Lämmityslaitteen puhaltimen kätisyys??

Enso

Avensis T25 2.0 D4D 2003, tilasin motonetistä lämmityslaitteen puhaltimen ja aluksi näytti kaikki samalta kuin vanhassakin. Vaihdoin uuden paikalleen ja hienosti pöhis, ainoa vika ettei sisälle tullu ilmaa lainkaan. Puhallin irti ja tarkasteluun niin huomasin että sehän pyörii eri suuntaan ja lamellit kans eripäin. Onko tälle mitään tehtävissä ja mistä tuon kätisyyden edes voi tilatessa tietää mitä saa? Jos uuden pyörimissuunnan saisi käännettyä niin vanhasta sais kyllä lamellit vaihdettua.

11

2463

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yleensänäin

      Jos vaihtaa plussan ja maan johdot kääntyy pyöritäsuunta.

      • Enso

        Vai oikosulku?


    • Virheellinenerä

      Niin toi on vasemmanpuoleisen liikenteen maihin toi malli. Se pyörii eri suuntaan. Siinä on nyt sitten kuitenkin oikean puoleisella kierteellä varustettu potkuri. Jäänodottamaan takaisinkutsua.

      • Aussimalli

        Toi on itse asiassa australian vienetimallista, siitä jonka takia Holdenin tuotanto lopetettiin. Ilma pyörii eteläisillä.pituuspiireillä erinsuuntaan. Vain toyota osasi ottaa tämä huomionon. Jostain syystä ilma ei vaan liiku.


    • eiköpuhalla

      Jos lamellit on eripäin ja pyörii eri suuntaan, niin eikö se puhalla samaan suuntaan kuin vanhakin?

      • Enso

        Ei puhalla ei.. höyhenkään ei heilunu. Pikemminki imee.


    • eikopuhalla

      "Jos lamellit on eripäin ja pyörii eri suuntaan, niin eikö se puhalla samaan suuntaan kuin vanhakin?"

      Vai onko asennuskin vielä "ylösalaisin"?

    • Tohonjätä

      Tää on. Aan unta. Tän palstan mukaanhan Toyta ei voi hajota.

    • Orginallia

      Orginaali osa kopioitu, peilikuvassa on tietysti kaikki toisinpäin?

    • alottelevaviinimaisteri

      Sama vika oli minulla, palautin Motonettiin ( olikohan jotain 150€ en muista enään) ja tilasin romuttamolta Bossin joka oli alkuperäinen.
      Romikselta maksoi jotain 50 ja hienosti pelasi. En itse uskalla viritellä mitään abiko liitos hässäköitä palovaaran takia ja tuskin se toimisikaan koska tuulettajan siivet olisivat väärin päin kuitenkin Ehkä.

      Aikaisemmin laitoin aina alkuperäisosan ja ongelmia ei olut ikinä. Mutta kun muutaman kerran laitoin harakiri osan niin pelkkää ongelmaa ja mielipahaa on ollut...….

    • Auttonajaja

      Moottorin pyörimissuunta vaihtuu kun pyöräyttää kenttää ½- kierrosta hiilipariin nähden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 71
      547
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe