seuraava Presitentti

Kukahan mielestäsi olisi sopivin ja miksi?
14798
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Vähin vaatimus on; hyvä kuulo ilman kuulolaitetta, puhe selkeää ei ässävikaa, osaa ajatella globaalisti asioita, Asioista joita haluaa viedä eteenpäin, suo oikeuden esim. hallitukselle kyseen alaistaa omat näkemyksensä ja muuttaa niitä maan edun niin vaatiessa.

Jos ei kuule hyvin on mahdollista ymmärtää asioita ns väärin. Kuulolaite suuressa joukossa valitettavasti on hankala sivuäänien vuoksi.

Äänestä
  • ettei kukaan uskalla vastata, onneksi ei mestata vaikka arvostelee päämiehiä,minä että pääsy vaatimus olisi ettei käytä huumeita,mutta eihän rosa meriläinenkään käytä enää, sitä voisi ehdottaa,onko parempia ehdotuksia?ja miksi?

    Äänestä

  • old_profile_21572 kirjoitti:

    ettei kukaan uskalla vastata, onneksi ei mestata vaikka arvostelee päämiehiä,minä että pääsy vaatimus olisi ettei käytä huumeita,mutta eihän rosa meriläinenkään käytä enää, sitä voisi ehdottaa,onko parempia ehdotuksia?ja miksi?

    Halonen,jos vain suostuu.
    Hänen taitonsa on kai huomattu muuallakin.
    Mistä itse arvostelet nykyistä presidettiä,vai arvosteletko?
    Kyllä asiallista mielipiteiden vaihtoa pitää voida käydä kaikista/kaikesta.

    Äänestä

  • old_profile_16083 kirjoitti:

    Halonen,jos vain suostuu.
    Hänen taitonsa on kai huomattu muuallakin.
    Mistä itse arvostelet nykyistä presidettiä,vai arvosteletko?
    Kyllä asiallista mielipiteiden vaihtoa pitää voida käydä kaikista/kaikesta.

    Katsoitko aamun 25.02 klo 8.50 jälkiviisaat, jossa tuli esille mm. virka mennyt hattuun, jopa puoluetoveri on arvostellut toimintaaja aivan oikein.
    Onhan Tony Halmekin hyvä vaihtoehto on kelpo mies.

    Äänestä

  • old_profile_16083 kirjoitti:

    Halonen,jos vain suostuu.
    Hänen taitonsa on kai huomattu muuallakin.
    Mistä itse arvostelet nykyistä presidettiä,vai arvosteletko?
    Kyllä asiallista mielipiteiden vaihtoa pitää voida käydä kaikista/kaikesta.

    tiedot on alkaa arvostella,kyllä hänet voi uudestaan valita minun puolesta,tuleehan halvemmaksi kun ei tarvitse uutta valita,antaisi yhden olla niin pitkään kun ikää riittää,onko meillä muuten vara persitenttiä? ei ole kaikkein helpointa arvostella päämiestä,joka vähänkin pitää itsestään on hiljaa,jotkut uskaltvat,

    Äänestä

  • kirjosieppo kirjoitti:

    Katsoitko aamun 25.02 klo 8.50 jälkiviisaat, jossa tuli esille mm. virka mennyt hattuun, jopa puoluetoveri on arvostellut toimintaaja aivan oikein.
    Onhan Tony Halmekin hyvä vaihtoehto on kelpo mies.

    rosalla vain...

    Äänestä

  • pyörähtää ympyrän kun neuvottelussa silmät osuvat rosan rintaneulaan ,tai ameriikan gondoleesalla kun saa vierailullaan lahjaksi roosan pinsetin,toivottavasti eivät osaa Suomea.

    Äänestä

  • old_profile_21572 kirjoitti:

    pyörähtää ympyrän kun neuvottelussa silmät osuvat rosan rintaneulaan ,tai ameriikan gondoleesalla kun saa vierailullaan lahjaksi roosan pinsetin,toivottavasti eivät osaa Suomea.

    tottahan se roosan pinsetin teksti on,noin yleisesti ottaen,mutta voi olla päiviä,jolloin se ei pidä paikkaansa.

    Äänestä

Näin pitkistä presidenttikausista ei ole väliä nykyaikana, jolloin itsenäisyyden alkuajan hallituksen ja eduskunnan välillä tasoittelevaa presidenttiä ei enää tarvita ja presidentin oikeudet ovat vähentyneet. Kohtahan hänellä ei liene kuin äänioikeus ja ilmainen asunto, jos sekään.

Sveitsin esimerkki olisi hyvä. Presidentti on siellä virassa lyhyen aikaa, lienee vain vuoden, ja saattaa nousta vaikkapa kadulla raitiovaunuun. Moni ei edes muista, kuka kulloinkin on presidentti.

Valinnan suorittanee parlamentti. Miksei meillekin sopisi sama?

Äänestä
  • kun illasta iltaan haukutetaan niitä ehdokkaita keskenään se aivan pahaa tekee ,jokainen koittaa miten osaisi toista halventaa, siinä jokin mättää ja niinkuin viime vaalissa Jäätteenmäeltä melkein henki kiskottiin ja entä ne Ahon kiirastulet, ihan mätä koko resitentin vaali, ei yhtään puhetta saisi pitää,ne eivät kuitenkaan toteudu,jotkut kuivat tietokone miehet ,siihen ne kelpaisivat,muutamalla sanalla ei tai kyllä ratkaisivat,vaalijutun tuleehan se niin kalliksikkin.

    Äänestä

suomen tasavallan presidentin täytyy olla perinteisesti kansan kunnioittama ja arvostama.esimerkiksi,Janne Ahonen voitaisi valita seuraaviin kisoihin saakka ja sitten taas katsottaisiin,onko aihetta vaihtaa henkilö.Ainakin kausi lyhenisi.

Äänestä

Miks hyvää vaihtamaan.Halonen osaa asiansa.Turhaan nyt yritetään saada riitaa aikaiseksi ja arvostella.Halonen ja Vanhanen ovat hoitaneet asiansa hyvin.Eikös politiikan määritelmä ole yhteisten asioiden ajaminen eikä vallanhalu ja toistensa kampittaminen.

Äänestä
  • Vanhanen on hoitanut, mutta Halonen ei. Halosen toiminta on ollut monin tavoin Suomelle vahingollista.
    Esimerkkinä mainittakoon Suomen puolustuksen alas ajo, Yhdysvaltoja arvosteleva politiikka jne. Lista olisi pitkä. Halonen on jostain syystä itään sitoutunut. Hän saa ohjeet sieltä miten toimia.

    Äänestä

  • Vastaan lyhyesti. Ei osaa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pääsky kirjoitti:

Kukahan mielestäsi olisi sopivin ja miksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu