Länkkäri kirjoittaa harmia aiheuttavista narkkarinaapureista, mutta missä on kirjoitukset musliminaa

Hermotmeniajatsitten

pureista, jotka eivät osaa, eivätkä suostu käyttäytymään yhteisten sääntöjen mukaan?

En tiedä mikä tilanne muualla Mikkelissä on, mutta täällä Tuppuralassa sai jo kaksi muslimiperhettå ison kerrostalon pilattua.

Kolinaa yötä päivää. Muslimipennut kuseksivat käytävään, sotkevat pihoja ruoantähteillä ja levittävät hiekoitushiekkaa ja roskia pihalle.

Roskia heitellään ikkuinoista. Autot parkkeerataan säännönmukaisesti yli oman ruudun, eikä muiden autot mahdu omiin ruutuihinsa ja ei auta vaikka asiasta on sanottu useita kertoja.

Kolina johtuu ilmeisesti asunnon hajottamisesta. Muslimiperhe käytti keittiön pöytätasoa leikkuulautana pilaten sen. Myös yksi vesivahinko on jo aiheutunut, kun moniosaajaisä viritti omin avuin pesukoneen.

Toisen samassa talossa asuneen pakolaisperheen jäljiltä remonttia tehtiin monta päivää.

Ja kuka maksaa nuo monen tonnin remontit?

Täällä on talkkaritkin olleet todella kuumina, kun nämä eivät kunnioita mitään yhteisiä sääntöjä.

Onko muualla samanlaisia kokemuksia rikastajista?

24

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kylläpistäävihaksi

      Lisään vielä, että Mikalolle noista talonpilaajista on turha valittaa. Nämä ovat kunniakansalaisia, jotka saavat Mikalon puolesta vapaasti pilata muiden asukkaiden asumisolosuhteet.

      • linssilude

        Stalkkereitako tarkotat?


    • helvettionirti

      Se on sama juttu kaikkialla mihin muslimeita pakkoasutetaan. Suoraan sanottuna ministeriemme viisain teko olisi jättää eroanomus pikimmiten. Päin helvettiä tehdystä "työstä" kärsii Suomen kansalainen ja siitä vielä lisäverotetaan ja syyllistäminen siihen nupiksi.
      Kohta alkaa puhdistus ja se on rumaa jälkeä, sanokaa minun sanoneen..

      • suomenkansalainen

        helvettion...
        Puhut täyttä asiaa. Missään maassa eikä kaupungissa muslimikulttuurin edustajat kykene elämään paikallisen kulttuurin käytäntöjen mukaan. "Maassa maan tavalla" - sanonta ei koske musseja. He elävät omaa allah-kulttuuriaan ja yrittävät tehdä siitä myös Suomeen uuden kulttuurin.
        Jossain vaiheessa suomalaisten mittakuppi täyttyy ja jälki voi olla todella ikävää. Sitä ennen olisi valtiovallan hyvä tajuta tilanteen vakavuus ja tehdä radikaaleja muutoksia tilanteeseen.


    • Ei ole kokemuksia, kun tällä alueella ei asu kuin yksi etnisesti edistyksellisempi ruokakunta.

      Mikalon tsembalot maksaa Mikalon asiakkaat ja Kela. Hajaantukaa - täällä ei ole mitään nähtävää.

      • SikojaOvatJaJopaLapset

        No tuossa kyseisessä talossa asuu esimerkiksi sellaisia, jotka ovat asuneet talossa jo vuosikymmeniä ja jos statuksen nostatus on joillekin kovin tärkeää, niin todettakoot, että nämä pitkäaikaisasukkaat eivät käytä päihteitä ja ovat tehneet työuran ja nyt haluaisivat nauttia eläkepäivistään. Tosin ilman matujen ilonpilaamista.


    • Hirveitänaapureita

      Korjaus avaukseen. Asunnon remontti kestikin viikkokausia. Näin omin silmin, kun työmies kantoi sisälle myös sellaisia paneeleja, joita ei käytetä kyseisen talon asunnoissa missään muualla kuin vessan katossa. Miten joku onnistuu tuhoamaan vessan katon? Täytyy olla aikamoinen moniosaaja.

    • AvauksenViereinenTalo

      Muistui mieleen, kun joskus 90-luvun alussa tuohon läheiseen taloon muutti somaleita. Siellä asui heitä usemmassa asunnossa ja me lapsina leikimme usein talon vieressä olevalla kalliokolla.

      Ihmetteli syvästi, kun somalilapset hinkkasivat joukolla hymyt korvissa itseään alastomana ikkunaa vasten. Pitivät jotain afrikkalaista showta meille ala-asteikäisille lapsille.

