Turvapaikkabisnes

Jepulisjee

Useat poliitikot ja useamman puolueenkin jäsenet ovat tienanneet bisneksellä liittyen turvapaikanhakijoihin. Asumisjärjestelyt, tulkkaukset, avustustoimenpiteet, oikeusavustajat yms yms... Ei niitä ilmaiseksi tehdä vaan verovaroin. Ja niitä palveluja tarjoavat yhtiöt tienaavat sitä enemmän, mitä enemmän turvapaikanhakijoita on.

Eikä tämä bisnes homma tietenkään rajoitu vain turvapaikanhakijoihin vaan sitä on kaikessa muussakin, mm. biopolttoaineissa. Sukulaisia, poliitikot itse ja heidän läheisiä sijoitetaan yrityksissä sellaisiin paikkoihin, että raha virtaa oikeaan paikkaan.
Koko iso kuva kaikessa verovarojen käytössä on niin iso, ettei tavallinen ihminen osaa sitä edes palapelistä koota kuvaksi. Semmosta se on. Hyvinvointivaltiossa.

8

82

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eihän sitä nykyisin enää muuten politikoiksi alettaisikaan.
      Tuottoa ja arvon nousua on saatava, vaikka sitten valehtelemalla ja pettämällä.
      Moraali on nykypolitikoille tuntematon käsite.

    • yritäedesymmärtää

      Peitä häpysi ja käy. Politiikka on yhteisten asioiden ajamista.

      • Ne politikkojen ajamat "yhteiset" asiat ovat kovin suppean piirin asioita.


    • Tunnaöljyssä

      Ja kukapa unohtaisi legendaarista kaarnalaiva-Rikua, joka puhalsi 150 kiloa Suomi100 rahastosta.

      • laiskimus

        Riku muistetaan matut tekee kaarnalaivoja heh heh . Rikukin helpon ja mukavan rahan perässöä media maskotti ja suvakki.


    • jokakusetti

      Sipilän mairea ilme ei unohdu,kun kätteli partavauvaa?

      • khjhg

        mikähän on ilme nyt?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      357
      1106
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      748
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      696
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      49
      590
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      588
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      321
      501
    8. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      481
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe