LinuxMint asennuksessa meni jotain väärin

heippaeionnistunut

Pääsin uudelleenkäynnistys kehoitukseen asti, joka ei kuitenkaan käynnistänyt asennettua käyttistä vaan valikon josta asennus alkoi taas uudestaan. Aina sama vaikka yritän uudestaan, asennus onnistuu mutta vaikuttaa ettei sitä kuitenkaan ole.

Kiitos

10

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • boottaus

      Ota tikku pois (tai dvd) tai muuta biosin boottijärjestys

    • heippaeionnistunut

      Eli sammutus, tiiku pois ja käynnistys. Avaa mustan ruudun jossa jotain enklannin kielistä höpötystä pari riviä. Eli levy on tyhjä

    • boottia

      Katso biosista että levy on varmasti mukana bootissa. Laita vaikka järjestyksessä ensimmäiseksi.

      Itsellä on jokus käynyt että mintti on oletuksena laittanut bootin asennustikulle, mutta silloin mint on käynnistynyt tikun ollessa paikalla.

      Silloin jouduin tekemään osioinnin käsin sen sijaa että hyväksyin oletukset.

    • harrastelijaviritys

      Linux Mint on kovin buginen harrastelijaviritys. Tietoturvakin siinä on ihan retuperällä.

      • tol-oll-le

        Maailma tuntuu olevan täynnä hönttejä mistään mitään ymmärtämättömiä jotka mutuilevat suut ja silmät täyteen valheita ilman ensimmäistäkään faktaa.


    • Ehkä helpointa asentaa uudestaan kuin etsiä vikaa. Oletus lataajalle on /dev/sda1. Merkitystä myös onko UEFI käytössä. Jos on silloin osioidaan gpt-levy, Muuten mbr. Ennen uutta käynnistystä poista asennusmedia ja muutkin mahdolliset usb laitteet.

    • Turbo-Urpo1

      Minulla on juuri tuollainen BIOS — että se muistaa miltä laitteelata edellisen kerran käynnistin järjestelmän ylös. Jos käynnistin USB -tikulta ja se on edelleen paikallaan — myös seuraava BOOTti suoritetaan sieltä. Myös Manjaron luoma käynnistysvalikko on samanlainen, sekin muistaa mikä edellisellä kerralla valittiin. Mintin luoma käynnistysvalikko ei muista, vaikka se olisikin minun mielestäni parempi ratkaisu.

      Jospa repäset sen asennustikun pois, ja valitset BIOS avusteisesti, mistä laitteelta käynnistetään. Sillä jos GRUBin teko olisi epäonnistunut siitä olisi asennuksen lopussa ilmoitettu. Nythän sinä olet ilmeisesti saanut ohjeen asennuksen lopuksi — asettaa BIOS asetukset niin että käynnistyslatainta haetaan sieltä minne se asennuksessa luotiin.

    • heippaeionnistunut

      'You need to load the kernel first' on ilmo joka tulee

      • energiajuomarit

        Kerro ilmolle terveisiä että tekee sinulle toimivan asennusmedian.


      • Turbo-Urpo1

        'You need to load the kernel first'

        Olen kyllä jossakin yhteydessä törmännyt luultavasti samanlaiseen viestiin. Mutta onpa siitä niin paljon aikaa etten ole edes varma onko ollut kyse koneesta vai verkosta. Merkillisenä pidän sitä että et asennuksen aikana saa mitään viestiä epäonnistuneesta tapahtumasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      5056
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3596
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2983
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2975
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      9
      2876
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2343
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1828
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1760
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1721
    10. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      134
      1612
    Aihe