Moikka! Eli siis äiti ja iskä olis lähdössä viikoksi työmatkalle, mutta haluaa jättää mut mummille.
Ei halua jättää yksin, koska pelkää et järjestän jotkut ”kotibileet” tai jotain vastaavaa..
En haluis ees järjestää mitään vileitä koska oon tosi hiljanen ja mul on vaa pari kaverii muutenki xD
Ja meillä on myös koira joka ei tykkää ollenkaa vieraista, joten se ois mahdotonta jopa pitää jotain bileitä, kun koira olis paniikissa koko ajan. Ja tämä kyseinen koira on mulle tosi tärkeä. :3
Mutta niin en haluis mennä mummille koska tykkään olla yksin ja mummi ei oikee pidä musta, kun mun veli (joka on 19) on sen mielestä niin ihana ja kaikkee..
oon muutenki ollu jo kerran yön yli yksin kotona, joten 6 yötä ei olis mitenkää paha.
(ja veli ei asu tällä hetkellä suomessa niin se että oisin sen kans viikon ei myöskään ole vaihtoehto)
MUTTA NIIN piti alunperin kysyä, että saako laillisesti 15v olla n viikon yksin kotona? Jos ei oteta huomioon näitä ”Mutta jossain vaiheessa saattaa alkaa pelottamaan, varsinkin yöllä päläpälä..”
Kiitos jo etukäteen!
15v yksin kotona
Heipsunhei
3
149
Vastaukset 3
- rewqsa
Aikoinaan tuon ikäsinä lähettiin maailmalle satojen kilometrien päähän työn perässä ja nykyäänkin vielä opiskelemaan . Minun papan sisarukset 3 muuttivat ameriikkaan 15v mitä olen sukuluetteloa lukenu . Jos pimeys pelottaa valot päälle . Vaikka meitä oli 10sisarusta ja iso maalaistalo eli turvaa kaiketi piti olla kyllä pimeys oli pahin peikko ja ulkovessa ainoastaan :)
- kylläsaa
yli 12v saa olla lain mukaan yksin kotona- ja asua omillaan..
- HeipsunHei
Okei kiitos paljon!
Ap
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 881461
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä381135Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk23910Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita164751Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13720- 46679
Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja197675Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13647- 33580
Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39568