Joka tuutista tulee samaa valheella maustettua tai ainakin liioiteltua tarinaa, miten hirveä kaupunki Jyväskylä on. Tulee tilattua tutkimusta. Kuka on keksinyt Yökkylän nimen ja missä tarkoituksessa? Jokin kampanja on menossa meitä vastaan, pitäisi saada vastakampanja aikaan. Loataanko kaikkien muiden kaupunkien maineet?
Miksi Jyväskylää panetellaan
Puhe
508518
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 50
Vanhimmat
enpä ole huomannut. Ja vaikka noin olisikin, olkoonpa vaan. Spekulointia sekundäärisillä arkumenteilla..
Entä jos ois syytäkin?
Monta vuotta on taas VALHEELLISESTI ja LIIOTELLEN kaikkialla hoettu, mikä hirmu Onnela Jyväskylä on.
Täällä on kaiken maailman paskaa siinä missä muuallakin. Ja tavallista enemmänkin. Yökkylä on vitsikäs nimi ja on siinä totta toinen puolisko.
Kaupungin teennäinen kehuskelu on väärin, sitä on ollut ihan liikaa. Sillä tavalla Jyväskylä on kupla, joka puhkeaa silmille.
Mikä paikka nyt on trendikkäästi IN, Pipsa?
Ehkäpä te pöpeliköstä suurin toivein muuttaneet
olette suurin syypää "yökkylään".
Kannattaisi hakea jo sitä seuraavaa trendikästä
asuinpaikkaa.
eikös muita kaupunkeja ole nuo rallit varsinkin harmittaneet jo kauan kun missään muualla ei ole mitään kansainvälisen mitan tapahtumia (täälläkin vain yksi kerran vuodessa)
Tässäkin yks rallitursake Jämsässä pub Pikiksessä kossukolalla. Tää oli se mesta jossa oli ralli-mini katolla juu nou. http://koti.mbnet.fi/maajussi/marina6/image25.jpg
Ei ole koskaan syytä panetella. Sen sijaan voi asiallisesti arvostella.
on tällainen. www.jklskins.com Tulee aika paha olo kun noita sivuja kattelee. Kyselin jo poliisiltakin noidensivujen laillisuutta, mutta vastausta on kai turha odottaa (kytät on ilmeisesti samalla puolella).
sananvapaus on syy noiden sivujen olemassa oloon.
eikä niissä mitään vikaa ole, hyvät sivut ja asialliset. T:Viimeiset härmäläiset
..kaikki RASISTISIAT !!!
sitten keksivät muutakin
Hyökkäys on paras puolustus. Siispä yhdessä heittämään lokaa! Lupaudun hankkeeseen.
Jyväskylän kaikki ongelmat johtuu kaupungin ruumuudesta ja sen epäviihtyvyydestä.Alvar Aalto on pilannu koko kaupungin rumilla,epäinhimmillisillä,kylmillä,ideattomilla ja kolkoilla rakennuksillaan.Negatiivisuus tarttuu,ihmisistä täällä on tullu yhtä kylmiä ja sieluttomia, kuin Aallon arkkitehtuuri.Aalto on sabotoinut mm Helsinkiäkin: Vanhan Enso-Gutzeitin pääkonttori kauppatorin kupeessa on kultturitragediaa,sabotaasia ja barbariaa,FinlandiaTalo samaten.
Tuo on aika provokatiivista. Ei se nyt voi yhdestä arkkitehdistä se kaikki väkivaltaisuus tulla. Aaltoko juottaa porukat räkäkänniin viikonloppuisin ja pakottaa ne hakkaamaan perhettään?
Minä uskon, että pikemmin kyse on suoraan sanottuna nussimisen puutteesta. Jostain syystä jyväskyläläisnaiset (tutkimuksen paikka) ovat omaksuneet tiukan linjan. Ihan oikeasti! Muualla saa helpommin. Siitä seuraa monia ongelmia Jyväskylän miehille ja sehän johtaa väkivaltaisuuteen. Pienin haitta on seksipalvelujen käyttö, sitten tulee päihde- ja aggressio-ongelmaa.
