Lentoliput ostettu Hki-München 20.-27.2019 tarkoitus vuokrata auto 20.-25.2019 välille, ja viimeiset pari yötä Münchenissä. Ajateltiin ajaa pätkä Alppi -reittiä sunnilleen välillä Garmisch Partenkirchen - Berchtesgaden / Königssee ja sitten ajella vähän pohjoisemmaksi Bambergiin ja sieltä takaisin Müncheniin. Tämä siis hahmotelma, joustoa on. Ainoa "must" mitä ollaan ajateltu olis Kotkanpesä ja Bamberg. Mielenkiinnolla kuulisin vinkkejä/suosituksia noilta seuduilta.
Baijeri huhtikuussa; vinkkejä vastaanotetaan
4
214
Vastaukset
- ZZZeik
Yleensä Kotkanpesä aukeaa vasta joskus toukokuun lopulla. Hieman tietysti lumitilanteesta riippuen, joten huhtikuussa et sinne todennäköisesti pääse.
- anne.vee
Kiitos tiedosta, rukatan tuolta osin matkasuunnitelmaa, jää paremmin aikaa Babmergiin :)
- Saksafani
Kirjoitin jo viime viikolla tänne, oli ihan asiallinen kirjoitus. Mitähän varten se on poistettu.
Siis: suosittelen Garmisch-Partenkirchnissä junamatkaa Zugspitzen huipulle, kallis, mutta aivan unohtumaton kokemus. Samoin Partnachklamm siellä hyppyrimäen takana, ihana kävelyretki läpi Alppien vesiputousten ym. Muistakaa paluumatkalla syödä siinä ravintolassa Gulashikeitto, hyvä ja halpa. Samoin käynti Innsbrukissa, unohtumaton ajomatka alppitietä. Meinasimme jo kääntyä takaisin kun auton jarrut kuumenivat, mutta kävimme silti ja kannatti.
Berchtesgadenissa kannattaa käydä laivalla Königseen saarella olevassa luostarissa, hieno paikka ja matkalla laivalla kokea alppitorvella soittoa. Hieno! Berchtesgadenissa on myös MTV:n uutisankkurin Heikki Piuholan majatalo. Jos ehditte niin Kemptenissä on Walt Disneyn elokuvista tuttu Prinsessalinna. Chiemseellä Baijerin kuninkaan Ludvigin linna, kopio Versaillesin linnasta. Lähtö Prien am Chiemseeltä. Viikossa ei näin paljon ehdi, mutta nämä tulivat mieleen kymmeniltä matkoiltamme. - Sepposalomoni
Köningseen risteilyllä kannattaa ehdottomasti mennä järven perälle saakka, ja kävellä kannaksen poikki Oberseelle. En ole koskaan käynyt kauniimmassa paikassa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1392803Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2622449Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?261466Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.351442- 1211172
- 1081133
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041043Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee131002Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La58896Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.297867