Kun palstalla on eräs hyvin vanha ja vuosien takainen susikeskustelu, jossa toivottiin uutta susikeskustelualoitusta, niin aloitin nyt sellaisen.
Kartoitetaan samalla tilannetta esim. Varsinais-Suomessa ja Uudellamaalla sen suhteen, että koska noissa maakunnissa kuulostaa susikanta olevan Suomen suurin, niin kuinkas siellä on uutinen otettu vastaan?
Ovatko porukat olleet tyytyväisiä susikannan kehitykseen alueillaan ja suhtautuvatko positiivisesti/negatiivisesti asiaan?
Millä tavalla ihmisiin vaikuttavat mahdolliset susien häiriökäyttäytymiset, ja mihin toimenpiteisiin on ryhdytty mahdollisten häiriötapausten vuoksi?
Että siinäpä muutama kysymys aiheeseen liittyen.
UUSI SUSIKESKUSTELU
6
121
Vastaukset
- Steyr
Aihe taitaa olla kiinnostamaton, kun ei ole tullut kommenttia edes Turun suunnalta..
- Steyr
Aiheuttiko uutinen susihavainnosta Itä-Helsingissä joillekin suden kohdanneille ylimääräisiä sydämentykytyksiä, vai kuitattiinko asia pelkällä olankohautuksella?
Jää nähtäväksi muuttuvatko Pääkaupunkiseudulla asuvien mielipiteet sen seurauksena vähemmän vähättelevimmiksi ItäSuomen pitäjissä asuvia ihmisiä kohtaan, kun villi petoeläin juoksentelee omilla kotinurkilla ja jää seudulle pysyvästi asumaan? - Anonyymi
metsästyskoirien omistajat on ladanneet lain panospesään. puhumiset on puhuttu.
- Anonyymi
Piilotellaankohan tässä susihyökkäystä. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/555c6a9a-94d1-434f-8931-904c70e45a3b
Kommentointi ei ole ainakaan auki jutussa.
Tuntomerkki "koirasta": iso ja tumma
Eipä löytynyt etsiskelijöille.- Anonyymi
Se 'koira' on tosiaankin voinut olla susi tai koirasusi tai villiintynyt koira, joka on vaeltanut rajan takaa Suomen puolelle. Varsinkin Imatran ja Ilomantsin seuduilla on havaintoja villikoiralaumoista, jotka tulevat Venäjän puolelta.
- Anonyymi
Ajokoirien määrä vähenee. Kun ajurista aika jättää, niin ei laiteta metsästyskoiraa, tai sitten laitetaan koira joka pysyy lähellä isäntää metästäessä, kuten noutaja tai seisoja. Hirvikoiria vielä uskalletaan käyttää, kun se on seurue metäsästystä ja on enemmän silmipä ja liipasinsorimia koiraa turvaamassa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä4310593Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on12610142- 227937
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776344Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.324943- 564743
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1174076Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1253429- 623147
Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2263095