Se ei voi olla näkymättä myös ulkopuolisiin ja haittaa koko kaupunkia. Kun naiset osaisivat nauttia elämästä ja antaisivat Jyväskylässä helpommin, päästäisiin monesta kaupunkia haittaavasta sosiaalisesta ongelmasta.
Tämä ei ollut tosiaan mikään vitsi. Pikemminkin hätähuuto jyväskyläläismiesten puolesta. Ja naistenkin, niin säästyisivät väkivallalta.
Antaa Alvar Aallon olla jo haudassa.
eivätpähän ole huumehörhöt taikka varakkaat puutteessa, ainoastaan varaton ja rauhallisluonteinen on puutteessa tässä kaupungissa.
kuka kapakkiin painuu tappelu mielessä, varmasti poistuu typy kainalossa.
eli ei ole aalto vaan naiset jotka tappelua aiheuttaa: mitä enemmän ihailevat sitä joka tappelee, sitä enempi on miesten tapeltava ihailua eli pillua saadakseen.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=1500000000000155&posting=22000000007055294
Kyllähän tuon tietää.
http://www.fugly.com/ornot/fugly/images/m/m000051.jpg
http://www.cs.technion.ac.il/~yair_k/cool stuff/un_need money.jpg
muista se. Ja Karpo sunnuntaisin klo 18 reikä reikä...oih...
http://www.yle.fi/elavaarkisto/?s=s&g=4&ag=24&t=182&a=10348
Minusta Jyväskylä on mukava kaupunki asua. Olen asunut täällä vuoden ja hyvin olen viihtynyt.
Tässä mennään näköjään nyt hieman ylikierroksille, paras on vain olla nöyrinä. Saamme syyttää myös itseämme, Kettusen aikaista osin kaksinaamaista politiikkaamme, josta osa virkamiehistöstä kyllä varoitteli.
Pahimpina aikoina toiminta oli teatteria. Tehtävä oli antaa ulospäin kaupungista aurinkoisen houkuttavaa kuvaa, kaikki on kunnossa tai ainakin hoidossa. Toisaalta pahimpien kilpailijoiden asemaa pyrittiin horjuttamaan kaikessa hiljaisuudessa, likaisin menetelmin, etteivät nämä saisi positiivisia kehitysimpulsseja. Teatteriin kuului, että julkisuuteen likaisesta liklpailusta ei saanut tulla pienintäkään vihjettä, virallisesti suhteet olivat "kunnossa".
Tästä toimintamallistamme ei suinkaan ollut yksituumaisuutta, mutta niin "piti" vain toimia. On selvää, että se on nostanut erilaisia vastareaktioita ja katkeruutta, ei se täysin ole voinut jäädä ulkopuolisilta ymmärtämättä.
Nyt on uuden kaupungin johdon aika, mikä on hienoa. Kaupungilla on myös uudet toimintalinjat. Tilanteemme tulee itsestään helpottumaan, kun kaikki yhdessä rauhoitutaan.
Vielä jossain vaiheessa on täsmällisempien muistelemisten aika, kunhan saamme vähän etäisyyttä tähän päivään. Silloin on luvassa Jyväskylästäkin mielenkiintoista luettavaa koko kansalle, listahittikirjan ainekset ovat valmiit. Kuka ehtii ensin?
Mutta nyt onnea kehittämistyöhön sekä Jyväskylälle että "kilpailijoille"! Jätetään loat maahan.
Lisäyksenä äskeiseen, että nyt on aika vaieta. En edes muista kirjoittaneeni äskeistä. Oikea aika koittaa aikanaan, ja silloin on taas tarkoista muistikuvista hyötyä.
Ei voi muuta sanoa kuin että sitä saa mitä tilaa. Saamme kiittää tästä loanheitosta keskarin päätoimittajaa, Keskisuomalainen on nyt vittuillut sietorajan yli eteläsuomalaisista.
eiköhän kumminkin esitetä tosiasiat tosiasioina
ja katsota hesaria peilin kautta?
