Missä vika, kun Acer Aspire on yks' kaks' lopettanut dvd:n toistamisen? Se ei tavallaan tunnista dvd:ä, näkyy kyllä asemassa E, mutta kun yrittää käynnistää, koska ei käynnisty automaattisesti, kuten ennen teki, niin herjaa, että aseta levy asemaan. Mites tällainen korjataan? Kiitos asiallisista vastauksista!
Acer Aspire (Win 7) ei toista dvd:ä
dvd
21<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Edes VLC ei toimi https://www.videolan.org/vlc/
Jep. Jos ei toimi, niin asema varmaan rikki.
Ok. Harmi. Kiitos kuitenkin, en sitten enempää revi hiuksiani.
Dvd on epävarma ja vanhentunut formaatti. Ei sovellu käyttöön enää näin ntykyaikana.
"ntykyaikana"
Koskas tuollainen aika alkoi?
Chaplinin Nykyaika julkaistiin 1936.
Turha jatkuvasti toitottaa.
Jos sinulla on kasa levyjä ei ole muuta mahdollisuutta kuin käyttää CD-asemaa.
Tietenkin levyt voi siirtää muulle medialle, mutta työsä siinäkin, eikä aina kannata.
No, nyt olisi kannattanut kun vielä toimivia toistolaitteita. Toistolaitteiden saatavuus käy vuosi vuodelta yhä hankalammaksi ja dvd on lisäksi kovin epävarma formaatti eikä kestä normaalikäyttöä niin nekään ei säily vuosikausia. Nyt olisi korkea aika siirtää ne nykyaikaiille formaateille jotta niistä voisi nauttia vielä vuosien päästäkin.
Kuten esimerkiksi kovalevylle videotiedostomuotoon jolloin niitä voi toistaa videoplayerilla. Tosin ei laillista jos levyissä suojauksia.
''... dvd on lisäksi kovin epävarma formaatti eikä kestä normaalikäyttöä niin nekään ei säily vuosikausia. ''
Epävarma, minne tiedostot katoavat, maahisetko vievät ??
Minulla on lähes 100 cd ja dvd levyä jotka on poltettu joskus muinaisella -90 luvulla, kaikki toimivat moitteetta.
Mulla on kaikki CD musiikkilevyt kopioituna koneella FLAC muotoon. Ei tule enää ikävä fyysisiä tilaavieviä medioita.
Näkyy tulevan vielä pelikonsoleitakin joissa on bluray asema, luonnollisesti näillä voi katsella dvd levyjäkin.
Miklon vapunen lopettaa tuon hokemisen?
''Ei tule enää ikävä fyysisiä tilaavieviä medioita.''
Ei ennen kuin kovalevy sanoo POKS !!
DVD formaatilla on käyttäjäkuntansa vielä hamaan tulevaisuuteen vaikka asemat koneista ovat hävinneet ja muuttuneet usb-väylään tökättäviksi
Ainakin levyt kävi jouluna kaupaksi. Puolenkymmentä ostin itsekkin, kun sain halavalla.
Pumpulipuikolla voi koettaa varovasti puhdistaa linssiä.
Testaa asema live mint levyllä :)
Asus SDRW-08D2S-U Lite ulkoinen DVD asema.
Ei usb3 liitäntää. Kyllä on hidas!
DVD-asema ei hyöty pätkän vertaa USB3, sille taitaisi riittää USB1:nkin.
Ei aivan USB 1.1 riitä nimittäin 12 Mbps eli 1.5 megatavua sekunnissa.
DVD nopeus 1x on 1.32 MB/s ja asema voi lukea parhaimmillaan 18x nopeudella alla olevan linkin mukaan
https://www.tomshardware.com/reviews/DVD-Burner,2447-2.html
Kyllä usb1.1 riitti 15v sitten oikein hyvin, miksi ei nyt:))