Nyt on hyvä mennä kävelemällä sillan yli. Jokimaisema näkyy hienosti ja pöllirekkojen meno on turvallisen aidan takana. Todella järkevästi suunnitellut kaiteet.
Hieno silta
12
179
Vastaukset
- Toinenkulkija
Hyvät on kaiteet ! Valorivi kaiteen reunassa on kovin vaatimaton hintaansa nähden.
- Kulkijajulkija
Silta onkin suunniteltu lähinnä pienten jalankulkijoiden näkökulmasta. Ja aikuiset ihmiset kehtaa valittaa kun ei näe jokea auton ratista.
Ja rumakin se kuulema on! Enpä ole pitkään aikaa kiinnityänyt mitään huomiota. Pian siihen tottuu jos ei joka kerta siltaa lähestyessä lietso itseään raivoon mokoman takia. - Betonirumilus
Mahtava mainos Pudikselle tuo betonirumilus!
- Kulkijajulkija
Yksikään muualta tulleista tuttavistani ei ole koskaan kiinnittänyt siltaan mitään huomiota. Eikä siihen kiinnitä enää paikallisetkaan jotka ei itse ylläpidä ihmeellistä antipatiaa.
- mummeli53
Kyllä se sinne luottaa
- Siltarumilus
Sitä saa mitä tilaa. Sillasta käytiin niin kovaa kaplakkaa että Destia ”kosti” tuollaisella Berliinin muurilla. Kyllä kaikki meidän tuttavat kiinnittävät siihen rumilukseen huomionsa, eikä sitä opi ohittamaan mieltänsä pahoittamatta, vaikka on kuinka positiivinen luonne.
Kaiteiden rakennetta on perusteltu Mustavaaran kaivoksen mahdollisella uudelleenavamisella ja sitä kautta tarvittavalla lisäkantavuudella. No siinä kävi niin että se lisäkantavuus syötiin niillä umpinaisilla painavilla palkeilla.
Ruma mikä ruma, sen kanssa on eläminen. - Matkailevaturisti
Hirveä silta. Ehkä rumin koskaan.
- Iijokisuomenkaunein
Pudasjärviset vissiin päättäneet piilottaa kauneimman matkailuvalttinsa. Ja lepäisihän siinä paikallisenkin mieli, kun Iijokea pääsisi ihailemaan aamuin illoin.
- Kulkijajulkija
Mihin se on piilotettu? Jokea pääsee ihailemaan monessa paikassa ihan keskustassakin. Ei kai nyt herraisä nähköön Iijoen matkailullinen vetovoima ole valtatien sillan varassa. Haloo!!
- Suotariittää
Ensivaikutelma ratkaisee. Nyt ohikulkija näkee pelkkää suota!
- Hullua.seutua
Onkohan missään muualla maailmassa niin paljon hyttysiä kuin Pudasjärvellä kesäkuussa.
- PiereväEtelänMies
Saahko siinä sillalla pierrä ? Kauan sitä rakennettiinkin "omana työnä" !
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353