Keskari tosiaan osaa ottaa ne oikeat tärkeät asiat uutisviidakosta, katso vaikka ->
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=1500000000000155&posting=22000000006872941
Myös muut korven vakaat kannat on vastaavanlaisia.
...Valittaa Jyväskyläläisten!
Kävin ekan kerran syksyllä siellä ja olin iloisesti
yllättynyt. Vireä kaupunki. Opiskelijoiden suuri määrä antaa kaupungille nuorekkaan leiman.
Ja- ootteko muuten huomanneet , että kaupunkinne on kaunis! Tietysti silmä tottuu, jos siellä kauan on asunut...
Kun on kerrankin saanut nokilleen ihan omaa syyttään, kaupunkia vähän karsastaa. Kaunista on sekä luonto että rakennettu ympäristö, siitä olen ihan samaa mieltä. Opiskelijoiden kanssa tulee juttuun hyvin. Mutta jotenkin kun saisi tarjottua rauhoittavia varsinaisille paikkakuntalaisille.
Jep, opiskelijat on syytä ainakin jättää rauhaan näissä väkivalta- ja sosiaaliongelmakeskusteluissa. Alkuasukkaat ovat syynä vaikeuksiin. Tai sitten jotkut sopeutumattomat öykkärimuuttajat tietysti kanssa, niitäkin on paljon.
Siitä voi opiskelijapaikoissa kuten vakiopaineessa ja ilokivessä tehdä ihan omakohtaisia havaintoja.
Onneksi sitten on hintataso opiskelijoiden ansiosta kaikenlaisilla rauhoittavilla ja niiden vaikutusta tasoittamaan otettavilla piristävillä kohtuullinen jotta paikallisetkin raaskivat niitä ostaa. Ei-yliopistokaupungeissa ovat suhteellisen kalliita samat aineet.
Ja sitten lähtevät sinne kävelykadulle pää täynnä kaikenlaista.
...juuri opiskelijoiden suuri määrä eli käytännössä jos ajattelet, mistä se voisi johtua sekä väkivaltarikosten että huumekuolemien suurin määrä vastaavankokoisiin kaupunkeihin (tai isompiin) verrattuna - eiköhän se ole juuri tuo opiskelijoiden suuri määrä.
Ylioppilaskylään jos fillarin jätät omalla lukollaan ei muuten kauaa pysy paikoillaan. Ilman isoa U-lukkoa joku kylän opiskelijahörhöistä pikaisesti vaihtaa sen piristäviin tai rauhoittaviin.
Lisäksi kaupunki vähät välittää kaupunkiin syntyneistä tai ei-opiskelemaan muuttaneista, opiskelijoita kyllä hyysätään mutta muista ei ole väliksi.
opiskelijoilla meno on usein tapana revetä käsistä, halpa viina ja ero vanhemmista saa monen nuoren menettämään todellisuudentajunsa, näidenkin nuorten tulevaisuus huolestuttaa minua suuresti -> http://students.turkuai.fi/~pearola/pages/htm/kaikki.htm
Aika tylsännäköstä porukkaa. Ei edes bilekuvia. Taitavat olla jotain uskovaisia.
Siellä kävelykadulla riehuvat pää vaikka mitä täynnä just nämä junttijyväskyläläiset alkuasukkaat, karjut ja niiden hutsukat. Jos siellä on joku opiskelija ollut, ei ole pitkään pärjännyt opiskelijana. Ehkä ne ovatkin näitä, jotka eivät ole pärjänneet opiskeluissa ja ovat jääneet sitten kaupunkia koristamaan. Meistä useimmat ollaan täällä vain käymässä ja muu maa imaisee meidät iloissaan hyödyttämään yhteiskuntaa.
juo vähemmän niin alkaa taas hymyilyttämään.
ei kaupungilla paljoa muita käykään kuin opiskelijoita. niillä on varaa ja aikaa pämpätä vaikka päivittäin. muilla on joko varaa mutta ei aikaa tai aikaa mutta ei varaa.
