https://www.iltalehti.fi/asumisartikkelit/a/a439a5db-2e04-4264-96e1-4eca6b962f38
"Ehdottomasti haaveilluin asumismuoto on omakotitalo, jollaisessa 74 prosenttia vastaajista haluaisi asua. Vain noin 18 prosenttia haaveili kerrostaloasunnosta. Rivi- ja paritalon prosentit jäivät reilusti alle kymmenen. Lähes kaikki vastaajat haaveilevat omistusasunnosta.
Oman kodin lisäksi vastaajat toivoivat rauhaa. Lähes puolet vastaajista unelmoi, että koti sijaitsee rauhallisella alueella lähellä vesistöä. Seuraavaksi suosituin on asunto kaupungin laitamalla pientaloalueella. Vain 16 prosenttia haaveili asuvansa kaupungin keskustassa."
Mitä ihmettä, eikö kaikki haluakkaan muuttaa kerrostaloon kaupungin keskustaan niin kuin palstalla on väitetty??
Suomalaisten asumistoiveet
4
57
Vastaukset
- haavelenFerrarista
Haaveet ja todellisuus on eri juttu. Moni haaveilee miljoonien lottovoitostakin.
- katkeraa.välittäjille
Palstan asuntokeinottelijat (=asunnonvälittäjät) näyttäisivät olevan täysin ERI linjoilla kuin valtamedia, joka eilen oikeisto-ylen toimesta kertoi vuokra-asumisen nyt olevan suosittua ja etusijalla, aivan ylivoimaisesti. Tänään Herrrliinin sanomat vahvistivat saman.
Sopulit eivät siis enää haaveile ""punaisesta tuvasta ja perunamaasta"", vaan uusista tuulista.
Tämä trendi ei tietenkään suosi sopulin asuntokaupoista rahastavia välistävetäjiä
- ok-tilastopäällikkö
Vain 16% haaveili asuvansa kaupungin keskustassa.
Yllättävän pientä osaa palveluiden äärellä asuminen kiinnostaa. Lienee kyse nuorisosta, jolla oma elämä vielä rakentamatta ja kutuaika päällä. Kun kumppani löytyy ja lapsia alkaa tulla, moni haluaa lähteä kasarmilta isompiin tiloihin ja rauhallisempaan ympäristöön.
Harmi ettei Helsingissä ja muualla PK-seudulla riitä ok-taloja kaikille halukkaille. Tästä syystä niin moni joutuu asumaan kerrostalossa vastoin tahtoaan. - asuntonsa.löytänyt
Minua ei saisi ok-taloon kirveelläkään. Vajaa 2km Helsingin rautatieasemalta etelään on sopiva välimatka ydinkeskustaan, kaikki tarvittavat palvelut löytyy riittävän läheltä. Merikin on tarpeeksi lähellä, vaikkei merinäköala olekaan. Tässä asun kuolemaani saakka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 181896
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs561804- 821443
- 1761418
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli3091387- 211379
Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti981005Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä62984Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää34975- 349874