muiden epäonnistumista, kuten keskieurohopan tourneella hhyvin kävi ilmi. Iivo voi keskittyä pertsaamiseen, mutta hiihtokuninhgasta hänestä ei leivota.hhhh

      • nylonbiit

        Oli kyllä raat raat. Kaikkia hhiihhtäjiä otti reieästä, siet oli siirhetty taakshe ja tukka etehen. finalklimp oli erithyisen raakha.


    • TellunAinehilla

      eipä muuta kuin kaikkia huulia rasvaamaan

    • moniailoja

      Suomen hiihtoasiantuntija Jauhojärven suuri ilo tuntui olevan, ettei Ruosin mieshiihtäjätkään pärjää. Paras ilo sekin.

    • pienetilot

      Suomen hiihto on alamaissa ja pysyy vielä pitkään. Ainoita ilonhetkiä on vähän, mutta kun Ruotsin mieshiihtäjät eivät pärjää mieliala kohenee, samoin norjalaisten ja venäläisten doping- ja lääkeainesotkut parantavat olotilaa. Silloin oman sotkut unohtuvat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      126
      11141
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      156
      10324
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8040
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      190
      6550
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      53
      5641
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      73
      5071
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      148
      4390
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      25
      4236
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      70
      4067
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      133
      3624
    Aihe