Huomasin, että sähkökiukaasta lähtee hyvät löylyt ku vettä heittää kiukaalle. Tosin sähköäkin kuluu sähkösaunan omistajana. Sähkösaunassa vain vipua vääntää ja puolentunnin kuluttua on sähkösaunassa tarvittavat löylyt
Vaihdoin puulämmitteisen saunan sähkösaunaan. Niin loppui halkojen hakkaaminen ja muuten oli se aika roskaista touhua lämmittää puusauna ja tuohilla pelleily, että sai saunanpesän syttymään.
Vaihdoin puulämmitteisen saunan sähkösaunaan. Niin loppui halkojen hakkaaminen ja muuten oli se aika roskaista touhua lämmittää puusauna ja tuohilla pelleily, että sai saunanpesän syttymään.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Joo, näinhän se on että kiukaalle se vesi on heitettävä jos aikoo löylyä saada aikaiseksi.
Ja sähköä on saatava jos aikoo saunoa sähköllä.
Ongelma tulee sitten, tai tuli aapelimyrskynaikana, sähköt poikki ja sähkökiuas kylmänä. Ei se mukavalta tuntunut olla...
Maltillinen astemäärä ja kiviä kiukaaseen mahdollisimman paljon, niin löyly siedettävä sähkökiukaassakin.
Jos pitäisi siirtyä sähkökiukaaseen lopettaisin saunomisen kokonaan.
Ja huomio laittakaa kiviä niin paljon ettei vastukset näy
Miksi niitä kiviä pitää laittaa niin paljon? Eihän se nyt haittaa jos vastukset näkyy.
No, sinulle sopii tavallinen puilla lämmittävä sauna. Ei siinä mitään vikaa ole. Tärkeintä on kunnon löylyt ja hikoilu.
Jos vaihtoehdot ovat puukiuas vai sähkösauna niin sähkösauna,mitä sitä pelkällä puukiukaalla jos ei ole saunaa.
Sähkösauna paras. Helppo laittaa päälle. Savusaunasta en tiedä, ei kokemusta. Savusaunassa tuskin pystyy pidempään olemaan, jos se savuttaa.
Jos savusauna lämmitetään oikein, niin siellä on maailman parhaat löylyt. Varsinkin ne jälkilöylyt ovat todella pehmeitä ja savusaunan tuoksu on hyvä. Kesäisin tulee kylvettyä savusaunassa vähintään pari kertaa kuukaudessa. Joka on kylpenyt savusaunassa luulen, että hän on samoilla linjoilla. No, sähkösaunahan on paremminkin grilli, kuin sauna! Ps. tietysti vasta (vihta) kuuluu olennaisena osana savusaunaan!
Kerran sain lämmitettyä puukiukaan, paloi liian joutuin, muuten varmaan ihan hyvä.
Tiettävästi puukiukaita ei ole olemassa. Puuhan palaa tulessa.
Tosiasiassa ero tulee siitä ilmanvaihdosta. Puu lämmitteisessä saunassa kiuas imee ilmaa siihen tahtiin, että uutta happirikast ilmaa tulee saunaan aikarivakasti kokoajan.
Jos sähkö saunaan jörjestetään samanverran ilmanvaihtoa, ei monikaan sauna ees lämpenis kylpy kuntoon nykyisillä kilowateilla, mutta silloin ei juuri olisi eroja löylyissä.
Sillä ei oo juuri eroa millä kivet kämmitetään, vaan muut seikat siinä vaikuttaa.
Puukiuas taitaapi olla kertakäyttönen😂
Ja sähkökiuastakkaan ei oo olemassa. Rautasia ne on ja peltiä päällysteet.
Menkäähä saunaan kaikki ja olokaa ytävällisiä kaikille niinku minäki oon.
Ilmanvaihto on tärkein asia saunassa. Kiuaskivet ei tiedä mikä niitä lämmittää, jos ilmanvaihto on yhtä tehokasta ja kiviä yhtä paljon, niissä löylyissä ei ole mitään eroa.
Savusauna on tietenkin paras fiilikseltään ja yleensä isompi, joten happea riittää.
Kyllä happea saunassa riittää, kunhan ylä ja alaventtiilit ovat auki. Kiuaskiviä puulämmiteisessä saunassa lämmittää tuli ja sähkösaunassa vastukset, jotka hehkuvat punaisina kiuaskivien alla.
Savusaunasta en tiedä mitään, kun en ole savusaunanlöylyissä ollut. Varmaan savusaunassa on hyvät löylyt ja hyvä fiilis, varsinkin, jos se on vuosisatoja vanha, mutta nykyään toimiva.
Sähkösauna on yleensä pienempi kuin puulämmitteinen sauna ja sen ilmanvaihto on heikompi. Sähkösaunan löylyjä voi parantaa tehostamalla ilmanvaihtoa. Sähkökiukaan voi myös lämmittää kuumaksi ja kun aloittaa saunomaan, pistää virran pois päältä. Löylyt paranevat jonniin verran.
Vinkkinä vielä, että saunaan kannattaa mennä aina heti emännän perässä ja kahtoa se lauteille nousu.