Kylmän autotallin lämpöeristäminen

PePe23

Tuli ostettua talo, jonka pihassa kuutisen vuotta sitten rakennettu 80m2 autotalli.
Autotallin rakentaneen myyjän mukaan se on rakennettu siten, että sen voisi jälkikäteen lämpöeristää. esim. nurkat on villoitettu.

Autotalli on tiiliverhoiltu ja seinissä on tuulensuojalevyt. Sisäpuolella seinissä on koolaukset näkyvillä ja katossa ei ole mitään kiinnitetty kattotuoleihin. Autotallissa on sähköt, mutta kaivoa ei ole.

Käsitykseni mukaan seiniin riittäisi villat, höyrysulku ja levytys ja kattoon sama homma?
Jonkinlainen ilmanvaihtokin siihen pitäisi rakentaa ja sitten tietenkin lämmitys.

Autotallissa pidettäisiin talvella suurimmaksi osaksi ylläpitolämpöä eli plussan puolella.
Lämmitykseen olen ajatellut ilmalämpöpumppua.

Itse jos olisi tallin rakentanut olisi laittanut lattialämmityksen ja kaivon.
Näiden jälkiasentaminen tai taitaisi olla jo sitten olla vähän suurempi juttu.

Paljonkahan tuo lattialämmyksen asentaminen nostaisi lattiaa?
Kaivokinhan se olisi hyvä olla, kun talvella tulee kuitenkin sulamisvesiä, mutta nekin varmaan pitäisi viemäriverkostoon johdattaa? Eli turhan suuri remontti sekin.

Olen tässä vasta suunnittelemassa ja kartoittamassa remonttia, että mitä on kannattavaa tehdä ja missä järjestyksessä.

4

1998

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Osa-aikaeläkeläinen

      Lattialämmitys on sähkösyöppö, jos laatan alla ei ole kunnon eristystä. Veimäri autotallissa vaati ainakin aiemmin öljynerotuksen. Ilmalämpöpumpun sisäkenno ei oikein tykkää suolan klorideista. Jos sisäkenno alkaa vuotamaan, menee ilppi uusiksi. Tässä muutama juttu.

    • 2000a

      Onkohan niitä kennoja syöpynyt paljonkin talli käytössä? Olis muuten kyllä järkevin lämmitys. Myös erillinen ilmakuivain auttais kosteus asiassa. Ihan halppiskin toimii kunhan lämpö yli 5c. Ittellä clas ulssonin laite ottaa reilu 200w ja noin puolet ajasta sulattaa kennoa jolloin muutama kymmen wattia kulutus.

      Vesiviemärin nyt vois vähin äänin toteuttaa vaikka 44mm vesiputkella ulos styroxien alle,eihän siellä kai autoja pestä😊😊

      • ei_nokan_koputtamista

        Tuo onkin pätevä konsti kiertää öljynerotukset, Viemäröidä autotalli autonpesupaikan alle.


    • Captivated

      Tallin lattiassa pitää olla öljynerotuskaivo, muuten se on rakennettu väärin. Käytännössä lattiassa pitää olla kaato ulos, jos ei ole kaivoa, tai sitten kaadot on reunoilta keskelle, jossa on kaivo, joka johtaa sulamisvedet ulos. Muutenhan sinne talliin ei voi ajaa autoa, kun siitä valuu vettä lattialle.
      Lämmityksellä ja eristyksellä ei ole sinänsä mitään tekemistä tämän lattaiakaivon kanssa.
      Autotalliin ei kannata laittaa lattialämmitystä ja selitys on se, että lattialämmitys ei kierrätä ilmaa eikä kuivaa tallia yön aikana ja vie paljon sähköä.
      Paras lämmitys autotallissa on ilmalämpöpumppu. se kierrättää ilmaa tehokkaasti ja kuivaa tallin, vaikka siellä olisi kaksikin märkää ja lumista autoa.
      En ole ennen kuullutkaan mistään suolojen syövyttämistä ilmalmpöpumppujen kennoista. Omassa tallissa on lattialämitys ja se kulutti 10.000kwh vuodessa ja autotallin kosteus oli varmaan 90%.
      Laitoin ILP:n vuoden 2008 tammkuussa ja nyt on kulutus ehkä 20% aikaisemmasta ja ilmankosteus sama kuin talossakin ( 40 -50%).
      Ei tuo mitään avaruustiedettä ole, mutta ihan perusvirheet kannattaa välttää heti samantien.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      470
      6660
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      198
      3988
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2543
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      28
      2100
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      144
      1501
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      79
      1356
    7. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1198
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      68
      1196
    9. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      65
      1136
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1109
    Aihe