Kaupungin ylivoimaisesti rauhattomin alue, ylioppilaskylä on sijoitettu Jyväskylässä turhan lähelle keskustaa, oppilasasuntoja on myös kuokkalassa liiaksi. Vaajakoski, korpilahti tai muurame olisi hyvä paikka siirtää koko yliopisto asuntoineen; laittaisi siihen vierekkäin koko yliopiston ja ne asunnot niin olisi lyhyt matka lapsilla kouluun ja paikalliset baarit olisi täynnä huumehörhö-opiskelijoita mutta jyväskylän keskusta rauhallinen.
heh, tuo sai mut repeemään, vai että kortepohja mukamas rauhattomin paikka JKL:ssä :D Oon asunu pari vuotta täällä ja tää on ihan luksusmesta. Mikäs mammanpoika sinä olet, varmaan heti reidet löysinä ilmapallonkin räjähtäessä. Sut pitäis eristää kangasvuoren suljetulle, saisit rauhassa kattella seiniä, niin ei pääsis ihmisfobia iskemään. Vaihtareitten talo on ehkä pikkasen rauhattomampi, mut se johtuukin niin siitä porukasta joka ottaa kaiken irti vaihtoajastaan.
Ollessasi muiden huumehörhöjen kanssa Rentukassa et tarvitse suljettua osastoa koska jo olet sellaisessa.
En tiedä mistä olet kotoisin mutta kaupunki tekisi järkevästi estäessään yliopistoon valinnat mistä tahansa paikasta josta tulevan mielestä Kortepohja on luksusmesta.
tuu joskus käymään rentukassa ja juttelemaan asioista, taidat olla joku vaju jolla vaikku valuu korvista. Sunkaltasias pellejä tekis mieli pyöritellä hangessa.
Mutta hyvä että sinä pysyt siellä etkä lähde kaupunkia hajuhaitoillasi pilaamaan.
et sitten ole seurannut juttua kaupunginjohtajasta ja miettinyt mikä kaikki on jäänyt kertomatta ?
Näköjään omat koirat purevat. Katselkaa hetkinen näitä viimeaikaisia ketjuja, niin ei innostaisi ainakaan tulla kyläilemään Jyväskylään, vielä vähemmän asumaan.
1. http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=1500000000000155&posting=22000000007400057
2. http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=1500000000000155&posting=22000000007215794
3. http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=1500000000000155&posting=22000000007198296
Eiköhän olisi aika tehdä parannus omiin juttuihin?
Parhaiten purevat Jyväskälä-vitsit, vai mitä tuumit
http://www.fuq.fi/skva/archive.php?read=3745
Heh heh ikäänkuin. Huumoriako? Taitaa olla Lahtelaista, yhtä pahaa kuin olut.
Et osaa edes kirjoittaa Jyväskylä-vitsit.
Iloahan riittää, mm. noista
- http://www.fuq.fi/skva/archive.php?read=4378
- http://www.fuq.fi/skva/archive.php?read=4379
- http://www.fuq.fi/skva/archive.php?read=4380
- http://www.fuq.fi/skva/archive.php?read=4381
Ylioppilaiden terveydenhuoltosäätiö tutki ilmanlaatua Jyväskylän
ylioppilaskylässä. Osoittautui, että eräitten talojen ulkopuolella
merkittävin ilman epäpuhtaus oli marihuana.
---------
itse vastustan kaikkia huumeita aktiivisesti ja voin todistaa että tuo ei ollut vitsi.
Lahdessa Jyväskylän ja Laatikaisen vastainen kampanja ainakin on menossa:
http://netlari.econnection.fi/forum/forum.php?viesti=157638&sana=
Samat kirjoittajat tai samanlaisia ajattelevat ovat liikkeellä täälläkin omissa joukoissa:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=1500000000000155&posting=22000000007647182
Yhdyn kyllä kritiikkiin. Laatikaisella on anteeksipyynnön paikka. Niin pahoin Laatikaisen teksti tahrii jyväskyläläisten mainetta, ei Jyväskylä saa olla mikään kieroilun keskus.
Sama jatkuu täälläkin:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=1500000000000155&posting=22000000007652326