      Ei mulla muuta.

    • hyppääkaivoon

      Missäs on kirjoitukset kantasuomalaisista jotka keksii säännöt itse ja perässähiihtäjistä, jotka juoksee kun pilliin viheltää?

      • muutapoissuomesta

        Sellaisesta ei ole mielestäsi kirjoituksia ollut?
        Huomion siirtäminen aiheesta epäonnistui.


      • huippelishai
        muutapoissuomesta kirjoitti:

        Sellaisesta ei ole mielestäsi kirjoituksia ollut?
        Huomion siirtäminen aiheesta epäonnistui.

        sepäs se ei tarkotus ollutkaan.kovasti täällä parjataan muualta tulleita vaik ne omat jauhot pussissa o rusehtavat


      • Tavat_tunnetaan
        muutapoissuomesta kirjoitti:

        Sellaisesta ei ole mielestäsi kirjoituksia ollut?
        Huomion siirtäminen aiheesta epäonnistui.

        Tämä kay palstatrollille kipeästi. Se akkahan luulee etteivät ihmiset muka tajua että trolli yrittää päästä takaisin omalle mukavuusalueelleen "rasseja ja periksiä" eli meitä tavallisia suomalaisia solvaamaan.


    • ripiripi

      Otsikon mukaisia narkomaaniporukoita asuu ja on asunut tuppuralassa iät ja ajat. Joka talosta löytyy, toiset vähän näkyvämpiä ja toiset kuvittelee olevansa näkymättömiä.

      • NämäHäiriköivätSelvänä

        Sitä ei ole kukaan kieltänytkään. Häiriköivistä musliminaapureista kuitenkin vaietaan ja sen vuoksi tämä avaus.


      • pilleritjakoon
        NämäHäiriköivätSelvänä kirjoitti:

        Sitä ei ole kukaan kieltänytkään. Häiriköivistä musliminaapureista kuitenkin vaietaan ja sen vuoksi tämä avaus.

        Selvänä "kai" häiriköiviä löytyy näistä taloista juuri nämä vuosikymmeniä asuneet. Saavat pilattua talon jos toisenkin mieliä myrkyttämällä ja shaissen jauhamisella.


      • menehoitoon

        Asutko avauksessa mainitussa talossa? No sitten en tulisi esittämään tuollaisia valheellisia oletuksia.


      • faktattiskiin

        Vaikeuksia luetun ymmärtämisessä?


      • totuuskirpas
        menehoitoon kirjoitti:

        Asutko avauksessa mainitussa talossa? No sitten en tulisi esittämään tuollaisia valheellisia oletuksia.

        jaahas jaahas mielensäpahoittaja.


    • Erekki

      Narkit on pohjasakkaa. Hyi !

    • vitsilläkös

      Mitä yhteisiä sääntöjä? Mikalolla tuppuralassa vai? hah.hyvä läppä.

    • herätys

      Miksi hyökkäät juuri muslimien kimppuun? Tuskin eroavat käytökseltään suomalaisista asukeista.
      Mikalon taloissa on ihan samalla tavalla käyttäytyviä kantasuomalaisiakin. Suomalaisia, jotka eivät noudata sääntöjä, asukkaita, jotka kuvittelevat syystä tai toisesta olevansa muiden yläpuolella, asukkaita jotka sotkevat asunnot, yhteiset tilat sekä pihat yms.
      Talkkarit tuskin ovat kuumana mistään, kun eivät mitään nää tai tee.

      • Aimiksikö

        Siksi muslimit, kun heille ei sanominen auta, eikä Mikalolle heistä valittaminen muuta mitään. Musut on ihan paskoja naapureita.


      • jotaineroa

        On ehkä jotain suomalaisten käytyökseen verrattuna. Ymmärrätkö numeroista vai pitääkö piirtää.

        Seksuaalirikokset kansalaisuuksittain 2017
        Rikosta/10 000 kansalaista.

        Afganistan 138,12
        Irak 133,86
        Syyria 41,59
        Turkki 40,77
        Ruotsi 28,69
        Somalia 28,46
        Venäjä 6,51
        Viro 5,43
        Suomi 3,53


    • muistettava

      On muistettava, että vaikka nämä ovat ikäviä tapauksia, nämä ovat aivan yksittäistapauksia.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      306
      6643
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      49
      5796
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      186
      5282
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      61
      4063
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3328
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      5
      3313
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      52
      3237
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      29
      3008
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      11
      2242
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      38
      1015
    Aihe